Dom Pomocy Społecznej p.w. św. Antoniego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Częstochowie

Dane kontaktowe:

Adres:

ul. Wieluńska 1,
42-200 Częstochowa

Lokalizacja: W mieście
Miasto: Częstochowa
Województwo: śląskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
prywatne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 4528 zł
Opis

DPS p.w. św. Antoniego to placówka, której zadaniem jest zaspokajanie potrzeb bytowych, opiekuńczych i wspomagających. Z oferty ośrodka mogą skorzystać osoby w podeszłym wieku – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W sumie w ośrodku przygotowano miejsca dla 135 pensjonariuszy. Mieszkańcy placówki mają zapewnione zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie, opiekę zdrowotną, a także uczestnictwo w terapii zajęciowej i rehabilitacji. Dodatkowym atutem jest położenie domu – u podnóża Jasnej Góry, w bezpośrednim sąsiedztwie Klasztoru Jasnogórskiego.

Położenie geograficzne

Częstochowa to miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim. Siedziba powiatu częstochowskiego leży na styku Wyżyny Częstochowskiej, zwanej potocznie Jurą, Obniżenia Górnej Warty oraz Wyżyny Wieluńskiej. Częstochowa jest centralnym miastem aglomeracji częstochowskiej.

Lokalizacja i dojazd

Dom Pomocy Społecznej p.w. św. Antoniego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo mieści się przy ulicy Wieluńskiej 1 w Częstochowie. Położenie domu jest jednym z jego atutów. Kompleks zlokalizowany jest w centrum miasta, u podnóża Jasnej Góry, w bezpośrednim sąsiedztwie Klasztoru Jasnogórskiego.

Placówka położona jest na ogrodzonym terenie o powierzchni blisko 12 tysięcy m2. Cisza, spokój i bliskość przyrody mają korzystny wpływ na samopoczucie mieszkańców.

Dom Pomocy Społecznej p.w. św. Antoniego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Częstochowie
Zielone tereny wokół ośrodka to świetne miejsce do rekreacji i wypoczynku

Dojazd do miasta jest dogodny – zarówno środkami transportu publicznego, jak i prywatnym samochodem. W niewielkiej odległości od ośrodka biegną dwie drogi krajowe:

  • DK43: Wieluń – Rudniki – Kłobuck – Częstochowa;
  • DK46: Kłodzko – Nysa – Pakosławice – Jaczowice – Niemodlin – Karczów – Opole – Ozimek – Lubliniec – Blachownia – Częstochowa – Janów – Szczekociny.

W mieście znajduje się kilka stacji kolejowych, w tym Częstochowa Gnaszyn, Częstochowa Raków, Częstochowa Stradom, Rząsawa oraz Częstochowa Aniołów. Transport po samej Częstochowie umożliwia Miejski Zarząd Dróg i Transportu. Komunikacja MZDiT obejmuje 3 linie tramwajowe, 24 autobusowe miejskie oraz 8 podmiejskich (Blachownia, Konopiska, Mstów, Poczesna i Olsztyn).

Warunki lokatorskie

Na terenie ośrodka rozmieszczone są pokoje 1-, 2- i 3-osobowe. Większość z nich wyposażona jest w prywatne łazienki przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W jednym z budynków jedna łazienka przypadka na dwa pokoje.

Wyposażenie lokali mieszkalnych obejmuje funkcjonalne meble i elementy wyposażenia: pojemną szafę, łóżko, stolik nocny z lampką, stół z krzesłami oraz wygodny fotel. Prawie wszystkie pokoje wyposażone są w radioodbiornik i telewizor. W niektórych pokojach znajduje się ponadto telefon.

Dom Pomocy Społecznej p.w. św. Antoniego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Częstochowie
Pokoje są przytulne i estetycznie urządzone

Do dyspozycji mieszkańców są również pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak kaplica, świetlica oraz pokoje dziennego pobytu. W ośrodku znajduje się jadalnia, w której serwowane są smaczne i zdrowie posiłki.

Dom Pomocy Społecznej p.w. św. Antoniego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Częstochowie zapewnia swoim podopiecznym:

  • zakwaterowanie,
  • całodzienne wyżywienie,
  • opiekę duszpasterską,
  • zaspokajanie potrzeb kulturalnych,
  • pomoc w załatwianiu spraw osobistych,
  • ułatwianie kontaktów z rodziną.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej p.w. św. Antoniego w Częstochowie zaspokaja potrzeby bytowe i opiekuńcze swoich podopiecznych. Pensjonariuszami ośrodka mogą być osoby w podeszłym wieku – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Placówka dysponuje miejscami dla 135 pacjentów.

Podstawą zamieszkania w DPS jest decyzja wydana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Pobyt jest odpłatny i wynosi 70% świadczenia emerytalnego, rentowego lub zasiłku stałego (30% to kieszonkowe). Decyzja o odpłatności za pobyt wydawana jest przez MOPS.

Przyszły pensjonariusz może zabrać ze sobą do domu bieliznę osobistą, odzież, obuwie oraz ulubione przedmioty, na przykład poduszkę, zegar czy fotel. Pozostałe rzeczy powinny zostać uzgodnione z dyrektorem obiektu.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Ośrodek w Częstochowie to publiczna placówka zapewniająca seniorom zarówno usługi bytowe, jak i opiekuńcze. Opiekę zdrowotną nad pensjonariuszami sprawuje wykwalifikowany i doświadczony personel. Do jego zadań należy nie tylko stałe monitorowanie stanu zdrowia seniorów, ale również pielęgnacja w chorobie czy pomoc w podstawowych czynnościach życiowych (karmienie, mycie, ubieranie).

Dom Pomocy Społecznej p.w. św. Antoniego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Częstochowie
Placówka dysponuje wykwalifikowanym personelem i profesjonalną salą do rehabilitacji

Mieszkańcy mogą brać udział w terapii zajęciowej i rehabilitacji (w miarę możliwość). Obok tradycyjnej gimnastyki grupowej w ofercie zajęć nie mogło zabraknąć warsztatów o tematyce:

  • plastycznej,
  • muzycznej,
  • ogrodniczej,
  • teatralnej.

Zajęcia każdorazowo dobierane są do zainteresowań mieszkańców i stopnia ich sprawności. Pensjonariusze mogą także sami proponować rodzaje zajęć.

Atrakcje turystyczne

Częstochowa to przede wszystkim Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. To centrum kultu maryjnego i imponujących rozmiarów kompleks, który każdego roku odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów. Celem pielgrzymek jest cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Na terenie kompleksu zwiedzający mają okazję odwiedzić także Skarbiec, Bastion św. Barbary czy salę ojca Kordeckiego. Muzeum 600-lecia Jasnej Góry to kolejny obowiązkowy punkt każdej wycieczki na Jasną Górę. Zostało ono otwarte dla zwiedzających w 1982 roku. Ekspozycja muzeum została podzielona na trzy działy. Pierwszy prezentuje przedmioty związane z historią zakony paulinów, drugi eksponaty nawiązujące do kultu Matki Bożej Częstochowskiej, trzeci zaś – instrumenty muzyczne i rzemiosło artystyczne.

Inne ciekawe atrakcje na terenie Częstochowy to:

  • Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej,
  • Muzeum Częstochowskie – Ratusz,
  • Kamienica Mieszczańska – Muzeum Żydów Częstochowian,
  • Galeria Dobrej Sztuki,
  • Aleja Najświętszej Maryi Panny,
  • Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II,
  • Zagroda Włościańska,
  • Muzeum Górnictwa Rud Żelaza,
  • Muzeum Produkcji Zapałek,
  • Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej.

Fot.: www.dpsczestochowa.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie