Różnica wieku w związku – czy na pewno jest przeszkodą? Przeczytaj

różnica wieku w związku seniora

Mimo nieco innych uwarunkowań kulturowych związki z dużą różnicą wieku partnerów nadal budzą emocje. Czasami są one niegroźne, innym razem skutkują nieskrywanym zdziwieniem i zgryźliwymi uwagami. Czy miłość zależy od wieku?

Kiedy możemy mówić o dużej różnicy wieku partnerów?

Duża różnica wieku to pojęcie subiektywne. Raczej nie występuje, gdy partnerów dzielą rok, 2 czy 5 lat. Za magiczną granicę dużej różnicy wieku można przyjąć dekadę. I to właśnie takie związki powszechnie spotykają się z niezrozumieniem wśród społeczeństwa. A nawet dosadnie wyrażanym sprzeciwem, takim jak niewybredne komentarze. Nie zawsze jednak musi być dużą przeszkodą w zawiązaniu trwałej relacji.

Dlaczego związki z dużą różnicą wieku są krytykowane?

Postrzeganie stanu rzeczy w ten sposób jest silnie uzależnione od stereotypów. Wiele osób nie potrafi przyjąć do wiadomości, że partnerka może kochać np. mężczyznę o 30 lat starszego od siebie. Tak samo liczna grupa nie może zaakceptować, że miłość 30-latka z 60-latką jest szczera. I że stworzą oni poważny związek. Niekiedy u podłoża krytyki związku leży troska. Utarte podejście zakłada, że taka więź jest interesowna i szybko się zakończy. Pamiętajmy jednak, że postrzeganie sprawy w ten sposób ma swoje poparcie w licznych sytuacjach wziętych z życia.

Czy, zawierając związek, powinniśmy kierować się zdaniem innych?

Pamiętajmy, że ostatecznie to zawsze my musimy zdecydować, jak przeżyjemy swoje życie. Stąd też nie możemy uzależniać wstąpienia bądź niewstąpienia w związek od nieprzychylnej decyzji osoby nam obcej bądź bliskiej.

Czy różnica wieku wpływa na stabilność związku?

Statystyka wskazuje, że różnica wieku większa od przeciętnej oddziałuje na stabilność relacji. Gdy wynosi zaledwie 5 lat, ryzyko rozwodu jest o 18% wyższe niż w przypadku małżeństwa rówieśników. Mimo to nie jest to główny czynnik rozpadu związków.

Czym może cechować się związek ze starszym mężczyzną?

W tym przypadku największe z kontrowersji dotyczą relacji, w których partnerka intensywnie korzysta z majątkowej i społecznej pozycji mężczyzny. Związek jest wówczas postrzegany jako zwykła „miłość dla pieniędzy”.

Różnica wieku często skutkuje niedopasowaniem priorytetów. Podczas gdy starszy mężczyzna będzie wolał spędzić wolny czas w domu, młodsza kobieta może liczyć na większą aktywność. Starsi mężczyźni często mogą nie być chętni na założenie rodziny, gdyż będzie to oznaczało dla nich obowiązek i dezorganizację dnia. Często dla kobiety starszy partner to synonim poczucia bezpieczeństwa wzbogaconego o doświadczenia życiowe.

Czym cechuje się związek z młodszym partnerem?

Związki z młodszymi mężczyznami szokują tym bardziej, im większa różnica wieku dzieli parę. Stereotypowo od mężczyzn wymaga się, by najpierw osiągnęli stabilizację życiową – zdobyli wykształcenie, umocnili swoją pozycję na rynku pracy, osiągnęli niezależność finansową – a dopiero potem myśleli o założeniu rodziny.

W bliskiej relacji z młodszym mężczyzną mogą pojawić się między Wami różnice światopoglądowe związane z wiekiem bądź zazdrość wynikająca ze spotykania się partnera z towarzystwem innych kobiet. To może spowodować kryzys. Z pewnością jednak przy młodszym partnerze będziesz mogła poczuć się atrakcyjniej. Młodszy partner często jest jednak o wiele bardziej kreatywny, a ponadto nie jesteś narażona na jego bagaż doświadczeń w postaci byłej żony bądź dzieci.

Jaki jest związek ze starszą partnerką?

Mężczyzna, który zwiąże się ze starszą kobietą, również jest narażony na krytykę. Z jednej strony wówczas wzrastają problemy związane z założeniem rodziny, ale z drugiej starsza partnerka z racji bogatszego doświadczenia życiowego często stanowi lepszego kompana do rozmowy. Spora różnica w metryce nie musi oznaczać rezygnacji z zainteresowań. Dojrzała kobieta zazwyczaj wspiera i motywuje partnera młodszego bardziej niż robiłaby to jego rówieśniczka, ponieważ doświadczenie podpowiada jej, jak ważne jest to dla mężczyzny.

Czy związek seniora z młodszą kobietą wzbudza kontrowersje?

Związek z młodszą kobietą często jest sztuką kompromisu. W tym przypadku duża różnica wieku to także zmiana mentalna.

Wypracowanie wspólnej więzi może być kłopotliwe ze względu na rozbieżne wizje na przyszłość. Pamiętajmy, że każdy wiek ma swoje prawa, dlatego optymalne dostosowanie potrzeb obojga bywa bardzo trudne.

Czy związek z dużą różnicą wieku może się udać?

Tak, pod warunkiem, że będziemy w pełni świadomi, jakie możliwości i ograniczenia się z nim wiążą. Długość życia to w wielu przypadkach wyłącznie liczba, a nie określenie stanu psychiki i gotowości do zawarcia bliższej znajomości. Choć na szczęśliwy związek nie całkiem ma wpływ wiek partnera, nie warto decydować się na relację, która zawiedzie nasze nadzieje. Mimo to związkom, które dzieli spora różnica wieku, trudniej jest przetrwać niż tym o zbliżonym wieku partnerów. Pamiętajmy, że idealna recepta na udany związek nie istnieje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *