Domy opieki i domy seniora w województwie lubelskim

Domy opieki i seniora w województwie lubelskim: miejskie i podmiejskie

Lubelszczyzna to region słynący z pięknej przyrody oraz licznych zabytków. To także świetne miejsce, by spędzić tam jesień swojego życia, zwłaszcza że w okolicy znajduje się wiele domów opieki oferujących komfortowe warunki zamieszkania i całodobową opiekę wykwalifikowanego personelu. Co sprawia, że województwo lubelskie jest miejscem wyjątkowym nie tylko dla seniorów? Oto kilka powodów!

  1. Jakie są domy seniora i DPS-y w woj. lubelskim: oferta i system opieki
  2. Przyroda i parki narodowe wokół domów opieki w woj. lubelskim
  3. Zabytki i architektura województwa lubelskiego
  4. Turystyka kulturowa i religijna w woj. lubelskim
  5. Turystyka gastronomiczna w województwie lubelskim
  6. Imprezy i wydarzenia kulturalne dla seniorów w woj. lubelskim

Jakie są domy seniora i DPS-y w woj. lubelskim: oferta i system opieki

W województwie lubelskim funkcjonuje kilkadziesiąt Domów Pomocy Społecznej i Domów Seniora spośród wszystkich domów opieki w Polsce oferujących całodobowy pobyt dla osób w podeszłym wieku i zmagających się z przewlekłymi schorzeniami. Mieszczą są one w kilkudziesięciu miejscowościach regionu, m.in. w Nałęczowie, Krasnobrodzie czy Lublinie. Domy opieki w lubelskim są rozproszone po całej Lubelszczyźnie w miastach oraz podmiejskich miejscowościach.

Oferta DPS-ów i domów seniora w województwie lubelskiego obejmuje:

Przyroda i parki narodowe wokół domów opieki w woj. lubelskim

Lubelskie to region słynący z pięknych krajobrazów, zielonych terenów i czystego powietrza. Wybierając dom opieki w tym regionie, seniorzy będą mieli możliwość cieszyć się pięknymi widokami i korzystać z przyjemności związanych z bliskością natury.

Na terenie województwa lubelskiego znajduje się kilka miejsc ciekawych przyrodniczo. Jednym z nich jest Park Krajobrazowy Lasy Janowskie będący jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Na obszarze ponad 17 tysięcy hektarów spotkać można liczne gatunki zwierząt, w tym dziki, sarny, jelenie czy żurawie.

Lubelszczyzna to także parki narodowe, w tym Roztoczański Park Narodowy. To właśnie tutaj znajduje się Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego. Zanim jednak się do niego udamy warto nieco zwiedzić rezerwat udając się do takich miejsc jak Zwierzyniec, stawy Echo czy Bukowa Góra. Spacer po Roztoczańskim Parku Narodowym to świetna atrakcja dla osób w każdym wieku.

Miłośnikom dzikiej przyrody polecamy także Poleski Park Narodowy z licznymi ścieżkami edukacyjnymi – wstęp na część z nich jest bezpłatna. Na terenie parku żyje około 200 gatunków ptaków, w tym bielik i żuraw.

Zabytki i architektura województwa lubelskiego

Lubelszczyzna jest regionem bogatym w dziedzictwo kulturowe i historyczne. Mieszkańcy domów opieki mogą korzystać z możliwości zwiedzania ciekawych miejsc i zabytków, takich jak:

  • Państwowe Muzeum na Majdanku,
  • Podziemna Trasa Turystyczna Korytarzami Kredowymi w Chełmie,
  • Centrum Spotkania Kultur (CSK) w Lublinie,
  • Uzdrowisko Nałęczów,
  • Rezerwat Archeologiczny Krzemionki,
  • Kazimierz Dolny nad Wisłą.

Miejscami, które obowiązkowo powinny znaleźć się na liście do odwiedzenia są Zamek Lubelski, w którym mieści się obecnie Muzeum Narodowe oraz lubelska starówka z zabytkowymi kamienicami i Placem Po Farze.

W wolnej chwili warto także odwiedzić Zamość – miasto nazywane ,,Perłą Renesansu”, które od kilku lat wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamość znajduje się w południowej części województwa lubelskiego.

Miłośnikom zamków i pałaców polecamy ciekawe rezydencje magnackie – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Czartoryskich w Puławach i zespół pałacowo-parkowy w Radzyniu Podlaskim.

Turystyka kulturowa i religijna w woj. lubelskim

Chcąc poznać województwo lubelskie z nieco innej strony warto wybrać się na wycieczkę szlakiem miejsc związanych z kulturą i kultem religijnym. W Lublinie warto odwiedzić Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jana Chrzciciela oraz Klasztor i Sanktuarium na Majdanku. Miejscem często pomijanym w przewodnikach turystycznych, lecz niezwykle ważnym z tej perspektywy jest Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej we wsi Kodeń. Miejscowość jest odwiedzana tłumnie przez pielgrzymów, zwłaszcza w maju.

Miejsca nierozerwalnie związane z kulturą regionu to między innymi Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie oraz Muzeum Włodzimierza Pietrzaka w Nałęczowie. W regionie niezwykle ważną funkcję pełnią instytucje kultury, takie jak ,,Brama Grodzka – Teatr NN”. Ośrodek zajmuje się kultywowaniem dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń, w tym wystaw, projekcji filmowych czy wykładów historycznych.

Turystyka gastronomiczna w województwie lubelskim

Jak każdy inny region również Lubelszczyzna słynie z tradycyjnych potraw i lokalnych produktów spożywczych. Miejscem wartym odwiedzenia, bo jedynym w swoim rodzaju jest Muzeum Cebularza w Lublinie. W mieście działają także regionalne restauracje, serwujące takie przysmaki jak pierogi z kaszą gryczaną i mięsem, lubelski barszcz czerwony, czy różnego rodzaju regionalne wędliny. Potraw i produktów spożywczych z regionu można spróbować podczas Festiwalu Smaku, który odbywa się w Lublinie corocznie.

Na mapie gastronomicznej województwa lubelskiego znajduje się również Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą, które znane są miłośnikom dobrego wina. Na Zamku w Janowcu każdego roku odbywa się Święto Wina, podczas którego można spróbować lokalnych trunków i nie tylko.

Miejscem, które dla fanów dobrego jedzenia może być nie lada zaskoczeniem jest Nadbużański Park Krajobrazowy. Na miejscu można spróbować specjalności związanych z rybami, takimi jak śledzie lub węgorze.

Imprezy i wydarzenia kulturalne dla seniorów w woj. lubelskim

Województwo lubelskie słynie z gościnności i przyjaznej atmosfery. Doskonale można to poczuć podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, które odbywają się głównie wiosną i latem. Jednym z najbardziej popularnych wydarzeń jest Festiwal Filmu i Sztuki – Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Impreza odbywa się na przełomie lipca i sierpnia w kilku lokalizacjach na terenie Kazimierza i Janowca.

Wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju jest także lubelska Noc Kultury, odbywająca się w pierwszy weekend czerwca. Impreza trwa zaledwie kilka godzin. W jedną noc uczestnicy mogą wziąć udział w różnych wydarzeniach artystycznych.

Inne ciekawe wydarzenia kulturalne odbywające się w województwie lubelskim to m.in.:

  • Jarmark Jagielloński w Lublinie (sierpień),
  • Jarmark Hetmański w Zamościu (czerwiec),
  • Przegląd Pieśni Pasyjnej w Bełżcu (marzec),
  • Święto Sadów w Józefowie nad Wisłą (maj),
  • Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (czerwiec).