Kryzys w związku seniora – jak go pokonać, gdzie szukać pomocy?

kryzys w związku seniora

Związek to relacja wystawiona na ciągłe wyzwania. Składa się z milionów mniejszych oraz większych gestów poprzetykanych problemami, którym wspólnie trzeba stawić czoła. Jak senior może poradzić sobie z kryzysem w związku?

Czym jest kryzys w związku?

By mówić o kryzysie w związku, najpierw należy go odpowiednio zdefiniować. Nie można zaliczyć do niego sprzeczki, których w codziennej relacji doświadczamy bardzo często. Pamiętajmy, że nie ma związków idealnych. Kryzys jest zjawiskiem głębokim, skutkującym niemożnością porozumienia się z partnerem przez dłuższy czas. I choć na początku miłości wydaje nam się to niemożliwe, później dotyka każdą parę (jest obecny w każdym związku).

Jakie są oznaki kryzysu w związku?

Kryzys jest niezależny od stażu związkowego. Ma miejsce wtedy, gdy niemal każdy kontakt z partnerem wyzwala w nas złe emocje. Irytujemy się, ponieważ nie chcemy przebywać w towarzystwie partnera. Nie interesują nas potrzeby oraz pragnienia drugiej osoby. Stopniowo oddalamy się od siebie także w sferze fizycznej. Nie okazujmy czułości w postaci pocałunków czy przytulania. Negatywne emocje buzują, a w skrajnych przypadkach w grę wchodzi agresja w wymiarze fizycznym i słownym. Atmosfera może być przesiąknięta lekceważeniem i obojętnością. Możemy obserwować także wzajemne obwinianie się o zaistniałą sytuację lub szukanie winy w sobie prowadzące do pogorszenia samooceny.

Jakie są przyczyny kryzysu w związku?

W związku kryzysy często korelują z momentami przełomowymi. Pierwszy kryzys niekiedy przychodzi już kilka dni po ślubie, gdy emocje opadną. Do kolejnych zalicza się: ten po miesiącu miodowym, 3 lata po ślubie, przy pierwszym dziecku bądź opuszczeniu przez naszą pociechę rodzinnego domu. Rzecz jasna kryzys nie zawsze musi występować według takiego schematu. Może objąć zarówno wszystkie fazy albo nie być wynikiem żadnego z podanych przykładów. Czasami zależy to od zewnętrznych sytuacji, takich jak np. zdrada.

Kryzysy partnerskie swój początek często mają w problemach finansowych wynikających z nagłej utraty pracy. Brak źródła stałego dochodu jest zaczątkiem konfliktu i wzajemnego obwiniania. Tak samo w kryzys może przekuć się zazdrość partnerki bądź partnera, u podłoża której tkwi np. awans męża albo żony.

Elementami, z którymi często nie potrafi poradzić sobie wiele rodzin, są choroba dziecka bądź niezadowolenie wynikające z nierównego podziału obowiązków.

Jak senior powinien rozmawiać o kryzysie w związku?

Rozmowa w kryzysie nie jest łatwa, gdyż przeważnie od jakiegoś czasu towarzyszą nam tzw. złe emocje. Jednak by była merytoryczna, gwałtowne emocje senior powinien odsunąć na bok. Rozgoryczenie bądź żal nie mogą przesłonić nam sedna sprawy. A tym powinno być szczere przekazanie informacji. Opowiedzmy o tym, co nie podoba nam się aktualnie w związku, i zaproponujmy rozwiązania. Zachowajmy spokój nawet wtedy, gdy partner ma do nas pretensje bądź zarzuca coś, z czym się nie zgadzamy. Obrażanie się, docinki, przedrzeźnianie i wyzwiska nie pomogą zażegnać kryzysu w związku. Wręcz przeciwnie – tylko go zaognią.

Jak można pokonać kryzys w związku?

Z letargiem w związku trzeba się zmierzyć. Problem nie zniknie samodzielnie, a próba przeczenia jego istnieniu jedynie sprawi, że kryzys narastał będzie mocniej. Pokonanie kryzysu nie jest proste. Szczera rozmowa, mimo że bardzo ważna, często nie wystarcza, by uspokoić napiętą sytuację i pomóc zażegnać kryzys. Bywa, że zamiast przynieść oczekiwane rezultaty, zaszkodzi, gdyż partnerzy prowadzą ją nieumiejętnie, raniąc siebie nawzajem. Wtedy kryzys pogłębi się.

Kiedy para nie jest w stanie samodzielnie wyjść ze związkowej apatii, powinien zająć się tym specjalista. Wiele gabinetów psychologicznych oferuje terapię dla par. Dzięki niej na związek może spojrzeć osoba z zewnątrz, a takie działanie często przynosi pozytywne rezultaty. Profesjonalny terapeuta zamiast krytykować partnera i oceniać jego zachowanie skupi się na rozwiązaniu problemu. Próbując konflikt rozwiązać samodzielnie, senior często wpada w pułapkę zniekształconego przekazu.

Czy kryzys w związku może zakończyć się rozstaniem?

Niekiedy rozpad małżeństwa seniorów jest na tyle poważny, iż nawet interwencja specjalisty nie jest w stanie ich „wyleczyć”. Mimo wszystko przed definitywnym zakończeniem relacji, powinniśmy wyczerpać wszystkie drogi optujące za ratowaniem związku. Czasami istotne może okazać się czasowe odseparowanie, pozwalające przemyśleć i ułożyć sobie w głowie pewne kwestie. Choć rozłąka może stać się także przyczynkiem do zakończenia związku, gdyż sprzyja zdradzie. Często to właśnie podczas separacji partner uświadamia sobie, że tkwił w toksycznym związku, a odbudowa relacji, w której dominowały przemoc i agresja, nie ma sensu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *