Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie

Dane kontaktowe:

Adres:

20-060 Lublin,
ul. Głowackiego 26

Lokalizacja: W mieście
Miasto: Lublin
Województwo: lubelskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby przewlekle somatczynie chore
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 7015 zł
Opis

Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy znajduje się w dzielnicy Wieniawa. Budynek i jego otoczenie pozbawione są barier architektonicznych i w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Oferta ośrodka skierowana jest do osób przewlekle somatycznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. Ośrodek świadczy im usługi bytowe, zapewnia dostęp do opieki medycznej oraz gwarantuje przestrzeń do rozwijania pasji i zainteresowań. Mieszkańcy domu mogą liczyć ponadto na opiekę duszpasterską i nieograniczone kontakty z rodziną.

Położenie geograficzne

Lublin to miasto we wschodniej Polsce, stolica województwa i powiatu lubelskiego, a także centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej. Geograficznie leży na Wyżynie Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą. Lublin jest zlokalizowany w odległości 170 km od Warszawy i około 100 km od przejścia granicznego z Ukrainą.

Lokalizacja i dojazd

Ośrodek mieści się przy ulicy Głowackiego 26 w Lublinie, w dzielnicy Wieniawa. Dom otacza ogród, będący do dyspozycji mieszkańców. W niewielkiej odległości od obiektu biegnie główna arteria miasta – Aleja Solidarności. Filia DPS-u mieści się przy ulicy Mierniczej 10 i przeznaczona jest dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Jak dojechać do Lublina? Miasto jest świetnie skomunikowane z innymi miejscowościami w regionie. Przez Lublin przebiega między innymi droga ekspresowa S12 z Puław do Piask, droga ekspresowa S17 do Warszawy oraz zachodnia obwodnica miasta (S19).

Lublin jest węzłem kolejowym. Przez miasto przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę z granicą państwa w Dorohusku, a dalej z Kijowem. Na terenie miasta znajduje się kilka stacji kolejowych, w tym: Lublin Główny, Lublin Północ oraz Lublin Zemborzyce.

Lublin jest jednym z 3 miast w Polsce (obok Gdyni i Tychów), w których jeżdżą trolejbusy. Po mieście kursują też tradycyjne autobusy. Dostępnych jest 55 linii autobusowych (w tym 3 nocne) i 12 linii trolejbusowych.

Warunki lokatorskie

Dom Pomocy Społecznej na lubelskiej Wieniawie dysponuje w sumie 49 pokojami. Z myślą o pensjonariuszach przygotowano 4 pokoje 1-osobowe, 41 pokoi 2-osobowych oraz 4 pokoje 3-osobowe. W każdym z nich znajduje się lodówka, telewizor oraz instalacja przywoławcza. Na terenie domu rozmieszczone są ponadto pomieszczenia ogólnodostępne, w tym:

  • 5 pokoi dziennego pobytu z aneksami kuchennymi,
  • 3 sale do terapii zajęciowej,
  • 2 sale do rehabilitacji,
  • kaplica,
  • kuchnia,
  • pralnia,
  • sala wielofunkcyjna pełniąca funkcję jadalni,
  • kącik biblioteczny.

Kolejne 11 pokoi mieszkalnych znajduje się w budynku przy ulicy Mierniczej 10. Tam do dyspozycji mieszkańców są 3 pokoje 1-osobowe oraz 8 pokoi 2-osobowych. Na miejscu dostępny jest również pokój pobytu dziennego z aneksem kuchennym oraz sala wielofunkcyjna.

Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie
Pokoje są wyposażone w specjalistyczne łóżka medyczne

Placówka zapewnia swoim podopiecznym bardzo dobre warunki bytowe, w tym całodzienne wyżywienie. Posiłki przygotowywane są na miejscu. Menu układane jest przez dietetyka przy udziale Rady Mieszkańców. Jadłospisy są dostosowane do różnych jednostek chorobowych. Kuchnia proponuje dietę cukrzycową, lekkostrawną, białkową lub inną wskazaną przez lekarza. Mieszkańcy spożywają posiłki we własnych pokojach, salach pobytu dziennego i we wspólnej jadalni.

Przy DPS-ie działa wspomniana już Rada Mieszkańców. To organ doradczy dyrektora ośrodka, który reprezentuje przed nim interesy pensjonariuszy. W porozumieniu z Radą władze placówki organizują wycieczki i imprezy okolicznościowe. Mieszkańcy aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym – zarówno domu, jak i dzielnicy czy Parafii Bł. Władysława Gorala. Chętnie korzystają z biblioteki oraz prasy codziennej, prowadzą radiowęzeł oraz biorą czynny udział w obchodach świąt państwowych i religijnych.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie jest placówka publiczną prowadzoną przez Miasto Lublin. Ośrodek dysponuje 117 miejscami, w tym:

  • 98 miejscami dla osób przewlekle somatycznie chorych,
  • 19 miejscami dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Całodobową opiekę nad pensjonariuszami sprawuje Dział Terapeutyczny-Opiekuńczy. W jego skład wchodzą: pielęgniarki, opiekunki osób starszych, pokojowe, psycholodzy, terapeuci zajęciowi, rehabilitanci, pracownicy socjalni oraz kapelan. Mieszkańcy mają ponadto stały dostęp do lekarza rodzinnego i psychiatry. W zależności od stanu zdrowia lekarz pozostaje w kontakcie telefonicznym z pielęgniarką dyżurną.

Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie
Sale do rehabilitacji wyposażone są w profesjonalny sprzęt

Personel dba o aktywizację swoich podopiecznych poprzez terapię zajęciową. Jej celem jest usprawnianie i podtrzymywanie sprawności każdego z mieszkańców. Zajęcia dostosowane są do indywidualnych zainteresowań, aktywności i możliwości pensjonariuszy. Nad realizacją tych zajęć czuwają wykwalifikowani terapeuci zajęciowi, psycholodzy oraz muzykolog. Proponowane formy zajęć to:

  • zajęcia świetlicowe – gry planszowe, krzyżówki, wspólne czytanie, oglądanie filmów;
  • arteterapia – wykonywanie kartek okolicznościowych, origami, kompozycji ze sztucznych i żywych kwiatów, prace manualne, malowanie;
  • muzykoterapia – granie na instrumentach, karaoke, zabawy muzyczno-ruchowe;
  • biblioterapia – czytanie i omawianie wybranych fragmentów książek, czytanie przez radiowęzeł codziennej prasy;
  • zajęcia kulinarne – wykłady dotyczące zdrowego żywienia, przygotowywanie prostych potraw i deserów, pieczenie ciast;
  • trening pamięci dla chorych na Alzheimera.

W ośrodku prowadzona jest rehabilitacja. Wszystkie zabiegi i zajęcia wykonywane są pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów. DPS zapewnia mieszkańcom rehabilitację z zakresu kinezyterapii: codzienną gimnastykę grupową, ćwiczenia bierne przyłóżkowe oraz spacery w okresie wiosenno-letnim. Pensjonariusze mogą również korzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych.

Atrakcje turystyczne

Na terenie Lublina nie brakuje atrakcji turystycznych. Miasto można zwiedzać między innymi szlakiem muzeów. W stolicy województwa lubelskiego znajduje się kilkanaście galerii i muzeów, w tym m.in.: Muzeum Narodowe – Zamek Lubelski, Muzeum Wsi Lubelskiej, Dworek Wincentego Pola, Państwowe Muzeum na Majdanku czy Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. W Lublinie funkcjonuje jedyna scena operowo-operetkowa po prawej stronie Wisły – Teatr Muzyczny. W mieście działa ponadto Filharmonia Lubelska im. H. Wieniawskiego, Lubelska Orkiestra Kameralna oraz Centrum Spotkania Kultur. Inne atrakcje turystyczne w mieście to:

  • Regionalne Muzeum Cebularza,
  • Piwnica pod Fortuną,
  • Lubelska Trasa Podziemna,
  • Rynek Starego Miasta,
  • Wieża Trynitarska – Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej,
  • Archikatedra Lubelska,
  • Brama Krakowska.

Fot.: www.dpsmtk.lublin.eu

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie