Miłość seniora – jakie są jej etapy, czym się różnią?

miłość seniora

Miłość uważana jest za najsilniejsze uczucie towarzyszące człowiekowi. Jej nieodłącznym elementem są rozterki. Kiedy zakochanie przechodzi w miłość i z jakich etapów składa się ta emocja?

Co to jest miłość?

Mimo że każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest miłość, problemem staje się jej precyzyjne zdefiniowanie. W słowach trudno bowiem zawrzeć paletę emocji, które się z nią wiążą. Z medycznego punktu widzenia to stan biochemiczny organów ludzkiego ciała, wynikający z działania określonych neurohormonów. Z kolei psycholog stwierdzi, że to naturalna potrzeba człowieka do bliskości i głębokiej więzi emocjonalnej.

Czym zakochanie różni się od miłości?

Miłość i zakochanie to słowa przeważnie traktowane jak synonimy, choć nie oznaczają tego samego. Zakochanie to bardzo wczesny etap miłości; zauroczenie drugą osobą biologicznie podbudowane przez neuroprzekaźniki. Wypełnione serotoniną, wzrostem poziomu dopaminy i fenyloetyloaminy. Stąd właśnie wywodzą się typowe objawy miłości związane z naszymi procesami emocjonalnymi. Zaliczamy do nich m.in.: przyspieszone bicie serca, skurcze w brzuchu czy pocenie dłoni.

Jakie są etapy miłości?

Teoretycy miłości wyodrębniają różne etapy tego uczucia. Wskazują na 3, 4 lub więcej faz, zgodnie z którymi miłość ewoluuje. Etapy miłości można podzielić na:

  • Zakochanie 

Wspomniane powyżej i utożsamiane z miłością od pierwszego wejrzenia. Seniorowi wystarczy spotkanie, krótka rozmowa, spojrzenie, aby zainteresować się drugą osobą. W pierwszym etapie miłości dominującym uczuciem między partnerami jest namiętność będąca mieszaniną pozytywnych i negatywnych emocji.

W pierwszym etapie miłości towarzyszą nam takie emocje jak: radość, pożądanie, zachwyt, zazdrość i niepokój. Połączenie uczuć często uniemożliwia koncentrację na wykonywaniu rutynowych obowiązków i prowadzi do stanu bliskiego obsesji, który często nazywany jest „chorobą z miłości”.

Seniorzy, choć także mają potrzebę bliskości, zakochanie zazwyczaj przeżywają inaczej niż ludzie młodsi. Osoby starsze z racji większego doświadczenia życiowego czy ze względu na stan zdrowia są ostrożniejsze we wchodzeniu w poufały kontakt z drugim człowiekiem. Nie są tak skłonne do podejmowania życia towarzyskiego, ale mają ochotę na nową miłość w dojrzałym wieku, która będzie stanowiła dla nich wsparcie emocjonalne.

Badania wykazały, że namiętność w związkach, które przetrwają kolejne etapy miłości, wypala się po około 4 do 10 lat.

  • Intymność 

W odróżnieniu od zakochania przebiega wolniej, ponieważ zbudowanie jej nie jest proste. To łagodne, pozytywne uczucia i działania będące oznaką przywiązania i bezpieczeństwa. Szczególnie dla kobiety ważne jest, by mogła całkowicie polegać na partnerze. W przypadku intymności to zaufanie jest kluczowym elementem.

  • Zobowiązanie 

W odróżnieniu od dwóch pierwszych etapów nie cechują go porywy uczuć. To etap powolnego studzenia emocji i podejmowania przez seniorów decyzji czysto praktycznych. Zaliczamy do nich np. planowanie ślubu. Jeśli zobowiązanie osiągnie swój maksymalny poziom, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że miłość przetrwa najtrudniejsze kryzysy. W tym etapie pojawia się również o wiele większa zazdrość o partnera bądź partnerkę.

  • Przyjaźń 

Wraz z upływem czasu początkowy zachwyt nad partnerem i charakterystycznym uczuciem ustępuje życiu codziennemu. Związek połączony jest zaangażowaniem i intymnością. Partnera bądź partnerkę znamy dużo lepiej niż na początku, dlatego gaśnie w nas chęć odkrywania w nim niepoznanych sfer życia. To naturalny stan, aczkolwiek niepielęgnowany łatwo może doprowadzić do rutyny. By jej uniknąć, należy spróbować wyrwać się przyzwyczajeniom i np. zabrać żonę na romantyczną kolację czy spontaniczny wyjazd nad morze.

  • Związek pusty 

Można do niego doprowadzić poprzez brak pielęgnowania związkowej przyjaźni. Kiedy namiętność i intymność całkiem spowszednieją, związek nie ma bodźców, dzięki którym mógłby się rozwijać. A to jego naturalna cecha. Wówczas strona, dla której obecna sytuacja jest trudniejsza do zaakceptowania, chcąc wyładować frustrację kieruje wobec swojej drugiej połówki niepochlebne stwierdzenia. Problem ten występuje zwłaszcza w przypadku długotrwałych relacji, które też trudniej zakończyć. Strach może wynikać z niskiego poczucia własnej wartości, obawy przed samotnością, reakcją rodziny bądź problemów finansowych.

  • Rozpad związku 

Ma miejsce wtedy, gdy składniki miłości seniorów wypaliły się na tyle, iż nie sposób przywrócić ich nawet w minimalnym stopniu. Wówczas jedynym ratunkiem staje się zakończenie relacji. To bardzo trudny moment dla obojga partnerów, ale często konieczny. Rozstanie daje szansę na poznanie kogoś nowego i zbudowanie satysfakcjonującej i szczęśliwej więzi.

Czy istnieje recepta na idealną miłość?

Czy przepis na idealną miłość istnieje? Choć z pewnością można takich znaleźć wiele, żaden z nich nie będzie miał 100-procentowego pokrycia w rzeczywistości. Każdą relację cechuje duża dynamika, której nie da się odgórnie przewidzieć w elementarnym detalu. Niewątpliwie jednak każda miłość zmienia całe życie partnerów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *