Ośrodek „Święty Florian” w Chorzowie

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. Harcerska 3,
41-503 Chorzów

Lokalizacja: Pod lasem W mieście
Miasto: Chorzów
Województwo: śląskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Opis

,,Święty Florian” to ośrodek stałego pobytu prowadzony przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Placówka zlokalizowana jest przy ulicy Harcerskiej 3, w dzielnicy Chorzów Stary. W domu mogą przebywać osoby w podeszłym wieku. Ośrodek zapewnia im godne warunki bytowe, całodzienne wyżywienie oraz udział w terapii zajęciowej. Na miejscu funkcjonuje również Dzienny Dom SENIOR+ przeznaczony dla osób, które ukończyły 60 rok życia. Ośrodek powstał w celu ich aktywizacji.

Położenie geograficzne

Chorzów to miasto w województwie śląskim, położone w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Geograficznie leży na Wyżynie Katowickiej, będącej centralną częścią Wyżyny Śląskiej. Miasto sąsiaduje z Katowicami, Rudą Śląską, Bytomiem, Piekarami Śląskimi, Siemianowicami i Świętochłowicami.

Lokalizacja i dojazd

Ośrodek zlokalizowany jest przy ulicy Harcerskiej 3, w dzielnicy Chorzów Stary, na styku granic Chorzowa, Siemianowic, Bytomia i Katowic. W odległości około 300 metrów znajduje się Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Marii Magdaleny, Centrum Pracy Socjalnej oraz Dom Kultury.

W najbliższym otoczeniu domu znajduje się ogród, dzięki któremu mieszkańcy ośrodka mają stały kontakt z naturą. Teren wokół obiektu pozbawiony jest barier architektonicznych, więc bez przeszkód mogą się po nim poruszać również osoby na wózkach inwalidzkich.

Ośrodek „Święty Florian” w Chorzowie
Teren domu jest ogrodzony – w ogrodzie znajduje się altanka, ławeczki i brukowane ścieżki spacerowe

Do Chorzowa bez większych problemów można dojechać autobusem. Przez miasto przebiega wiele linii autobusowych o różnych relacjach. W mieście funkcjonują również stacje kolejowe: Chorzów Batory, Chorzów Miasto i Chorzów Stary. Zatrzymują się na nich pociągi relacji Katowice – Gliwice oraz Katowice – Bytom – Lubliniec.

Dojazd jest możliwy także prywatnym samochodem. W niewielkiej odległości od domu przebiega droga krajowa nr 79, łącząca Katowice i Kraków z Warszawą.

Warunki lokatorskie

Dom położony jest na działce o powierzchni ponad 3000 m2. Znajduje się na niej budynek główny, parking dla pracowników i odwiedzających oraz zagospodarowany ogród. Sam budynek jest trzykondygnacyjny i pozbawiony barier architektonicznych. Cała infrastruktura dostosowana jest w pełni do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ośrodek „Święty Florian” w Chorzowie
W każdym pokoju znajduje się instalacja alarmowo-przyzywowa

Na potrzeby mieszkańców domu przeznaczono kilka pomieszczeń ogólnodostępnych, takich jak:

  • świetlica terapeutyczna,
  • pokój gościnny z punktem bibliotecznym,
  • sala konferencyjna z aneksem kuchennym,
  • jadalnia,
  • kuchenki pomocniczne,
  • palarnia,
  • kaplica.

Baza noclegowa składa się z pokoi mieszkalnych z łazienkami. Do dyspozycji pensjonariuszy są 2 pokoje 1-osobowe, 16 pokoi 2-osobowych i 5 pokoi 3-osobowych. Na terenie obiektu znajduje się w sumie 16 łazienek, z czego 9 zlokalizowanych jest na parterze, zaś 7 na I piętrze.

Ośrodek dysponuje ponadto własną kuchnią, która codziennie wydaje posiłki seniorom. Menu uwzględnia indywidualne zalecenia dietetyczne. Posiłki są smaczne, zbilansowane i przygotowywane ze świeżych, często sezonowych produktów.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Ośrodek „Święty Florian” w Chorzowie to placówka stacjonarna prowadzona przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Ośrodek zapewnia całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku bez względu na płeć. Warunki bytowe oraz zakres świadczonych usług dostosowane są do rodzaju i stopnia niepełnosprawności osób w nim zamieszkujących.

W ramach placówki funkcjonuje Dzienny Dom SENIOR+, wspierający aktywność i zapewniający opiekę seniorom, którzy ukończyli 60 rok życia. Zajęcia odbywają się we wszystkie dni robocze w godzinach 8:00-16:00. Podczas pobytu seniorzy mają zapewnione śniadanie, obiad oraz przerwę kawową.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Dom w Chorzowie świadczy na rzecz swoich podopiecznych usługi zdrowotne. Obejmują one m.in.:

  • całodobową opiekę i pielęgnację,
  • rehabilitację ogólnousprawniającą,
  • realizację zleceń lekarskich w zakresie leczenia farmakologicznego,
  • usługi diagnostyczne niezbędne do monitorowania stanu zdrowia mieszkańca,
  • aktywizację seniorów poprzez zapewnienie im udziału w terapii zajęciowej,
  • wsparcie psychologiczne.

Opieka nad pensjonariuszami sprawowana jest w oparciu o Indywidualne Plany Wspierania Mieszkańca, które opracowywane są z jego udziałem, o ile to możliwe ze względu na stan zdrowia seniora. Działania związanie z realizacją wspomnianego planu koordynuje Pracownik Pierwszego Kontaktu, działający w ramach Zespołu Terapeutyczno-Opiekuńczego.

Atrakcje turystyczne

Chorzów ma zwiedzającym do zaoferowania kilka atrakcji. Jedną z nich jest Park Śląski zlokalizowany na pograniczu Chorzowa, Katowic oraz Siemianowic Śląskich. Jego powierzchnia to ponad 500 ha, więc potrzeba kilku dni, by poznać wszystkie jego zakamarki. Na jego terenie znajduje się m.in.: Stadion Śląski, Planetarium, Górnośląski Park Etnograficzny, kolejka widokowa Elka czy Śląskie Wesołe Miasteczko. Inne atrakcje turystyczne Chorzowa to:

  • Park Linowy Silesia,
  • Żabie Doły,
  • Rosarium w Chorzowie,
  • Park Róż,
  • Śląski Ogród Zoologiczny,
  • Muzeum Hutnictwa,
  • Kościół Świętej Barbary,
  • Centrum Integracji Wielopokoleniowej.

Fot.: www.chorzow.caritas.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie