Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu

Dane kontaktowe:

 • 32
 • 32
 • 32
 • 32
Adres:

Franciszka Grzonki 1,
47-400 Racibórz

Lokalizacja: Nad jeziorem Pod lasem
Miasto: Racibórz
Województwo: śląskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
prywatne
Opis

Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” to jednostka organizacyjna Powiatu Raciborskiego. Ośrodek zapewnia całodobową opiekę 208 osobom w podeszłym wieku, które nie mogą samodzielnie funkcjonować i wymagają stałego wsparcia. Komfortowe warunki zakwaterowania, kompleksowa opieka medyczna oraz rehabilitacja usprawniająca to tylko niektóre elementy oferty placówki. Obiekt dostosowany jest ponadto do potrzeb osób leżących, wymagających specjalistycznej i intensywnej opieki oraz pielęgnacji.

Oferta DPS „Złota Jesień” w Raciborzu

W domu opieki w Raciborzu pracują wykwalifikowane pielęgniarki, które pełnią całodobową opiekę medyczną nad seniorami. Każdy z pensjonariuszy może liczyć ponadto na opiekę lekarza POZ – wizyty realizowane są w wybranej przychodni na terenie miasta Raciborza. W przypadku mieszkańców leżących odbywają się wizyty domowe.

Placówka realizuje wszystkie skierowania do lekarzy specjalistów w przychodniach specjalistycznych na terenie Raciborza i w innych miastach. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia personel wzywa pogotowie ratunkowe.

W Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu znajduje się przestronna jadalnia
W DPS „Złota Jesień” w Raciborzu znajduje się przestronna jadalnia

DPS świadczy usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające. W ramach tych ostatnich seniorzy mają zapewnioną terapię zajęciową i rehabilitację. Zakres działań fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych oferowany w placówce obejmuje:

 • kinezyterapię – rotory kończyn dolnych i górnych, ćwiczenia w kabinie UGUL, ćwiczenia manualne, ćwiczenia indywidualne i grupowe na sali gimnastycznej;
 • fizykoterapię – prądy niskiej i średniej częstotliwości, ultradźwięki, galwanizacja, laseroterapia, naświetlania lampą Sollux i Bioptron, masaż wirowy kończyn górnych i dolnych, miejscowa terapia polem magnetycznym;
 • rehabilitację przyłóżkową (pacjenci leżący);
 • masaż leczniczy.

W ośrodku zatrudniony jest terapeuta zajęciowy. To osoba odpowiedzialna za prowadzenie zajęć grupowych i indywidualnych oraz realizację potrzeb terapeutycznych seniorów według indywidualnych potrzeb. W harmonogramie znajdują się zajęcia muzyczne, plastyczne, manualne oraz aktywności na świeżym powietrzu. Szczegółowy terminarz zajęć sporządzany jest na bieżąco i podawany do wiadomości mieszkańców.

Kto może skorzystać z oferty DPS „Złota Jesień” w Raciborzu?

Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu to jednostka organizacyjna Powiatu Raciborskiego. Ośrodek ma charakter stacjonarny i dysponuje w sumie 208 miejscami. Mieszkańcy domu to osoby w podeszłym wieku – zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Warunki lokatorskie w DPS „Złota Jesień” w Raciborzu

W domu nie ma barier architektonicznych. Infrastruktura dostosowana jest do potrzeb osób leżących i na stałe unieruchomionych w łóżkach. Jednym z udogodnień zastosowanych w ośrodku jest instalacja przywoławcza, która umożliwia szybkie wezwanie pomocy w nagłych wypadkach.

Mieszkańcy domu mogą korzystać z wielu udogodnień, w tym m.in.:

 • kaplicy,
 • zielonego ogrodu z siłownią zewnętrzną,
 • świetnie zaopatrzonego sklepiku spożywczo-przemysłowego,
 • pokoi gościnnych dla odwiedzających;
 • usług fryzjerskich wykonywanych w dostępnym na miejscu salonie fryzjerskim.

Seniorzy mają do dyspozycji nie tylko pomieszczenia ogólnodostępne, ale również komfortową część mieszkalną. Składają się na nią komfortowo urządzone pokoje wyposażone w niezbędne meble i sprzęty. W budynku znajduje się ponadto wymagana ustawowo liczba łazienek i toalet.

Pokoje w Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu wyposażone są w specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne i instalację przywoławczą
Pokoje w DPS „Złota Jesień” w Raciborzu wyposażone są w specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne i instalację przywoławczą

Ośrodek dysponuje własnym zapleczem kuchennym – to gwarancja świeżych i smacznych posiłków oraz urozmaiconego menu. Kuchnia zapewnia seniorom całodzienne wyżywienie składające się z 4 lub 5 posiłków (II śniadanie dostępne jest w przypadku diety cukrzycowej).

Mieszkańcy domu mają przez całą dobę dostęp do podstawowych produktów żywnościowych, takich jak: dżem, twaróg, masło, pieczywo oraz ciepłe napoje. Seniorzy jedzą w jadalni na parterze oraz w jadalniach na piętrach. Osobom leżącym posiłki dostarczane są bezpośrednio do pokoi.

Kuchnia przygotowuje około 10 rodzajów diet. Menu opracowywane jest przez profesjonalnego dietetyka. Seniorzy otrzymują dania sezonowe, pozbawione polepszaczy smaku i dostosowane do ich stanu zdrowia.

Położenie geograficzne DPS „Złota Jesień” w Raciborzu

Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu jest jednym z domów opieki w województwie śląskim. Racibórz to miasto w południowej części Polski; oddalone o około 30 km od Ostrawy, 75 km od Katowic, 75 km od Opola, 145 km od Krakowa i 160 km od Wrocławia. Pod względem administracyjnym leży w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, w powiecie raciborskim, niedaleko granicy z Czechami.

Lokalizacja i dojazd do DPS „Złota Jesień” w Raciborzu

Dom opieki mieści się przy ulicy Grzonki 1 w Raciborzu. Ośrodek leży w zielonej, zalesionej okolicy, w sąsiedztwie stawów. Teren wokół domu pełni funkcje rekreacyjne. W ogrodzie seniorzy mają do dyspozycji ścieżki spacerowe, ławeczki oraz niewielką siłownię zewnętrzną.

1, Franciszka Grzonki, Racibórz, Województwo Śląskie, 47-400, Polska.

Dojazd do DPS-u możliwy jest autobusem lub samochodem. Po drugiej stronie ulicy znajduje się przystanek autobusowy (,,Rudzka Dom Złota Jesień 06″). Zatrzymują się na nim autobusy linii: 11, 12, 14 i 17. Kilkaset metrów od placówki biegnie droga wojewódzka nr 935, łącząca Racibórz przez Rydułtowy, Rybnik i Żory z Pszczyną.

Atrakcje turystyczne w okolicy DPS „Złota Jesień” w Raciborzu

Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu jest domem opieki położonym pod lasem. Racibórz leży nad Odrą. Jednym z najbardziej reprezentacyjnych punktów na mapie miasta są Bulwary Nadodrzańskie, będące miejscem spotkań i wielu imprez plenerowych. Na ich terenie znajduje się plaża miejska z miejscem do gry w siatkówkę, a także zabytkowy park zamkowy. Miejsce to warto odwiedzić szczególnie wiosną lub latem. Drugą atrakcją turystyczną Raciborza jest zabytkowy Rynek, którego początki sięgają XIII wieku. Na placu znaleźć można sporo uroczych kawiarenek i restauracji. W jego centralnym punkcie stoi Kolumna Maryjna. Co ciekawe, Racibórz jest jednym z niewielu miast, które nie mają zabytkowego ratusza. Inne atrakcje w mieście i okolicy to:

 • Zamek Piastowski w Raciborzu,
 • Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu,
 • Ruiny zamku w Tworkowie,
 • Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku,
 • Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach,
 • Muzeum Ognia w Żorach,
 • Muzeum Regionalne w Głogówku,
 • Pałac w Pławniowicach,
 • Zamek Piastowski w Gliwicach.

Fot.: www.zlota-jesien-dps.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

  Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
  Pytania

  Zadaj pierwsze pytanie