Dom Pomocy Społecznej „Betania” w Lublinie

Dane kontaktowe:

Adres:

al. Kraśnicka 223,
20-718 Lublin

Lokalizacja: W mieście
Miasto: Lublin
Województwo: lubelskie
obiekt zweryfikowany w KRDO
Jesteś właścicielem? Napisz!
Metryka
Finansowanie
publiczne
Profil ośrodka
osoby w podeszłym wieku
osoby przewlekle somatczynie chore
Udogodnienia
Opieka duszpasterska
Wsparcie psychiatry / psychologa
Własna baza rehabilitacyjna
Stawki za pobyt
na miesiąc od 5500 zł
Opis

Ośrodek ,,Betania” zlokalizowany jest przy Alei Kraśnickiej w Lublinie. Obiekt usytuowany jest na ponad 2 ha działce. Znajduje się na niej również duży parking dla pracowników i odwiedzających. Placówka zapewnia całodobową opiekę i pielęgnację seniorom oraz osobom przewlekle somatycznie chorym. Dysponuje w sumie 135 miejscami w komfortowo urządzonych pokojach. Dodatkowym atutem jest własny transport – ośrodek dysponuje samochodem dostosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Położenie geograficzne

Lublin to miasto we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. To centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej zlokalizowany w odległości 170 km od Warszawy i 100 km od przejścia granicznego z Ukrainą. Geograficznie leży na Wyżynie Lubelskiej, nad Bystrzycą.

Lokalizacja i dojazd

Dom Pomocy Społecznej „Betania” mieści się przy Alei Kraśnickiej 223 w Lublinie, w dzielnicy Węglin Północny. Obiekt zlokalizowany jest na 2 ha działce, otoczonej bujną roślinnością. Lokalizacja jest jednym z atutów ośrodka – stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i jednocześnie gwarantuje dogodny dojazd. Dom i otoczenie pozbawione są barier architektonicznych.

Lublin jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi miejscowościami w regionie. Przez Lublin przebiegają ważne trasy, w tym droga ekspresowa S12 z Puław do Piask czy droga ekspresowa S17 do Warszawy. Lublin posiada również dogodne połączenia kolejowe. W mieście znajduje się kilka stacji, w tym: Lublin Główny, Lublin Północ oraz Lublin Zemborzyce.

Po Lublinie można poruszać się na kilka sposobów. Komunikacja miejska obejmuje zarówno trolejbusy, jak i autobusy. W sumie dostępnych jest 55 linii autobusowych i 12 linii trolejbusowych.

Warunki lokatorskie

Ośrodek mieści się w trzykondygnacyjnym budynku, pozbawionym barier architektonicznych. Na miejscu dostępne są podjazdy dla wózków inwalidzkich, trzy windy, a także poręczę ułatwiające poruszanie się po korytarzach.

Placówka dysponuje pokojami 1- i wieloosobowymi, które w większości wyposażone są w łazienki. Wszystkie pokoje dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Na życzenia mieszkańców istnieje możliwość zainstalowania w nich telewizorów, radioodbiorników, czajników elektrycznych i innych sprzętów. Na terenie domu znajduje się 69 pokoi mieszkalnych, w tym: 14 pokoi 1-osobowych, 47 pokoi 2-osobowych, 6 pokoi 3-osobowych oraz 2 pokoje 4-osobowe.

Dom Pomocy Społecznej „Betania" w Lublinie
W ośrodku znajduje się jadalnia, w której każdego dnia serwowane są posiłki dla mieszkańców

Posiłki dla pensjonariuszy przygotowywane są w kuchni na terenie ośrodka. Menu obejmuje 3 posiłki główne i dwa dodatkowa dla osób z cukrzycą. Jadłospis uwzględnia indywidualne zalecenia dietetyczne – opracowuje go dietetyk wraz z mieszkańcami. Dodatkowo na I i II piętrze znajdują się pokoje dziennego pobytu wyposażone w aneksy kuchenne, w których seniorzy mogą samodzielne przygotowywać proste posiłki.

Na terenie placówki znajduje się również biblioteka, jadalnia oraz kaplica. Posługę duszpasterską pełni ksiądz kapelan. Mieszkańcy tworzą grupy modlitewne, w których czytają Pismo Święte, uczestniczą w nabożeństwach, a także prowadzą rozmowy z księdzem dotyczące rozwoju duchowego.

Kto może skorzystać z oferty domu opieki?

Dom Pomocy Społecznej „Betania” w Lublinie to placówka koedukacyjna, działająca od 1962 roku. Ośrodek dysponuje 135 miejscami dla osób przewlekle somatycznie chorych i w podeszłym wieku. Dom świadczy usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości swoich podopiecznych.

Opieka medyczna i rehabilitacja

Dział Opiekuńczo-Terapeutyczny dba o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców domu. W jego skład wchodzą nie tylko pielęgniarki i opiekunki osób starszych, ale również pokojowe, fizjoterapeuci i lekarze pierwszego kontaktu. Pensjonariusze mają stały dostęp do lekarza rodzinnego (2 x w tygodniu) oraz lekarza psychiatry.

Całodobowa opieka obejmuje pomoc w codziennych czynnościach, takich jak: kąpiel, ubieranie, zmiana pościeli, zmiana pozycji ułożeniowej ciała czy profilaktyka przeciwodleżynowa.

Dom Pomocy Społecznej „Betania" w Lublinie
W sali gimnastycznej znajduje się profesjonalny sprzęt, w tym kabina do ćwiczeń UGUL

W celu usprawnienia i podtrzymania sprawności mieszkańców organizowane są zajęcia terapeutyczne. W Domu Pomocy Społecznej „Betania” w Lublinie terapię prowadzą doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy, w tym terapeuci zajęciowi. Na miejscu znajdują się 4 sale do tego typu zajęć. Odbywają się w nich:

  • zajęcia plastyczne i rękodzielnicze,
  • zajęcia kulinarne,
  • zajęcia z zakresu biblioterapii,
  • zajęcia muzyczne,
  • zajęcia świetlicowe,
  • ergoterapia,
  • zajęcia plenerowe,
  • trening pamięci.

Ośrodek w Lublinie dysponuje 5 przestronnymi salami do rehabilitacji. Są one wyposażone w nowoczesny sprzęt i aparaturę. Proponowane formy zabiegów i zajęć to m.in.:

  • kinezyterapia – gimnastyka grupowa, ćwiczenia bierne przyłóżkowe, spacery w okresie wiosenno-letnim, kabina UGUL, rotory kończyn dolnych i górnych, nauka chodzenia;
  • fizykoterapia – krioterapia, laseroterapia, elektroterapia, ultradźwięki, drenaż limfatyczny, magnetoterapia, naświetlanie lampą Sollux i Bioptron, Aquavibron;
  • masaż leczniczy.

Atrakcje turystyczne

Lublin to przede wszystkim urokliwy Rynek Starego Miasta, zaczynający się tuż za Bramą Krakowską. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku. Po dziś dzień można tu podziwiać między innymi pozostałości po lubelskiej Farze. W centralnym punkcie rynku znajduje się Trybunał Koronny, z którym związana jest legenda o Czarciej Łapie. Na zwiedzających czekają tutaj również inne atrakcje, w tym Piwnica Pod Fortuną czy Lubelska Trasa Podziemna. Stąd już tylko kilka kroków do Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim. Jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić w Lublinie? Oto kilka z nich:

  • Kościół i klasztor oo. Dominikanów,
  • Wieża Trynitarska – Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej,
  • Archikatedra Lubelska,
  • Regionalne Muzeum Cebularza,
  • Państwowe Muzeum na Majdanku,
  • Muzeum Wsi Lubelskiej.

Fot.: www.betania.lublin.eu

Oceń to miejsce

Opinie dotyczące placówek są bardzo ważne dla innych użytkowników szukających dla siebie idealnego miejsca. Zrób, co możesz, aby Twoja opinia była rzetelna i wnosiła jak najwięcej dla innych!

Lokalizacja

Personel

Leczenie

Wyżywienie

Standard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadaj pytanie

    Zadaj pytanie dotyczące placówki. Zrobimy co w naszej mocy, aby Twoje zapytanie dotarło w odpowiednie miejsce i wróciło z wyczerpującą odpowiedzią! Zostaniesz o niej powiadomiony drogą mailową!
    Pytania kuracjuszy

    Zadaj pierwsze pytanie