Domy opieki i domy seniora w województwie świętokrzyskim

Znalezienie domu opieki dla bliskiej osoby to często nie lada wyzwanie. Wiele profesjonalnych placówek opiekuńczych znajduje się także na terenie województwa świętokrzyskiego. Są to ośrodki specjalizujące się w opiece nad seniorami w różnym stanie – z ich pomocy mogą często korzystać także pacjenci z demencją, chorobą Alzheimera czy chorobą Parkinsona. Opieka medyczna na najwyższym poziomie to nie jedyny atut tego typu ośrodków. Zanim podejmiesz decyzję warto poznać pozostałe…

Jaki dom opieki na południu Polski wybrać dla bliskiej osoby? W serwisie Seniore.pl przygotowaliśmy zestawienie placówek specjalizujących się w całodobowej opiece nad seniorami. Wiele z nich znajduje się właśnie w województwie świętokrzyskim. Obok ośrodków prywatnych są tu także państwowe DPS-y. W każdym z prezentowanych domów seniora czeka wykwalifikowana kadra i komfortowe warunki bytowe. Dużym atutem tych placówek jest sama lokalizacja – ziemia świętokrzyska to piękne krajobrazy, świeże powietrze i mnóstwo ciekawych zabytków. Warto je poznać!

  1. Przyroda i parki narodowe
  2. Zabytki i architektura
  3. Turystyka kulturowa i religijna
  4. Turystyka gastronomiczna
  5. Imprezy i wydarzenia kulturalne

Przyroda i parki narodowe

Na terenie województwa świętokrzyskiego znajduje się sporo terenów o wysokiej wartości przyrodniczej. Jednym z nich jest Świętokrzyski Park Narodowy, obejmujący Pasmo Łysogórskie z dwoma charakterystycznymi szczytami – Łysicą i Łysą Górą. Pasmo to jest częścią Gór Świętokrzyskich. Powierzchnia parku wynosi prawie 8 tysięcy ha.

W regionie rozmieszczonych jest ponadto osiem parków krajobrazowych, z których Park Krajobrazowy Chęcińsko-Kielecki jest szczególnie interesujący.

Świętokrzyskie to nie tylko wielkie obszary cenne przyrodniczo, ale także pomniki przyrody. Jeden z nich, czyli słynny Dąb Bartek znajduje się właśnie tutaj!

Zabytki i architektura

Wśród najcenniejszych zabytków województwa świętokrzyskiego najczęściej wymienia się Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Pałac w Kurozwękach, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni i Podziemną Trasę w Opatowie.

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków jest jednak Zamek w Chęcinach, pod Kielcami. Ta imponująca warownia, której historia sięga XIII wieku, dumnie wznosi się nad okolicą. Wiosną i latem odbywają się tam różnorodne imprezy kulturalne, przyciągające zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów.

Miejscem, które obowiązkowo należy zwiedzić to miasto znane widzom popularnego serialu ,,Ojciec Mateusz”. W samym Sandomierzu znajduje się ponad 120 zabytków. Najciekawsze z nich to m.in.: rynek z zabytkowym ratuszem i malowniczymi kamienicami, Brama Opatowska, Dom Długosza i Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Turystyka kulturowa i religijna

Podczas wizyty w województwie świętokrzyskim warto zobaczyć najmniejsze miasto w Polsce – Wiślicę. To tam znajduje się bazylika mniejsza Narodzenia NMP, znana również jako Sanktuarium Madonny Łokietkowej. Kolegiata liczy sobie prawdopodobnie 700 lat, a jej fundatorem miał być sam Kazimierz Wielki.

Jedną z głównych atrakcji o charakterze sakralnym jest Klasztor Święty Krzyż. Odważnym zwiedzającym polecamy zejść do krypty pod klasztorem – można tam stanąć twarzą w twarz z ciałami świętokrzyskich benedyktynów oraz samym księciem Jeremim Wiśniowieckim.

Świętokrzyskie to także bogata oferta muzeów. Najciekawsze placówki muzealne w regionie to: Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Jurajskie w Bałtowie, Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, Muzeum Siekier w Bodzentynie, Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach oraz Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

Turystyka gastronomiczna

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że świętokrzyskie to region z bogatą tradycją winiarską. Miłośnicy tego trunku znajdą w okolicy kilka winnic, które oferują zwiedzanie i degustację swoich win. Winnicami wartymi uwagi są przede wszystkim Winnica Turnau w Miechocinie czy Winnica Golesz w Goleszowie.

Turystyka gastronomiczna jest w tym regionie świetnie rozwinięta. Duże i mniejsze restauracje oferują możliwość spróbowania lokalnych potraw. Najbardziej znane potrawy z tego regionu to: zalewajka świętokrzyska, pierogi z kaszą jaglaną, prożuchy (kluski z ziemniaków i mąki) oraz zmiociorz (pasztet ziemniaczany).

Imprezy i wydarzenia kulturalne

W regionie sporo się dzieje – zwłaszcza wiosną i latem. W kalendarzu imprez organizowanych cyklicznie w województwie świętokrzyskim znaleźć można takie wydarzenia, jak:

  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie,
  • Festiwal Filmów Niezwykłych w Sandomierzu,
  • Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi,
  • Zaduszki Jazzowe w Kielcach,
  • Zamkowe Spotkania z Muzyką.

Będąc w kwietniu w Kielcach warto wybrać się na Świętokrzyskie Dni Muzyki. W maju z kolei odbywa się Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu – doskonała okazja do spróbowania lokalnych potraw. Czerwiec to przede wszystkim Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku – ideą tej imprezy jest propagowanie kultury żydowskiej.