Do sanatorium z e-skierowaniem zamiast skierowania papierowego

Od 1 lipca 2023 roku pacjenci planujący leczenie w sanatoriach oraz rehabilitację korzystają z e-skierowań. To rozwiązanie wyeliminowało potrzebę ich papierowej formy i jest rewolucją w załatwianiu formalności związanych z uzdrowiskowym leczeniem ambulatoryjnym dorosłych i nie tylko. Idea wprowadzenia e-skierowań zakłada ograniczenie papierologii.

Sanatorium – dla kogo?

Sanatoria cieszą się niesłabnącą popularnością. Oprócz korzyści zdrowotnych, oferują unikatowe walory przyrodnicze i klimatyczne. Osoby przewlekle chore, potrzebujące rehabilitacji medycznej czy fizykalnej, mogą skorzystać z leczenia w takich ośrodkach. Dorośli, młodzież i dzieci – wszyscy oni mogą pojechać na turnus, jeśli mają odpowiednie medyczne wskazania. Decyzję o kwalifikacji na takie leczenie podejmuje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. To on wystawia skierowanie do sanatorium.

Jak działa system e-skierowań?

Aby skorzystać z e-skierowania, pacjent musi założyć Internetowe Konto Pacjenta. Tam znajdziemy nie tylko e-skierowania, ale również funkcję śledzenia historii leczenia, dawkowania leków i e-recepty. Po zalogowaniu się do swojego konta pacjent może sprawdzić status swojego skierowania w zakładce „e-zdrowie”. W przypadku pozytywnej decyzji informacje o miejscu leczenia i terminie rozpoczęcia terapii będą dostępne na tym koncie.

Uwaga! Chociaż procedurę znacznie ucyfrowiono, nadal wymagane jest zarejestrowanie skierowania w odpowiednim oddziale NFZ-u. W razie potrzeby w systemie znajdziemy również historię poprzednich e-skierowań.

Co dalej z papierowymi skierowaniami?

Papierowe skierowania nie zniknęły z dnia na dzień. Lekarze mogli je wystawiać powszechnie do 30 czerwca 2023 r. Od 1 lipca tradycyjne skierowania są dostępne tylko w sytuacjach, gdy lekarz nie ma dostępu do odpowiedniego systemu teleinformatycznego lub gdy rehabilitacja ma odbyć się za granicami kraju.

Jak przyspieszyć proces wyjazdu do sanatorium?

Choć kolejki oczekujących na leczenie w sanatoriach skróciły się w 2023 roku, wiele osób wciąż szuka sposobów na przyspieszenie wyjazdu. Jednym z kluczowych kroków jest bieżące monitorowanie statusu swojego skierowania na leczenie uzdrowiskowe w Internetowym Koncie Pacjenta oraz dowiadywanie się o możliwość wyjazdu z tzw. zwrotów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *