Domy opieki i domy seniora w województwie małopolskim

Małopolska to malownicze widoki, wyborne kulinarne doznania i zapierająca dech w piersiach architektura. Wszystko to sprawia, że niejedna osoba chciałaby spędzić tu jesień swojego życia. W regionie nie brakuje profesjonalnych domów seniora, zapewniających komfortowe warunki bytowe, całodobową opiekę i rehabilitację usprawniającą. Dużym atutem jest także sama lokalizacja – Małopolska to piękny region, który ma sporo do zaoferowania osobom w każdym wieku. Przekonaj się sam!

Szukasz domu opieki w Małopolsce? Chcesz zapewnić bliskiej osobie nie tylko całodobową opiekę, ale i doskonałe warunki bytowe? W województwie małopolskim nie brakuje ośrodków położonych w urokliwych zakątkach. To wyjątkowe miejsce, w którym każdy chciałby spędzić jesień swojego życia. Na pensjonariuszy i ich rodziny czeka piękna przyroda, zapierająca dech w piersiach architektura oraz pyszna, regionalna kuchnia. Na tym jednak nie koniec zalet – w Małopolsce każdy znajdzie coś dla siebie.

  1. Przyroda i parki narodowe
  2. Zabytki i architektura
  3. Turystyka kulturowa i religijna
  4. Turystyka gastronomiczna
  5. Imprezy i wydarzenia kulturalne

Przyroda i parki narodowe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na terenie województwa małopolskiego znajduje się aż 6 parków narodowych. Najmniejszy z nich to Ojcowski Park Narodowy. Jego powierzchnia to zaledwie 22 km². Mimo niewielkiego rozmiaru, park oferuje zwiedzającym malownicze krajobrazy i ciekawe szlaki turystyczne. Równie ciekawym miejscem jest Magurski Park Narodowy. Położony jest w Beskidzie Niskim, a jedną z jego atrakcji jest Jezioro Rożnowskie.

Pozostałe 4 parki narodowe w Małopolsce to:

  • Gorczański Park Narodowy położony na terenach Beskidu Wyspowego i Gorców;
  • Pieniński Park Narodowy leżący między polską wsią Sromowce Niżne a słowacką wsią Červený Kláštor, na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego;
  • Babiogórski Park Narodowy z masywem Babiej Góry zlokalizowany w Beskidzie Żywieckim i Beskidzie Śląsko-Morawskim;
  • Tatrzański Park Narodowy położony w południowej części Polski, na granicy z Słowacją.

Zabytki i architektura

Stolicą województwa małopolskiego jest Kraków. W mieście znajduje się wiele zabytków architektury – niektóre z nich, takie jak na przykład Stare Miasto są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród najbardziej znaczących zabytków wymienia się najczęściej Zamek Królewski na Wawelu oraz Rynek Główny z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami.

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisana jest także Kopalnia Soli w Wieliczce. Rozciągające się pod ziemią korytarze można zwiedzać z przewodnikiem. To właśnie w jednym z nich znajduje się Kaplica św. Kingi.

Miejscem o którym należy wspomnieć mówiąc o architekturze jest Zakopane – zimowa stolica Małopolski. To urocze miasteczko słynie z charakterystycznego stylu architektury regionalnej, nazywanego “zakopiańskim”. Za jego twórcę uważa się Stanisława Witkiewicza.

Turystyka kulturowa i religijna

Małopolska to nie tylko przyroda i architektura, ale i ciekawe muzea. Kilka z nich znajduje się w stolicy województwa. Fanom sztuki szczególnie polecamy Muzeum Narodowe w Krakowie – jego kolekcja obejmuje zbiory w różnych epok. Muzeum Oskara Schindlera to z kolei miejsce dedykowane fanom historii, zwłaszcza okresu II Wojny Światowej. Jednym z ciekawszym muzeum poza Krakowem jest Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu, poświęcone kulturze i tradycjom Podhala.

W regionie znajdują się dwa ważne ośrodki pielgrzymkowe – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Kalwaria Zebrzydowska. Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii wpisane jest nawet na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Turystyka gastronomiczna

Region słynie z wyśmienitej kuchni. Doskonałym miejscem do odkrywania lokalnych smaków jest między innymi Kraków. W licznych restauracjach w mieście można spróbować regionalnych przysmaków, takich jak: białczańska zupa scypa, parzybroda po mirowsku, kulasa z tartych ziemniaków czy kućmok (babka ziemniaczana).

Natomiast w Tatrach można degustować regionalne dania góralskie. Wiele restauracji oferuje kwaśnicę (zupę kiszoną z kapusty), bundz (owczy ser), bryndzę (żółty ser), oscypek (owczy ser) oraz wiele innych potraw opartych na tradycyjnych, góralskich recepturach.

Imprezy i wydarzenia kulturalne

Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza dla fanów dobrego kina jest Krakowski Festiwal Filmowy. Wydarzenie każdego roku przyciąga zarówno polskich, jak i międzynarodowych twórców filmowych. Impreza odbywa się na przełomie maja i czerwca.

Festiwal Kultury Żydowskiej to kolejne wydarzenie odbywające się w stolicy województwa. Impreza skupia się na promowaniu kultury żydowskiej. Obejmuje koncerty, wystawy, warsztaty, wykłady i spektakle teatralne.

Inne cykliczne wydarzenia odbywające się w województwie małopolskim to: Zimowy Festiwal Anioł w Miasteczku w Lanckoronie, Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów w Tarnowie oraz Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej.