Dom Pomocy Społecznej Caritas to placówka stałego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i w podeszłym wieku. Ośrodek działa już przeszło dwie dekady, oferując swoim podopiecznym bardzo dobre warunki bytowe oraz dostęp do terapii zajęciowej. W domu oprócz pokoi mieszkalnych, znajdują się sale terapii zajęciowej, świetlice, jadalnia sąsiadująca z kuchnią oraz miejsce do samodzielnego przygotowywania posiłków przez mieszkańców.
Oferta DPS Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze
Pensjonariusze są pod całodobową opieką personelu opiekuńczego. Mają też możliwość uczestnictwa w terapii zajęciowej oraz rehabilitacji, która odbywa się na terenie ośrodka. Celem terapii jest utrzymanie lub przywrócenie sprawności psychofizycznej podopiecznego i włączenie w normalny nurt życia społeczeństwa.
Każdy z pensjonariuszy posiada indywidualny plan terapeutyczny opracowany przez zespół terapeutyczny. W skład takiego zespołu wchodzą: psycholog, terapeuta, rehabilitant, opiekun pierwszego kontaktu oraz pracownik socjalny.
Jedną z form terapii stosowanych w domu opieki w Zatorze jest terapia dnia codziennego. Polega ona na zaplanowaniu rytmu dnia w taki sposób, aby był on zbliżony do rytmu dnia osoby funkcjonującej w rodzinie. Terapia dotyczy również kontaktów z otoczeniem.
Personel organizuje swoim podopiecznym także zajęcia terapeutyczne. Wśród proponowanych form zajęć nie mogło zabraknąć zajęć plastycznych, manualnych, fotograficznych czy z zakresu biblioterapii.
Kto może skorzystać z oferty DPS Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze?
Dom Pomocy Społecznej Ośrodka Caritas w Zatorze jest placówką stałego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, w podeszłym wieku oraz chorych. Oferta skierowana jest w szczególności do osób, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i wymagają całodobowej opieki.
Warunki lokatorskie w DPS Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze
Placówka dysponuje pokojami 1- i 2-osobowymi. W każdym z nich znajdują się niezbędne meble, w tym m.in. szafy ubraniowe, stoliki przyłóżkowe czy stoły z krzesłami. Wnętrza pokoi zdobią przedmioty wykonane przez mieszkańców podczas warsztatów terapii zajęciowej.
Pokoje dla pensjonariuszy znajdują się zarówno na parterze, jak i na piętrze. W obiekcie dostępna jest winda oraz liczne rozwiązania ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym (poręczy, uchwyty łazienkowe, szersze drzwi). W budynku znajduje się również instalacja alarmowa oraz przywoławcza, umożliwiająca szybkie wezwanie personelu w nagłych wypadkach.

Na terenie domu znajdują się pomieszczenia sanitarno-higieniczne, sale terapii zajęciowej, świetlice, jadalnia z zapleczem kuchennym oraz miejsce do samodzielnego przygotowywania posiłków przez mieszkańców.
Sercem ośrodka w Zatorze jest kaplica pod wezwaniem błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Każdego dnia odbywają się w niej nabożeństwa (Msze Święte) dla pensjonariuszy i pracowników DPS-u oraz sąsiadów. Ponadto codziennie o godzinie 15:00 odmawiana jest w kaplicy koronka do Miłosierdzia Bożego.
Położenie geograficzne DPS Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze
Dom Pomocy Społecznej Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze jest jednym z domów opieki w województwie małopolskim. Gmina Zator leży w zachodniej Małopolsce; w bliskim sąsiedztwie Oświęcimia (17 km), Chrzanowa (18 km), Wadowic (15 km) i Andrychowa (18 km). Miasto Zator, będące siedzibą gminy leży na wschodnim skraju Kotliny Oświęcimskiej, w dolinie rzeki Skawy.
Lokalizacja i dojazd do DPS Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze
Ośrodek zlokalizowany jest w cichej i spokojnej okolicy, w niewielkiej odległości od centrum miasta. Mieszkańcy domu opieki mają bezpośredni dostęp do najważniejszych punktów. Mogą zrobić zakupy w pobliskim sklepie, wypożyczyć książkę w bibliotece czy udać się na spacer po okolicy. Placówka mieści się przy ulicy Jana Pawła II.
Budynek otoczony jest ogrodem – pełnym drzew i krzewów, alejek spacerowych i miejsc do odpoczynku (altana, ławeczki, huśtawki). W okresie wiosennym i letnim to miejsce aktywnego spędzania czasu – organizowane są tutaj zawody sportowe, terapia zajęciowa oraz wspólne grillowanie.

Do Zatoru można dojechać środkami transportu publicznego (autobusem) lub prywatnym samochodem. W mieście krzyżują się dwie drogi krajowe. Pierwsza z nich to DK44, przebiegająca przez województwa śląskie i małopolskie. Trasa łączy Górny Śląsk z Krakowem. Druga to DK28, nazywana też trasą karpacką. Droga biegnie przez dwa województwa – małopolskie i podkarpackie. Prowadzi przez Pogórze Śląskie, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Kotlinę Sądecką, Pogórze Rożnowskie, Obniżenie Gorlickie, Doły Jasielsko-Sanockie, Góry Słonne oraz Pogórze Przemyskie.
Jana Pawła II 3, 32-640 Zator
Sprawdź dojazd3, Jana Pawła II, Zator, Małopolskie, 32-640, Polska.
Atrakcje turystyczne w okolicy DPS Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze
Dom Pomocy Społecznej Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zatorze jest domem opieki położonym w dolinie. Wśród najważniejszych zabytków Zatoru wymienia się najczęściej Zamek Książęcy z XV wieku, Ratusz Miejski z 1903 roku i Kościół gotycki pod wezwaniem św. Wojciecha i Jerzego z XIV wieku. Gmina słynie również z atrakcji przyrodniczych – Alei Lipowej położonej na trasie do Oświęcimia oraz kompleksu stawów o średniowiecznej genezie. Największymi jednak atrakcjami w mieście są dwa parki rozrywki. Pierwszy z nich to rodzinny park rozrywki Energylandia. Drugi to Zatorland składają się z kilku mniejszych parków, w tym: Parku Mitologii, Parku Owadów, Parku Bajek i Stworzeń Wodnych oraz Parku Świętego Mikołaja.
Pozostałe atrakcje w okolicy to:
- Skansen – Nadwiślański Park Etnograficzny we wsi Wygięłzów,
- Dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach,
- Warownia w Inwałdzie,
- Zamek Tenczyn w Rudnie,
- Muzeum Żydowskie i Synagoga w Oświęcimiu,
- Miejsce pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Fot.: www.zator.caritas.pl