Dom Pomocy Społecznej „Stara Wieś” w Starej Wsi

Dane kontaktowe:

  • 487
  • 488
Adres:

Stara Wieś Pierwsza 99
23-100 Bychawa

Lokalizacja: Pod lasem
Województwo: lubelskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
prywatne i publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
osoby niepełnosprawne fizycznie
osoby chore na ALZHEIMER/PARKINSON/DEMENCJA
Udogodnienia
Opieka dzienna
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 4800 zł
Opis

Ośrodek ,,Stara Wieś” położony jest z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu starych lip. Miejscowość Stara Wieś Pierwsza to malowniczy zakątek Lubelszczyzny i doskonałe miejsce do spędzenie jesieni życia. Dom pozbawiony jest barier architektonicznych, dzięki czemu mogą w nim przebywać zarówno osoby samodzielne, jak i niepełnosprawne. Na miejscu znajduje się winda i wszelkie udogodnienia dla seniorów z ograniczoną ruchomością. Personel wspiera swoich podopiecznych i do każdego z nich podchodzi w indywidualny sposób. Rezydenci mogą liczyć na kompleksową i całodobową opiekę medyczną.

Położenie geograficzne

Stara Wieś Pierwsza to niewielka, niezwykle urokliwa miejscowość położona we wschodniej części kraju. Wieś zlokalizowana jest w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Bychawa.

Lokalizacja i dojazd

DPS ,,Stara Wieś” to nowoczesny budynek położony na zielonym terenie o powierzchni ponad 70 arów. Dom mieści się w malowniczej i spokojnej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku. Wzgórze na którym jest umiejscowiony otaczają wiekowe lipy.

Dom Pomocy Społecznej „Stara Wieś” w Starej Wsi
Tereny zielone wokół domu to doskonałe miejsce do spacerów i uprawiania różnego rodzaju aktywności

Stara Wieś Pierwsza położona jest w odległości 10 km od Bychawy, 28 km od Kraśnika, 50 km od Krasnegostawu i 40 km od stolicy województwa – Lublina.

Przez wieś biegnie droga wojewódzka nr 842, łączą DK19 w Rudniku Szlacheckim z DK17 w Krasnymstawie. Trasa prowadzi przez 3 powiaty: kraśnicki, lubelski i krasnostawski. Łączy się z droga ekspresową S19, będącą fragmentem szlaku ,,Via Carpatia” prowadzącego z Kuźnicy Białostockiej (granica z BIałorusią) do Barwinka (granica ze Słowacją).

Warunki lokatorskie

Dom pozbawiony jest barier architektonicznych i wyposażony w nowoczesną windę. Na miejscu dostępne są również inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym specjalne uchwyty w łazienkach. Placówka została oddana do użytku w 2020 roku.

Na trzech kondygnacjach budynku mieści się komfortowa baza noclegowa oraz pomieszczenia ogólnodostępne. Ośrodek dysponuje 27 pokojami dla pensjonariuszy – wszystkie mają dostęp do prywatnych łazienek. Pokoje wyposażone są w stylizowane meble z forniru, szafy, stoliki z krzesłami oraz radio. Z myślą o pacjentach leżących w części z nich umieszczono specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne z elektrycznym sterowaniem i materacami przeciwodleżynowymi. Bezpieczeństwo zapewnia nowoczesna instalacja przyzywowa pozwalająca seniorom na szybkie wezwanie personelu.

Dom Pomocy Społecznej „Stara Wieś” w Starej Wsi
Pokoje są przestronne, dzięki czemu bez problemu mogą po nich poruszać się osoby na wózkach inwalidzkich

Sercem domu opieki w Starej Wsi jest przytulny salon z wygodnymi sofami i fotelami. Na parterze budynku znajduje się z kolei pokój doraźnej pomocy medycznej, a także kuchnia z przestronną jadalnią i dużym tarasem.

W budynku nie mogło zabraknąć kaplicy, sali gimnastycznej, sali do rehabilitacji i terapii zajęciowej oraz pomieszczeń gospodarczych, takich jak pralnia i suszarnia. Jedną z atrakcji jest sauna dostępna w dwóch wariantach – suchej i na podczerwień.

W cenę pobytu w ośrodku wliczone jest wyżywienie. Dzienny jadłospis obejmuje 5 posiłków, które przygotowywane są na miejscu. Menu konsultowane jest z dietetykiem i dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Mają oni do wyboru jedną z kilku diet, w tym lekkostrawną, cukrzycową, białkową i wegetariańską.

Pensjonariusze mogą bez ograniczeń korzystać z aneksu kuchennego. Posiłki spożywają we wspólnej jadalni lub w prywatnym pokoju – w zależności od upodobań i stanu zdrowia.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Oferta ośrodka obejmuje pobyty komercyjne (stałe, czasowe i dzienne) oraz pobyty na podstawie skierowania Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej. Miesięczny koszt utrzymania pensjonariusza to 4800 zł.

W ramach pobytu całodobowego placówka zapewnia następujące usługi:

  • zakwaterowanie,
  • 4 posiłki dziennie dostosowane do diety,
  • całodobową opiekę,
  • opiekę lekarza POZ i pielęgniarki,
  • konsultacje specjalistyczne, w tym konsultacje z fizjoterapeutą,
  • terapię zajęciową,
  • fizjoterapię 5 dni w tygodniu,
  • udział w imprezach okolicznościowych,
  • podstawowe środki higieny osobistej,
  • pranie bielizny i odzieży,
  • sprzątanie pokoju mieszkalnego.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Dom Pomocy Społecznej „Stara Wieś” w Starej Wsi świadczy całodobowe usługi w zakresie potrzeb bytowych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych. Ośrodek zapewnia swoim podopiecznym opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz inne usługi w ramach POZ.

Całodobową opiekę nad mieszkańcami sprawuje Dział Opiekuńczo -Terapeutyczny w skład, którego wchodzą pielęgniarki, opiekunowie osób starszych, pokojowe, a także lekarz pierwszego kontaktu. Placówka świadczy również pomoc psychologiczną i psychiatryczną.

Dom Pomocy Społecznej „Stara Wieś” w Starej Wsi
Ośrodek dysponuje nowoczesnym sprzętem do rehabilitacji

Na miejscu znajduje się świetnie wyposażona sala do rehabilitacji. Na jej wyposażeniu dostępny jest profesjonalny sprzęt, w tym m.in.:

  • urządzenie do stabilizacji układu centralnego (spacecur 3D),
  • wanna wirowa do hydroterapii rąk i stóp,
  • interaktywny system terapii ręki (rękawice RAPAEL),
  • przenośne koncentratory tlenu,
  • urządzenia do trakcji odcinka lędźwiowego i pionizatory,
  • sprzęt do magnetoterapii i fizjoterapii,
  • urządzenie do EKG.

Pensjonariusze mogą brać także udział w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych. Najchętniej wybierane formy terapii zajęciowej to warsztaty plastyczne i manualne, ćwiczenia pamięci oraz spotkania integracyjne. Poza doraźną opieką personel zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach domu, mszach świętych i spotkaniach okolicznościowych.

Atrakcje turystyczne

W miejscowości Stara Wieś Pierwsza nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych. Warto jednak wybrać się nieco dalej za miasteczko, na przykład do Kraśnika. W mieście znajduje się Muzeum 24 Pułku Ułanów, będące jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Lublinie. W trzech salach ekspozycyjnych można podziwiać blisko 2000 eksponatów i fotografii dokumentujących historię pułku. Nieco dalej, w Janowie Lubelskim znajduje się kolejna atrakcja – Skansen Kolei Leśnej. Zwiedzający mogą w nim obejrzeć tabor dawnej kolejki wąskotorowej, która funkcjonowała na trasie z Lipy do Bukowej.

Warto wybrać się także do stolicy województwa lubelskiego. W Lublinie na turystów czeka:

  • Państwowe Muzeum na Majdanku,
  • Archikatedra Lubelska,
  • Wieża Trynitarska – Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej,
  • Rynek Starego Miasta,
  • Lubelska Trasa Podziemna,
  • Zamek Lubelski – Muzeum Narodowe,
  • Regionalne Muzeum Cebularza,
  • Muzeum Wsi Lubelskiej.

Fot.: www.dpsstarawies.pl

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie