Dom Pomocy Społecznej nr 3 w Zabrzu

Dane kontaktowe:

Adres:

Wiktora Brysza 3,
41-800 Zabrze

Lokalizacja: W dolinie W mieście
Miasto: Zabrze
Województwo: śląskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Opis

Dom Pomocy Społecznej nr 3 w Zabrzu to placówka działająca na podstawie zezwolenia Wojewody Śląskiego Nr PS/II/9014/146/09. Ośrodek przeznaczony jest dla osób przewlekle somatycznie chorych (kobiet i mężczyzn). Jednym z jego atutów jest dogodne położenie – dom znajduje się w centrum Zabrza, w niewielkiej odległości od przystanków komunikacji miejskiej. Ogółem DPS posiada 59 miejsc statutowych dla osób dorosłych w różnym wieku.

Położenie geograficzne

Zabrze to miasto w w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Geograficznie leży na Wyżynie Śląskiej, nad rzekami Kłodnicą i Bytomką, na Górnym Śląsku. Zabrze sąsiaduje z Bytomiem, Gliwicami i Rudą Śląską.

Lokalizacja i dojazd

Dom Pomocy Społecznej nr 3 mieści się przy ulicy Wiktora Brysza 3 w Zabrzu. Obiekt leży w centrum miasta. Na terenie posesji wokół budynku znajduje się pralnia, garaż, parking dla odwiedzających oraz park z ławkami i alejkami spacerowymi. Cała infrastruktura dostosowana jest do osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Dom Pomocy Społecznej nr 3 w Zabrzu
Alejki są wybrukowane, dzięki czemu bez problemu mogą poruszać się po nich osoby na wózkach inwalidzkich

W promieniu kilkuset metrów od domu znajduje się dworzec kolejowy i przystanki komunikacji miejskiej:

  • autobusowy ,,Zabrze – Plac Krakowski” (linie: 6, 7, 7N, 89, 111, 198, 234, 280, 706, 720, 840, 840N);
  • tramwajowy ,,Zabrze Brysza” (linia nr 3).

Kilka kilometrów dalej biegnie droga wojewódzka nr 921, łącząca Zabrze z Rudami. Trasa przebiega przez następujące miasta: Przyszowice, Gierałtowice, Knurów, Kuźnia Nieborowska, Pilchowice i Stanica.

Warunki lokatorskie

Obiekt przy ulicy Wiktora Brysza to placówka przyjazna osobom starszym i niepełnosprawnym. Na parterze budynku znajdują się 2 pokoje mieszkalne oraz pomieszczenia ogólnodostępne, w tym:

  • gabinet rehabilitacji,
  • świetlica wyposażona w sprzęt audiowizualny,
  • jadalnia,
  • kuchenka pomocnicza,
  • pokój gościnny.

Na piętrach mieszczą się pokoje pensjonariuszy oraz gabinet zabiegowy. Ponadto na każdej kondygnacji znajdują się łazienki i sanitariaty przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Poniżej parteru, w podpiwniczeniu znajdują się pomieszczenia gospodarcze, w tym nowocześnie wyposażona kuchnia. To tam przygotowywane są posiłki dla mieszkańców.

Dom Pomocy Społecznej nr 3 w Zabrzu
Świetlica to miejsce, w którym seniorzy chętnie spędzają czas w ciągu dnia

Szef kuchni i osoby zatrudnione w Komórce Żywienia odpowiadają za prawidłowe żywienie seniorów. Pensjonariusze mogą korzystać z różnorodnych diet, w tym diety lekkostrawnej, cukrzycowej, wątrobowej, mielonej czy przecieranej. Menu składa się z 4 podstawowych posiłków (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) i posiłków dodatkowych.

Na terenie domu mieści się też pralnia. Do zadań pracowników tej komórki należy dbałość o czystość bielizny pościelowej oraz rzeczy osobistych mieszkańców.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej nr 3 w Zabrzu zarządzany jest władze Powiatu Zabrzańskiego. Placówka ma charakter stacjonarny i koedukacyjny. Dysponuje w sumie 59 miejscami pobytu stałego. Mieszkańcami domu są osoby przewlekle somatycznie chore, w większości osoby w podeszłym wieku.

Opieka medyczna i rehabilitacja

W Domu Pomocy Społecznej nr 3 w Zabrzu opieka nad pensjonariuszami prowadzona jest przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny, który realizuje usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne, terapię zajęciową oraz rehabilitację.

Seniorzy są objęci całodobową opieką wykwalifikowanych pielęgniarek. Do ich zadań należy m.in.: wykonywanie czynności opiekuńczo-pielęgnacyjnych, udzielanie świadczeń diagnostycznych, organizowanie konsultacji medycznych na terenie domu i poza nim, a w razie potrzeby towarzyszenie podopiecznym podczas wizyt u lekarzy specjalistów.

Raz w tygodniu na terenie ośrodka odbywają się konsultacje lekarza POZ oraz lekarza psychiatry. Mieszkańcy domu mają także zapewnioną rehabilitację. Ćwiczenia usprawniające prowadzi doświadczony rehabilitant – w gabinecie rehabilitacyjnym lub przy łóżku pacjenta (rehabilitacja przyłóżkowa). Dwa razy w tygodniu odbywają się także grupowe zajęcia gimnastyki porannej. Pensjonariusze mogą korzystać ponadto z usług fizjoterapeutki i masażystki.

W domu zatrudnieni są instruktorzy terapii zajęciowej, którzy prowadzą zajęcia aktywizujące dla seniorów. Terapia ma formę indywidualną lub grupową. Metody pracy dostosowane są do indywidualnych potrzeb i umiejętności pensjonariuszy.

Atrakcje turystyczne

Sztolnia Królowa Luiza to prawdopodobnie jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Zwiedzanie kompleksu możliwe jest na trzech trasach podziemnych: ,,Wodnej”, ,,Rodzinnej” i ,,Parku Techniki Wojskowej”. Sporo atrakcji czeka na zwiedzających także w części naziemnej. Plac zabaw z labiryntem oraz kolekcja sprzętu wojskowego już czekają na zwiedzających. Jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić w Zabrzu i okolicy? Oto kilka z nich:

  • Kąpielisko Leśne w Zabrzu,
  • Kopalnia Guido w Zabrzu,
  • Pałac Wincklerów w Miechowicach,
  • Palmiarnia Miejska w Gliwicach,
  • Zamek Piastowski w Gliwicach,
  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu,
  • Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie,
  • Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Fot.: www.dps3.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie