Dom Pomocy Społecznej w Psarach

Dane kontaktowe:

  • 486
  • 486
Adres:

ul. Kaliska 3
63-405 Sieroszewice

Lokalizacja: W dolinie
Miasto: Psary
Województwo: śląskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 6856 zł
Opis

DPS w Psarach to publiczna placówka opiekuńcza działająca od 1954 roku. Ośrodek powstał z myślą o osobach przewlekle psychicznie chorych – zarówno kobietach, jak i mężczyznach. Jego celem jest stworzenie im warunków jak najbardziej zbliżonych do tych panujących w domu rodzinnym. Dodatkowym atutem jest szerokie zaplecze terapeutyczno–opiekuńcze i kulturalno-oświatowe, które pozwala pensjonariuszom na rozwijanie zainteresowań i odkrywanie ukrytych talentów.

Położenie geograficzne

Psary to niewielka wieś w południowej Polsce. Miejscowość położona jest na terenie województwa śląskiego, w powiecie będzińskim, w gminie Psary.

Lokalizacja i dojazd

Ośrodek powstał w 1954 roku w znacjonalizowanym majątku rodziny Brodowskich, właścicieli wsi Psary. Mieści się w starym pałacu otoczonym ponad 8 ha parkiem. Na terenie posiadłości znajdują się liczne alejki spacerowe i miejsca do odpoczynku.

Dom Pomocy Społecznej w Psarach
Dostęp do terenów zielonych to jedna z atrakcji ośrodka

Do miejscowości Psary można dojechać samochodem. W niewielkiej miejscowości od wsi przebiegają dwa ważne szlaki. Jednym z nich jest droga wojewódzka nr 913, stanowiąca trasę alternatywną dla S1. Druga to droga krajowa nr 86, będąca częścią dawnej ,,Gierkówki”. Trasa stanowi połączenie Katowic i miast Zagłębia Dąbrowskiego z Łodzią (poprzez S1 i A1), Częstochową (poprzez DK91), a także Zwardoniem (poprzez DK1).

Warunki lokatorskie

Obecnie DPS funkcjonuje w trzech budynkach:

  • zabytkowym pałacu z miejscem dla 85 pensjonariuszy,
  • pawilonie angielskim – 55 osób,
  • domku lokatorskim – 26 osób.

Każdy z tych obiektów spełnia wymagane standardy. Placówka dysponuje pokojami 2-, 3- i 4-osobowymi. Większość z nich posiada dostęp do prywatnej łazienki. Pokoje wyposażone są w system przyzywowo-alarmowy oraz instalację sygnalizującą zagrożenie pożarowe. W każdym z nich znajduje się tapczan lub łóżko, szafy ubraniowe, stół z krzesłami, szafki nocne oraz telewizor.

Dom Pomocy Społecznej w Psarach
Mieszkańcy mogą dowolnie udekorować swoje pokoje, na przykład przywożąc ulubione pamiątki czy bibeloty

Budynki pozbawione są barier architektonicznych. W pałacu i domku lokatorskim znajdują się windy osobowe. Dodatkowo każdy budynek dysponuje specjalnymi podjazdami dla wózków inwalidzkich oraz innymi udogodnieniami dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

W ośrodku znajdują się pomieszczenia ogólnodostępne, w tym kuchnia i jadalnia, w której każdego dnia serwowane są pyszne, domowe posiłki. Osoby leżące mogą spożywać posiłki we własnych pokojach. Placówka zapewnia mieszkańcom 3 podstawowe posiłki oraz posiłki dodatkowe. Menu opracowuje dietetyk w porozumieniu z samorządem mieszkańców i wytycznymi lekarza.

Mieszkańcy domu otoczeni są opieką duszpasterską księdza kapelana. W niedziele i święta oraz w każdy czwartek w domowej kaplicy odprawiane są nabożeństwa. Ksiądz z posługą duchową odwiedza osoby leżące i niesprawne ruchowo w ich pokojach.

DPS zatrudnia instruktorów kulturalno-oświatowych, którzy zajmują się organizacją czasu wolnego. W ramach swojej pracy oferują oni seniorom różne formy spędzania czasu, w tym spacery, różnego rodzaju gry towarzyskie, możliwość korzystania z biblioteki czy udział w kółku teatralnym. Dodatkowo instruktorzy aranżują wyjazdy do kina czy teatru.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej w Psarach to koedukacyjny ośrodek dla osób przewlekle psychicznie chorych. Placówka prowadzona jest przez Powiat Ostrowski. Dysponuje miejscem dla 166 pensjonariuszy.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Ośrodek zapewnia swoim podopiecznym całodobową opiekę sprawowaną przez pielęgniarki, opiekunki i pokojowe. Do zadań pielęgniarek należy m.in.:

  • ocena ogólnego stanu zdrowia pensjonariuszy,
  • mierzenie ciśnienia i poziomu cukru,
  • podawanie leków,
  • wykonywanie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych,
  • kontakty z lekarzami pierwszego kontaktu,
  • pomoc w nagłych wypadkach.

Głównym zadaniem opiekunów jest pomoc w codziennych czynnościach swoim podopiecznym, w tym: w karmieniu osób niesamodzielnych, w czynnościach samoobsługowych, w utrzymaniu porządku i czystości w szafach czy w dbaniu o higienę osobistą.

Mieszkańcy domu korzystają z opieki lekarza rodzinnego i psychiatry w ramach umowy z NFZ. Ośrodek zapewnia im również dostęp do specjalistycznej opieki medycznej.

Dom Pomocy Społecznej w Psarach
Placówka dysponuje własną bazą zabiegową i salą gimnastyczną

W pałacu znajduje się główny gabinet fizjoterapii. Zabiegi z zakresu hydroterapii są przeprowadzane w pawilonie angielskim. Osoby leżące są objęte rehabilitacją przyłóżkową.

Placówka dysponuje profesjonalnym sprzętem do rehabilitacji. Na jej wyposażeniu są m.in.: lampy Sollux i kwarcowa, urządzenie do laseroterapii i elektroterapii oraz sprzęt generujący ultradźwięki. Wszystko to umożliwia wykonywanie zabiegów z zakresu:

  • hydroterapii,
  • fizykoterapii,
  • kinezyterapii (ćwiczenia ogólnousprawniające).

W ramach aktywizacji pensjonariuszy prowadzone są różnorodne zajęcia terapeutyczne. Pełna oferta terapii zajęciowej obejmuje:

  • zajęcia manualno-plastyczne,
  • zajęcia komputerowe,
  • zajęcia ogrodniczo-porządkowe,
  • zajęcia stolarskie,
  • zajęcia kulinarne,
  • gry i zabawy towarzyskie,
  • filmoterapię.

Atrakcje turystyczne

Psary to malownicza miejscowość, w której okolicy znajduje się kilka ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych. Jedna z nich oddalona jest od ośrodka o zaledwie 6 kilometrów. Pałac Mieroszewskich – Muzeum Zagłębia mieści się w Będzinie przy ulicy Gzichowskiej 15. W pałacu można oglądać 3 wystawy stałe. Są one poświęcone wnętrzom z XVIII i XIX wieku, wyposażeniu zagłębiowskiej izby oraz temu jak wyglądała osada łużycka i średniowieczny gród z terenów obecnego Będzina. Pozostałe atrakcje w okolicy to:

  • Zamek w Będzinie,
  • Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka w Dąbrowie Górniczej,
  • Park Militarno – Historyczny Reduta w Dąbrowie Górniczej,
  • Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi,
  • Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu,
  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Fot.: www.dpspsary.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie