Jakie rzeczy zabrać do domu opieki?

rzeczy do domu opieki

Podjęcie decyzji o umieszczeniu bliskiej nam osoby w domu opieki często jest wyjątkowo trudne. Jednak bywa to jedyne wyjście z sytuacji, w której stajemy przed koniecznością zapewnienia całodobowej opieki komuś z ograniczoną samodzielnością. Niemniej gdy decyzja już zapadnie, trzeba pamiętać, by na czas pobytu w domu opieki spakować nieco rzeczy. Co zabrać do domu opieki?

Lista niezbędnych rzeczy do zabrania

W ramach przygotowań bliskiego do przeprowadzki do ośrodka opiekuńczego warto sporządzić listę rzeczy do spakowania. Co prawda, współczesne domy opieki są dość dobrze wyposażone, jednak i tak pewne przedmioty warto zabrać ze sobą, zwłaszcza te o wartości osobistej i sentymentalnej. Ale nie tylko.

Dokumentacja medyczna

Wszystkie wypisy ze szpitala, konsultacje lekarskie, wyniki badań, orzeczenie o niepełnosprawności, kartę ubezpieczenia NFZ oraz zalecenia odnośnie do rehabilitacji. To trzeba zabrać obowiązkowo. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach jest konieczne dostarczanie dokumentów w formie papierowej. Współcześnie wiele z nich ma postać elektroniczną.

co zabrać do domu opieki

Leki

Do ośrodka należy zabrać leki, które przyjmujemy, wraz z informacją o leczeniu farmakologicznym. To bardzo ważne, ponieważ pod żadnym względem nie wolno przerywać farmakoterapii, tym bardziej, gdy określone leki przyjmujemy stale, np. w związku z leczeniem nadciśnienia. 

Odzież i obuwie

Ubrania dostosowane do pory roku i potrzeb pensjonariusza. Zestaw odzieży do rehabilitacji, kilka zestawów ubrań, piżamy oraz bielizna. To też na pewno się przyda. Mieszkaniec powinien posiadać ubrania dostosowane do swojego stylu oraz potrzeb. Wskazane jest, aby miał on zarówno odzież nocną, jak i dzienną (na 4-5 zmian). Podczas rehabilitacji warto zaopatrzyć się w wygodne ubranie oraz stabilne obuwie. W wyposażeniu mieszkańca powinny się znaleźć piżama bądź koszula nocna, skarpety, dresy lub strój sportowy. Dodatkowo obuwie do poruszania się po ośrodku oraz obuwie wyjściowe dostosowane do aktualnej pory roku.

Artykuły higieniczne

Szczoteczka do zębów, szczotka lub grzebień, akcesoria do golenia, gąbka i podstawowe kosmetyki. Majtki chłonne zapewniają suchość i higienę w nocy. Skóra starszych ludzi jest wrażliwa, dlatego ważne są odpowiednie kosmetyki, które jej nie przesuszą. Wskazane są emolienty i dermokosmetyki dla skóry wrażliwej, jak również pianka do mycia ciała bez użycia wody, środek do czyszczenia protez zębowych i mydło w płynie. W zestawie powinny znaleźć się także gąbki, przybory do golenia, grzebień lub szczotka do włosów, cążki lub nożyczki do obcinania paznokci, chusteczki jednorazowe, szampon, dezodorant oraz oliwka lub balsam do ciała.

Rzeczy osobiste

Ulubione i sentymentalne przedmioty, np. zdjęcia rodzinne, ulubiona poduszka czy koc. Przedmioty o wartości sentymentalnej mogą mieć ogromne znaczenie dla osób przeprowadzających się do domu opieki. Ułatwiają adaptację w nowym miejscu i poprawiają samopoczucie. 

rzeczy do domu opieki

Pozostałe przedmioty codziennego użytku

Do pozostałych przedmiotów codziennego użytku, które należy zabrać do domu opieki, zaliczamy: okulary, aparaty słuchowe, protezy zębowe, wózek inwalidzki czy kule.

Odpowiednie przygotowanie i zaopatrzenie bliskiego w niezbędne rzeczy gwarantuje mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu w nowym otoczeniu. W razie wątpliwości warto skontaktować się bezpośrednio z wybranym ośrodkiem, który pomoże w przygotowaniach.

Z ofertą domów opieki z różnych części Polski możecie zapoznać się tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *