Gdzie sprawdzić wysokość emerytury?

gdzie sprawdzić wysokość emerytury

Zastanawiacie się, jaka będzie Wasza emerytura? W każdej chwili możecie rozwiać swoje wątpliwości. Sprawdź, ile emerytury dostaniesz na jesień życia.

Informacje o stanie konta emerytalnego – gdzie je znaleźć?

Aby sprawdzić, ile pieniędzy zgromadziliśmy na koncie emerytalnym, wystarczy zalogować się na swoje konto na platformie internetowej PUE ZUS, a następnie wejść w „Panel ubezpieczonego”. Później trzeba wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”.

Nie masz jeszcze konta na platformie? Bez obaw! Konto możesz założyć przez internet lub w placówce ZUS-u. To bardzo proste!

Stan konta i prognoza emerytury

Informacja udostępniona przez ZUS opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec poprzedniego roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek. W niej znajdziecie informacje o tym, jaką kwotę zgromadziliście na dziedziczonym subkoncie w ZUS i jakie środki trafiły do otwartego funduszu emerytalnego. Możecie zapoznać się również z wykazem składek emerytalnych z poprzedniego roku.

wysokość emerytury

Ale to nie wszystko! Dla tych, którzy skończyli co najmniej 35 lat, ZUS przygotował prognozę emerytury w kilku wariantach (tzw. hipotetyczną emeryturę). Dzięki niej dowiesz się, jaką emeryturę otrzymasz, jeśli będziesz odprowadzać składki takie, jak w poprzednich latach i przejdziesz na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Oraz ile będzie Ci przysługiwało, gdybyś już przestał odprowadzać składki.

Należy pamiętać, że to jedynie prognoza. Wyliczenia mogą się zmieniać wraz z decyzjami dotyczącymi naszej dalszej kariery zawodowej.

Emeryturę oblicz sam

Pamiętaj, że nie musisz czekać, aż ZUS wyliczy Twoją emeryturę. Możesz zrobić to sam. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który zadziała po wprowadzeniu do niego podstawowych informacji o ubezpieczonym. Kalkulator jest dostępny również na profilu PUE, jednak i tak bazuje on na danych pobranych z systemu ZUS-u.

O wyliczenie emerytury możesz poprosić doradcę emerytalnego

Jeśli nie potrafisz, nie masz czasu albo po prostu z jakiegoś innego powodu nie chcesz wyliczać emerytury samodzielnie, zawsze możesz skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego z ZUS-u. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz spotkanie z doradcą ZUS-u osobiście w placówce, czy skonsultujesz się z nim online. W obu przypadkach musisz mieć przy sobie dokument tożsamości.

jak sprawdzić wysokość emerytury

Na podstawie danych z konta ubezpieczonego doradca jest w stanie oszacować przewidywaną emeryturę. Co więcej, może Ci zasugerować, w którym momencie przejście na emeryturę będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Doradca sprawdzi, jak dużo zgromadziliśmy kapitału początkowego i na tej podstawie – korzystając ze średnich długości tablica trwania życia opublikowanych przez GUS – oszacuje wysokość emerytury.

Jak na razie, polityka zachęcająca do dłuższego pozostania na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego nie zdobyła wielu zwolenników. W 2022 roku aż 90 proc. uprawnionych osób przeszło na emeryturę w ciągu roku od uzyskania uprawnień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *