Dom Pomocy Społecznej im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej

Dane kontaktowe:

Adres:

34 – 721 Raba Wyżna,
Raba Wyżna 435a

Lokalizacja: Pod lasem W górach
Miasto: Raba Wyżna
Województwo: małopolskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
prywatne
Opis

Dom Opieki Społecznej im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej to placówka publiczna założona w 2020 roku. Ośrodek powstał z myślą o osobach starszych i przewlekle somatycznie chorych – dysponuje łącznie 36 miejscami pobytu stałego. Dom i jego otoczenie pozbawione są barier architektonicznych – z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich przygotowano specjalne podjazdy i szerokie korytarze wyposażone w poręcze. Pensjonariusze mogą liczyć na godne warunki bytowe, całodziennie wyżywienie, terapię zajęciową oraz rehabilitacje.

Oferta DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej

Miezkańcy domu opieki w Rabie Wyżnej mają zapewnioną opiekę wykwalifikowanych opiekunów medycznych i pielęgniarek. Mogą liczyć również na konsultacje lekarskie, w tym dostęp do lekarzy specjalistów.

Całodobową opiekę świadczą doświadczone opiekunki. Do ich zadań należy między innymi pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, utrzymaniu higieny osobistej oraz załatwianiu spraw osobistych.

Dom Pomocy Społecznej im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej dysponuje własnym zapleczem zabiegowym
DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej dysponuje własnym zapleczem zabiegowym

DPS oferuje swoim podopiecznym różne formy aktywności. Ich celem jest poprawa poziomu funkcjonowania mieszkańców w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej. Jedną z form aktywności jest terapia zajęciowa. Proponowane formy zajęć to m.in.: ergoterapia, arteterapia, muzykoterapia oraz socjoterapia.

Ośrodek dysponuje gabinetem rehabilitacyjnym, którym mieszkańcy pod okiem profesjonalnego rehabilitanta mogą korzystać z zabiegów z zakresu fizykoterapii. W ramach rehabilitacji prowadzone są także indywidualne ćwiczenia przyłóżkowe.

Kto może skorzystać z oferty DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej?

Dom Pomocy Społecznej im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej to publiczna placówka prowadzona przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Ośrodek dysponuje łącznie 36 miejscami. Ma charakter koedukacyjny. Pensjonariuszami domu mogą zostać osoby w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chore.

Warunki lokatorskie w DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej

Dom mieści się w 4-kondygnacyjnym budynku i podobnie jak jego otoczenie pozbawiony jest barier architektonicznych. Z myślą o osobach niepełnosprawnych przygotowano liczne udogodnienia, w tym m.in.: podjazdy dla wózków inwalidzkich, szerokie korytarze wyposażone w poręcze czy specjalne uchwyty przy sanitariatach. W budynku znajduje się również winda.

Ośrodek dysponuje 14 pokojami mieszkalnymi. Do dyspozycji seniorów są pokoje 1-, 2-, 3- i 4-osobowe. Wszystkie wyposażone są w podstawowe meble i sprzęty.

Jeden z pokoi w Domu Pomocy Społecznej im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej
Jeden z pokoi w DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej

Dom posiada własną kuchnię, dzięki czemu wszystkie posiłki przygotowywane są na miejscu. Uwzględniane są diety zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Na terenie placówki znajduje się ponadto przestronna jadalnia i inne pomieszczenia ogólnodostępne:

 • pokój dziennego pobytu,
 • pokój gościnny,
 • ogólnodostępne łazienki,
 • kaplica,
 • kuchenka pomocnicza,
 • pomieszczenie do prania i suszenia,
 • palarnia,
 • pomieszczenia do terapii i rehabilitacji,
 • gabinet medycznej pomocy doraźnej.

Położenie geograficzne DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej

DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej jest jednym z domów opieki w województwie małopolskim. Raba Wyżna to wieś w południowej Polsce, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna. Geograficznie leży w Kotlinie Rabczańskiej, nad rzeką Rabą.

Lokalizacja i dojazd do DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej

Ośrodek leży na terenie miejscowości Raba Wyżna. Obiekt położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, w cichej i spokojnej okolicy. Działka na której się znajduje dom opieki ma powierzchnię blisko 1,4 ha. Teren ten jest częściowo zagospodarowy i przeznaczony do dyspozycji mieszkańców.

Podjazd dla wózków inwalidzkich przed Domem Pomocy Społecznej im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej
Podjazd dla wózków inwalidzkich przed DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej

Do miejscowości Raba Wyżna dojedzesz bez przeszkód samochodem. W niewielkiej odległości od domu biegnie droga wojewódzka nr 958, łącząca Chabówkę z Zakopanem. Trasa ta stanowi alternatywę dla drogi krajowej nr 47, która stanowi część zakopianki. Na terenie miasta znajduje się ponadto stacja kolejowa, więc możliwy jest dojazd pociągiem.

Raba Wyżna, Województwo małopolskie, 34-721, Polska.

Atrakcje turystyczne w okolicy DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej

DPS im. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej jest domem opieki położonym w górach. Raba Wyżna leży zaledwie kilka kilometrów od Rabki-Zdroju. To słynne uzdrowisko i popularna miejscowość turystyczna. W Rabce znajduje się Muzeum Górali i Zbójników z interaktywną wystawą o tematyce góralskiej. Podróżując z dziećmi koniecznie trzeba odwiedzić Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland – główną atrakcją parku są karuzele, choć na miejscu nie brakuje też innych atrakcji. Jakie jeszcze ciekawe miejsca znajdują się w okolicy Raby Wyżnej? Oto kilka z nich:

 • Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce,
 • Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju,
 • Skansen w Sidzinie,
 • Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce,
 • Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej,
 • Dwór w Łopusznej – Muzeum Tatrzańskie,
 • Muzeum Oscypka w Białym Dunajcu.

Fot.: www.dps-raba-wyzna.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

  Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
  Pytania

  Zadaj pierwsze pytanie