Dom Pomocy Społecznej w Łętowni w powiecie suskim to placówka stałego pobytu. Ośrodek powstał z myślą o osobach w podeszłym wieku i niepełnosprawnych fizycznie. Pensjonariusze mieszkają w pokojach wyposażonych w pełen węzeł sanitarny. Do ich dyspozycji są również pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak kaplica, jadalnia czy świetlica z biblioteczką. Mieszkańcy domu mogą liczyć ponadto na rehabilitację, terapię zajęciową oraz opiekę personelu medycznego.
Oferta DPS w Łętowni
Ośrodek zapewnia całodobową opiekę pielęgniarską, a także opiekę lekarską. Istnieje również możliwość konsultacji z lekarzami różnych specjalizacji. Na tego typu konsultacje mieszkańcy dowożeni są dwoma samochodami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych.
W domu opieki w Łętowni znajduje się świetnie wyposażona sala do rehabilitacji. Zatrudnienie w ośrodku fizjoterapeuci wykonują zabiegi zarówno na sali, jak i w pokojach (rehabilitacja przyłóżkowa). Placówka proponuje następujące rodzaje zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych:
- laseroterapia,
- ultradźwięki,
- fonoforeza,
- inhalacje,
- ćwiczenia w kabinie UGUL,
- naświetlania lampą Sollux,
- masaż klasyczny,
- gimnastyka ogólnousprawniająca,
- ćwiczenia czynne z oporem,
- ćwiczenia czynne w odciążeniu,
- elektroterapia (Tens, elektrostymulacja, galwanizacja, prądy interferencyjne).

Jedną z form aktywizacji pensjonariuszy jest terapia zajęciowa. Podczas zajęć mieszkańcy szybciej się integrują i mają możliwość rozwijania własnych zainteresowań. Formy terapii prowadzone w Domu Pomocy Społecznej w Łętowni to:
- zajęcia plastyczne – malowanie, wycinanie, wyklejanie, szydełkowanie, robótki na drutach;
- zajęcia teatralne – udział w przygotowaniu teatrzyków i przedstawień teatralnych;
- biblioterapia – wspólne czytanie, dostęp do punktu bibliotecznego i aktualnej prasy;
- zajęcia krawieckie,
- zajęcia kulinarne – gotowanie, pieczenie ciast, robienie przetworów;
- zajęcia ogrodowe – uprawa ogródka warzywnego, prace porządkowe w ogrodzie.
Kto może skorzystać z oferty DPS w Łętowni?
Dom Pomocy Społecznej w Łętowni to publiczna placówka pobytu stałego, zapewniająca całodobową opiekę nad osobami niepełnosprawnymi fizycznie i w podeszłym wieku. Pensjonariusze ośrodka to często osoby wymagające stałej opieki i nie mogące przebywać samodzielnie w swoim środowisku domowym.
Placówka dysponuje 66 miejscami, w tym 51 miejscami dla osób w podeszłym wieku i 15 miejscami dla osób niepełnosprawnych fizycznie.
Warunki lokatorskie w DPS w Łętowni
DPS w Łętowni działa od 1993 roku i spełnia wszelkie obowiązujące standardy. W obiekcie nie ma barier architektonicznych. Bezpieczeństwo jest w tym przypadku priorytetem – doskonale widać to na przykładzie wyposażenia pokoi mieszkalnych. Przy każdym łóżku zainstalowano system przywoławczy – to praktyczne rozwiązanie pozwalające wezwać pomoc w nagłych sytuacjach, na przykład zasłabnięcia.

Ośrodek oddaje do dyspozycji mieszkańców pokoje 1-, 2- i 3-osobowe z pełnym węzłem sanitarnym. Wszystkie pokoje wyposażone są w wygodne łóżka, szafy ubraniowe oraz szafki wiszące i przyłóżkowe. Każdy z pensjonariuszy może w dowolny sposób zaaranżować swoją przestrzeń, na przykład przywożąc własne meble lub ulubione bibeloty. Łazienki przy pokojach dostosowane są do osób niepełnosprawnych. Znajdują się w nich bezprogowe kabiny prysznicowe, specjalne uchwyty i poręcze przy sanitariatach oraz regulowane lustra. Dodatkowo w obiekcie znajduje się łazienka rehabilitacyjna ze specjalnym podnośnikiem do podnoszenia osób niepełnosprawnych.
Pensjonariusze mają zapewnione 4 posiłki dziennie. Dodatkowo przez całą dobę mają dostęp do podstawowych produktów żywnościowych i napojów. Posiłki serwowane są we wspólnej jadalni lub w razie potrzeby bezpośrednio do pokoi. Mieszkańcy mają też do dyspozycji kuchenkę pomocniczą, w której mogą sobie odgrzewać posiłki lub przyrządzać dodatkowe.
Czas w ciągu dnia seniorzy chętnie spędzają w świetlicy. Pomieszczenie wyposażone jest w duży telewizor z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej, wygodne fotele oraz biblioteczkę. Drugim miejscem, uwielbianym przez mieszkańców jest ogród zimowy – duży, przeszklony taras to doskonałe miejsce do spędzania czasu w deszczowe dni.
Na miejscu dostępna jest też kaplica otwarta przez całą dobę. Dom zatrudnia kapelana, który odprawia nabożeństwa, udziela sakramentów i pełni posługę duszpasterską dla pensjonariuszy.
Położenie geograficzne DPS w Łętowni
Dom Pomocy Społecznej w Łętowni jest jednym z domów opieki w województwie małopolskim. Łętownia to wieś w powiecie suskim, w gminie Jordanów. Geograficznie leży w Karpatach, na styku dwóch mezoregionów – Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim) i Beskidu Wyspowego, w dolinie potoku Łętówka.
Lokalizacja i dojazd do DPS w Łętowni
Ośrodek położony jest z dala od miejskiego zgiełku, w cichej i spokojnej okolicy. Dom opieki usytuowany jest na ogrodzonej działce. Dostęp do parku, brak barier architektonicznych i bliskość lasu sprawiają, że dookoła panują doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji.
Łętownia oddalona jest od Jordanowa o około 7 kilometrów. Do wsi można dojechać prywatnym samochodem. W niewielkiej odległości od Łętowni biegnie trasa europejska E77. W Polsce jej długość to ponad 700 kilometrów. Trasa E77 prowadzi z Żukowa koło Gdańska, przez Warszawę, aż do granicy ze Słowacją w Chyżnem.
34-242 Łętownia
Sprawdź dojazdŁętownia, Małopolskie, 34-242, Polska.
Atrakcje turystyczne w okolicy DPS w Łętowni
Dom Pomocy Społecznej w Łętowni jest domem opieki położonym w górach. Kilkanaście kilometrów od ośrodka znajduje się Muzeum Górali i Zbójników. Placówka zlokalizowana jest w Rabce-Zdroju. Zwiedzający będą mieli tu okazję zobaczyć szałas pasterski, zabytkową chałupę góralską z XIX wieku czy wyroki zbójnickie. Na terenie muzeum znajduje się również kapliczka Chrystusów Frasobliwych i Świątków. Będąc w Rabce warto wybrać się również do rodzinnego parku rozrywki Rabkoland – można tam znaleźć wiele atrakcji dedykowanych zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Furorę robi na przykład 28-metrowe koło młyńskie. Inne atrakcje turystyczne w okolicy to:
- Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju,
- Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce,
- Skansen w Sidzinie,
- Schronisko PTTK Na Hali Krupowej,
- Muzeum im. Antoniego Krajewskiego w Lanckoronie,
- Zamek w Suchej Beskidzkiej,
- Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Fot.: www.dpsletownia.pl