Udany związek – jak możesz go stworzyć? Radzimy

Jak senior może stworzyć udany związek?

Myśląc o miłości partnerskiej, zazwyczaj chcemy, by nasz związek był udany i trwał aż do śmierci. Niestety droga do zbudowania trwałej relacji zwykle bywa wyboista. Czym należy się kierować, by odnosić obopólną korzyść z partnerstwa?

Po czym można rozpoznać dobry związek?

Trudno jednoznacznie określić, który związek jest dobry. Liczba wariantów udanego związku seniorów teoretycznie jest tak szeroka, jak wielość relacji partnerskich. Związek wchodzi w różne fazy i ewoluuje. Próbując to zunifikować, można wskazać, że dobry związek to taki, w którym partnerzy aktywnie słuchają i reagują na wzajemne potrzeby. Są sobie bliscy i połączeni intymnością. Mają do siebie zaufanie i pozostają w przyjacielskiej relacji. Dobry związek nie może istnieć bez rytuałów w postaci planowania: wspólnego spędzenia wolnego czasu czy wyjścia na romantyczną kolację.

Dlaczego seniorowi trudno jest zbudować udany związek?

Dużą trudnością w zbudowaniu stabilnej relacji jest niechęć do kompromisów. A przecież na tym właśnie polega związek. Senior, decydując się na dzielenie życia z inną osobą, automatycznie akceptuje jej wady i zalety (co nie oznacza, iż nie można próbować zmieniać nawyków). Trudnością jest również brak samoakceptacji. Zamiast zaczniemy układać sobie życie w towarzystwie innej osoby, polubmy siebie. Pamiętaj, że problemy, które wnosimy w relacje międzyludzkie, nieustannie na nie oddziałują.

Czy kłótnia może pomóc zbudować udany związek?

Mimo że wiele osób uzna to za paradoks, kłótnia może przyczynić się do jakościowej poprawy związku. A nawet więcej: relacja, w której panuje wyłącznie harmonia, czasami wymaga interwencji psychologa. Fakt, że bywamy sobą zmęczeni, jest zupełnie naturalny. Kłótnia może być narzędziem do oczyszczenia toksycznej atmosfery, dzięki wyraźnemu przedstawieniu swoich potrzeb.

Co zrobić, by tworzyć lepszy związek?

Przede wszystkim zaakceptować siebie. Pozytywne zdanie o sobie sprawi, że nie będziemy nieustannie (nawet podświadomie) domagać się akceptacji przez partnera. Ważna jest też umiejętność zarządzania stresem. Stres przyniesiony z zewnątrz i nieprzepracowany musi być w końcu rozładowany. Najczęściej ofiarą ataku są najbliższe nam osoby, a to może odbić się na relacji. Utrzymanie szczęśliwego związku jest trudniejsze wraz z upływem czasu, gdy początkowe zauroczenie ustępuje miejsca rutynie. Nie pomaga też dystans dzielący parę.

Czy możliwe jest stworzenie udanego związku na odległość?

Szansa na zbudowanie i długotrwałe utrzymanie takiego związku jest statystycznie mała. Nieodłączny element relacji partnerskiej to bliskość, której z racji dzielących nas kilometrów nie możemy doświadczyć ani pielęgnować. Gdy kontakt z drugą osobą nie jest bezpośredni, trudno wzbudzić pewne pokłady empatii i współodczuwania.

Czy można zbudować dobry związek z dużą różnicą wieku?

Tak, choć z pewnością będzie to trudniejsze niż w przypadku związku rówieśników. Problematyczna jest zmiana mentalna i niedopasowanie pod względem priorytetów.

Jakie są filary udanego związku seniora?

Czynniki, które pozwolą stworzyć udany związek, można sprowadzić do kilku elementów. Wśród nich wyróżniamy:

Poznanie siebie

To kluczowa kwestia poprzedzająca decyzję o wstąpieniu w związek. Nie powinniśmy dawać zwieść się twierdzom, że na to będziemy mieć jeszcze dużo czasu. Im lepiej poznamy naszego partnera bądź partnerkę, tym bardziej dowiemy się, czy jego wizja na wspólne życie jest zbieżna z naszą. Dogłębne poznanie siebie i co za tym idzie – odpowiadanie na własne potrzeby – to klucz do zrozumienia łączących nas relacji, wad i słabości.

Komunikacja i szacunek

W udanym związku seniora, opartym na skutecznej komunikacji, musi być wzajemny szacunek. Pamiętaj, że akceptacja drugiej osoby to także szacunek do jej poglądów czy zachowań (nawet jeśli nie pokrywają się z naszymi). Tego samego dla siebie powinniśmy od niej oczekiwać.

Wsparcie i partnerstwo

Partnerstwo to nie tylko sprawiedliwy podział ról w wykonywaniu obowiązków domowych. To wzajemne uznanie wartości i wspieranie w trudnych chwilach bądź aspiracjach w czasie Waszej relacji. Związki, w których osoby traktują się jako partnerzy, nie wywierają wrażenia stłumienia bądź zepchnięcia na boczny tor jednej z osób.

Ciekawostka! Urozmaicenie można wnieść do związku poprzez wspólne hobby.

Czułość

Czułość pozwalająca stworzyć stabilny związek składa się głównie z drobnych, ale regularnie powtarzanych czynności. Z udanego związku emanuje ciepło. Bliskość, pieszczotliwy zwrot, pocałunek, przytulenie czy masaż przypomną nam pełen emocji etap zakochania.

Niezależność i przestrzeń

Spędzanie każdej wolnej chwili i częste rozmowy nawet z ukochaną osobą w ramach trwałego związku mogą męczyć. Każdy z nas potrzebuje przestrzeni – azylu, w którym może się wyciszyć. Nie wzbudzajmy z tego powodu poczucia winy w partnerze. Nie dawajmy mu do zrozumienia, że ucieka od nas, bo nie ma ochoty spędzać z nami czasu. Tak samo ważne jest, by realizować swoje marzenia i być niezależnym finansowo. W innym przypadku możemy stworzyć niezdrową relację, spędzając wspólny czas jedynie ze sobą i akceptując niepokojące poczynania partnera tylko dlatego, by nie utracić źródła utrzymania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *