Dom pomocy społecznej (DPS) to instytucja przeznaczona dla osób potrzebujących stałej, specjalistycznej opieki. To co do zasady ludzie przewlekle chorzy, z niepełnosprawnościami i borykający się z chorobami typowymi dla starszego wieku, np. demencją. W Polsce DPS może być zarządzany przez różne podmioty – samorządy, organizacje wyznaniowe, fundacje albo osoby prywatne.
Spis treści
Kto kwalifikuje się do DPS-u?
Osoby zainteresowane miejscem w DPS-ie muszą spełnić określone kryteria. Do najważniejszych z nich zaliczają się:
- Potrzeba całodobowej opieki związana z wiekiem, chorobami przewlekłymi, niepełnosprawnością lub uzależnieniem.
- Brak możliwości zapewnienia bliskiemu odpowiedniej opieki w domu.
Kto może złożyć wniosek o umieszczenie w DPS-ie?
Osoba może zostać umieszczona w domu pomocy społecznej na dwa sposoby: dobrowolnie lub przymusowo. Niezależnie od wariantu kandydatem do pobytu w DPS-ie jest osoba cierpiąca na chorobę psychiczną lub upośledzenie umysłowe, która nie jest w stanie samodzielnie zadbać o podstawowe potrzeby życiowe, nie ma wsparcia zewnętrznego, potrzebuje ciągłej opieki, ale nie wymaga hospitalizacji.

Z wnioskiem o umieszczenie w DPS-ie mogą wystąpić zarówno osoba zainteresowana, jak również członek rodziny, przedstawiciel ustawowy oraz powiatowe centrum pomocy rodzinie.
Procedura przyjęcia do domu pomocy społecznej krok po kroku
Skierowanie do DPS-u
Nie ma znaczenia, kto wniesie o umieszczenie danej osoby w DPS-ie. Tak czy inaczej to wniosek jest dokumentem, który uruchamia procedurę. Dokument należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania kandydata na pensjonariusza.
Analiza sytuacji przez ośrodek pomocy społecznej
Ośrodek bada prawidłowość wypełnienia dokumentów, przeprowadza wywiad środowiskowy i ocenia sytuację życiową, zdrowotną i materialną kandydata.
Zaświadczenia
Ważna jest zgoda zainteresowanego, a jeśli jej nie ma wyrok sądu nakazujący umieszczenie osoby kogoś w domu pomocy społecznej, oraz szereg innych dokumentów, w tym zaświadczenie lekarskie, decyzje emerytalno-rentowe oraz informacje o dochodach.
Decyzja
Bazując na zgromadzonych dokumentach i przeprowadzonych badaniach, organ wydaje decyzję o przyjęciu osoby do DPS-u.
Jeśli dana osoba nie kwalifikuje się do DPS-u, ale potrzebuje opieki, istnieją alternatywne formy wsparcia, takie jak zakłady opiekuńczo-lecznicze czy pielęgnacyjno-opiekuńcze.

Płatności za pobyt w DPS
Pobyt w DPS-ie jest odpłatny, ale opłata pobierana od pensjonariusza nie może przekroczyć 70 proc. jego dochodów. Jeśli koszty przewyższają możliwości finansowe mieszkańca, odpowiedzialność za sfinansowanie pozostałej części spoczywa w pierwszej kolejności na bliskich pensjonariusza.
Decyzja o umieszczeniu kogoś w domu pomocy społecznej to poważna sprawa, dlatego wymaga ona całościowego rozpatrzenia sytuacji. Bardzo ważne jest, by każda osoba w DPS-ie miała zapewnione wsparcie, opiekę i komfort na poziomie pozwalającym na swobodną egzystencję.
Zachęcamy też do przeczytania artykułu pt. Kiedy skierowanie do domu pomocy społecznej może zostać uchylone?
Z ofertą domów opieki z różnych części Polski możecie zapoznać się tutaj.