Pajączki na nogach – jak je usunąć?

pajączki na nogach

Teleangiektazje, znane potocznie jako pajączki na nogach, to nie tylko kwestia estetyczna. Ten defekt może sygnalizować poważne problemy z żyłami. Pajączki naczyniowe stanowią wczesny objaw schorzeń naczyń żylnych – żylaków (przewlekłej niewydolności żylnej). W artykule przyjrzymy się temu bliżej.

Czym są pajączki na nogach? Jak wyglądają popękane naczynka?

Pajączki polegają na uwidocznieniu się naczyń żylnych, a niekiedy również tętniczych. To rozszerzone naczynka, które pojawiają się, gdy delikatne naczynie krwionośne pęka pod skórą. Wówczas tworzy widoczną fioletową linijkę. Wygląd pajączków jest dość charakterystyczny. Czerwono-fioletowe nitkowate rozgałęzienia mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach, tworząc plamy o charakterze zasinień.

Poszerzone naczynia krwionośne na nogach przypominają swoim wyglądem pajęczą sieć, której to zawdzięczają swoją nazwę. Pęknięte naczynka, chociaż mogą lokalizować się w różnych miejscach, często pojawiają się na kończynach dolnych. Najczęściej „żyłki na nogach” pojawiają się na bocznej części ud, pod kolanami bądź w okolicach kostek. W literaturze medycznej pajączki określa się mianem teleangiektazji lub wenulektazji, a ich geneza może być związana zarówno z żyłami, jak i tętnicami czy naczyniami włosowatymi.

Pajączki na nogach często wiążą się z uczuciem ciężkości nóg. Jest to symptom dolegliwości dobrze znanej wielu osobom spędzającym kilka godzin dziennie przed komputerem albo w pozycji stojącej. Często towarzyszą temu obrzęki pojawiające się w dolnej części kończyn. Do innych oznak problemów z przepływem krwi należą: swędzenie, mrowienie, a także skurcze mięśni.

pajączki

Przyczyny powstawania pajączków naczyniowych

Za powstawanie pajączków na nogach odpowiada bezpośrednio nadciśnienie żylne. Prowadzą do niego zaburzenia w funkcjonowaniu zastawek żylnych, a także niedrożność żył lub ich zwężenie. Do powstawania pajączków na nogach przyczyniać mogą się również uwarunkowania genetyczne – płytko ułożone, poszerzone naczynia krwionośne. Do innych przyczyn zaliczamy płeć żeńską, nadwagę, niezdrową dietę, operacje, urazy, wysoką temperaturę otoczenia, ciążę i przyjmowanie niektórych leków.

Problemy zaczynają się wtedy, gdy zastawki w żyłach nie funkcjonują jak należy, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi i prowadzi do jej cofania się do powierzchniowych naczyń krwionośnych. To z kolei sprawia, że naczynia ulegają rozciągnięciu i przeciążeniu. Pajączki zazwyczaj mają jasnoczerwoną lub fioletową barwę, a ich średnica nie przekracza 1 mm. Rzadko kiedy towarzyszy im mocny ból, co sprawia, że problem ten bywa bagatelizowany.

Pajączki naczyniowe to problem, który możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to teleangiektazje samoistne, które są widoczne tuż pod skórą i często dotykają kobiet. Kolejny typ to teleangiektazje izolowane, które nie są związane z żadnymi problemami z żyłami (teleangiektazje w przebiegu niewydolności żylnej mają większą średnicę i często przybierają kształt wachlarzy na udach). Niestety pajączki na nogach mają skłonności do nawrotów. Tzw. teleangiektazje wtórne, jak wskazuje nazwa, pojawiają się ponownie po próbach leczenia oraz jako następstwo urazów u osób przejawiających cechy niewydolności żylnej.

Niekiedy naczynka na nogach wynikają z chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Mogą one występować również u kobiet, które często chodzą na obcasach. Palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu i przewlekły stres także bywają odpowiedzialne za ten nieestetyczny defekt. Wenulektazje częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, najczęściej u pań po 40 roku życia. Kruchość naczyń zwiększa się wraz z wiekiem.

Pajączki na nogach a dieta

Osoby zmagające się z widocznymi pajączkami na nogach powinny zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Przede wszystkim nie można doprowadzić do nadwagi, dlatego należy ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych oraz węglowodanów. Zamiast tego warto wzbogacić dietę o kwasy omega-3, które znajdziemy w oleju lnianym, rzepakowym, sojowym, a także w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, nasionach chia oraz w tłustych rybach, takich jak śledź, makrela czy halibut, i owocach morza. Kwasy omega-3, 6 i 9 wykazują właściwości przeciwzapalne, a także przeciwmiażdżycowe.

Spożywaj dużo witaminy E, która ma działanie antyoksydacyjne i chroni przed miażdżycą. Zawarta jest m.in.. w migdałach, pestkach słonecznika i oliwie. Staraj się ograniczyć spożycie alkoholu, kawy i fast-foodów. Najlepiej zrezygnuj z palenia papierosów, a pękające naczynka na nogach powinny zniknąć.

Nie zapomnij o produktach bogatych w witaminy, które są niezbędne dla zdrowia naszych naczyń krwionośnych. Witamina C, którą znajdziemy w truskawkach, czerwonej papryce, cytrusach i czarnej porzeczce, witamina E obecna w olejach roślinnych i orzechach, a także witamina PP, którą dostarczą nam wątróbka, jaja kurze i ryby, powinny stać się stałym elementem Twojego menu. Nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu, które jest istotne dla przepływu krwi.

Pajączki na nogach a aktywność fizyczna

Równie ważna jest aktywność fizyczna – regularne spacery, jazda na rowerze albo pływanie mogą znacznie poprawić kondycję naczyń krwionośnych.

Ponadto warto zwrócić uwagę na ergonomię stanowiska pracy, szczególnie jeśli nasza praca wymaga długotrwałego siedzenia lub stania. Stanowisko pracy powinno być zorganizowane w sposób umożliwiający zachowanie naturalnego wygięcia kręgosłupa i odciążający nogi.

Leczenie pajączków na nogach – kiedy należy udać się do lekarza?

Ocena jakości pni żylnych pozwala na odpowiednie dobranie metody leczenia teleangiektazji. W przypadku delikatnych zmian zaleca się metody najmniej inwazyjne, np. laseroterapię przezskórną, która nie narusza powłok skórnych. Jeśli zmiany naczyniowe są bardziej obszerne lub mniej inwazyjne metody leczenia zawodzą, lekarz prawdopodobnie zaproponuje bardziej zaawansowane zabiegi.

Leczenie pękających naczynek niestety nie jest łatwe i przyjemne. Domowe sposoby na pajączki na nogach mogą nie wystarczyć. W leczeniu pajączków naczyniowych wykorzystuje się leki zmniejszające przepuszczalność ścian naczyń i polepszające krążenie w naczyniach. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczny będzie zabieg z zakresu medycyny estetycznej.

Jeśli chodzi o leczenie teleangiektazji, istnieje szereg substancji, które wspomagają zmniejszenie przepuszczalności ścian naczyń i poprawiają krążenie. Wśród nich można wymienić diosminę, trokserutynę, rutynę, hesperydynę, a także wyciągi z nasion kasztanowca, ruszczyka kolczastego czy pestek winogron. W aptekach dostępne są również maści i żele zawierające heparynę, escynę czy trokserutynę, które mogą przynieść ulgę w przypadku problemów z pajączkami naczyniowymi. Warto stosować te specyfiki, ponieważ nieleczone pajączki mogą przerodzić się w żylaki.

leczenie pajączków na nogach

Jeśli zmagasz się z problemem pajączków naczyniowych, warto rozważyć obliterację laserową. Ta metoda polega na wykorzystaniu energii lasera do zamknięcia problematycznych naczyń. Na czas zabiegu, który odbywa się w pozycji leżącej, zarówno Ty, jak i lekarz powinniście zasłonić oczy specjalnymi okularami. Aby zwiększyć efektywność i komfort, na skórę zostaje nałożony żel chłodzący i wspomagający przewodzenie energii.

Zmniejszenie widoczności nieestetycznych pajączków zazwyczaj dostrzegamy po upływie od 4 do 8 tygodni od zabiegu. W tym okresie nie zapomnij o regularnych wizytach kontrolnych i stosowaniu się do zaleceń lekarskich, w tym tych dotyczących aktywności fizycznej.

Skleroterapia na pajączki na nogach

Jeśli poszukujesz alternatywy dla laserów, skleroterapia może być odpowiedzią na Twoje potrzeby. To metoda, która wymaga bezpośredniego nakłucia naczynia i wprowadzenia do niego substancji chemicznej w celu zamknięcia naczynia i zahamowania przepływu krwi. Przed zabiegiem naczynie zostaje opróżniane z krwi, na przykład przez uciśnięcie i przepłukanie roztworem soli. Zabieg, podobnie jak w przypadku laseroterapii, odbywa się w pozycji leżącej, i kosztuje od kilkuset do ponad 1000 zł w zależności od skali problemu.

Efekty skleroterapii są zauważalne po mniej więcej 4–6 tygodniach. Niezwykle ważne jest, aby po zabiegu przestrzegać zaleceń lekarza, które pomogą zapobiegać powstawaniu nowych pajączków. Wskazana jest także suplementacja witaminy K, rutyny czy ekstraktu z miłorzębu japońskiego. Możemy zażywać je w postaci tabletek lub herbatek ziołowych. Nie jest wskazane stosowanie gorących kąpieli oraz długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, zwłaszcza z nogą założoną na nogę. Unikaj noszenia zbyt obcisłych ubrań i obuwia na wysokim obcasie.

Nie czekaj! Zawalcz z problemem i pozbądź się uciążliwych pajączków na nogach, odbierających Ci pewność siebie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *