Rutyna w związku – czy jest zła, jak ją przezwyciężyć?

rutyna w związku

Rutyna to zmora partnerów z długim pożyciem małżeńskim. Z jednej strony dobrze porządkuje otaczającą nas rzeczywistość, z drugiej stopniowo niszczy uczucie. Co zrobić, by przełamać monotonię?

Jak należy rozumieć rutynę w związku?

Rutyna to nic innego jak postępowanie bądź wykonywanie czynności według utartych schematów. Jest – obok niewłaściwej komunikacji – problemem najczęściej występującym w związku. I choć wiele osób utożsamia ją z nudą, nie jest to do końca właściwe. Rutyna jest momentem granicznym, w którym mimo wspólnego mieszkania zaczynacie żyć osobno.

Kiedy w związku pojawia się rutyna?

Rutyna w związku jest nieuchronna i dotyka nawet początkowo namiętne małżeństwo. Praca zawodowa, opieka nad wnukami, porządki w domu – powtarzalność czynności prowadzi do monotonii. Dla naszej relacji rutyna – rozumiana jako powielanie codziennych rytuałów – może być budująca; uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Lecz w momencie, w którym staje się zbyt „komfortowa”, zaczyna negatywnie oddziaływać na związek.

czym jest rutyna w związku?

Kiedy rutyna w związku jest objawem alarmującym?

Rutyna może prowadzić do konfliktów lub rozstania, zwłaszcza jeśli jednej osobie zaczyna przeszkadzać, a druga nie dostrzega w niej nic złego. Problem pojawia się wówczas, gdy przez rutynę przebywamy w innych pomieszczeniach, unikamy kontaktu. To skutek długookresowego, niewłaściwego pielęgnowania relacji. Z negatywną rutyną możemy mieć również do czynienia w przypadku, gdy codzienności towarzyszy nuda – raz na jakiś czas może być przyjemna, ale jeśli pojawia się codziennie nie powinniśmy jej bagatelizować.

Co zrobić, jeśli w związku pojawi się rutyna?

Rutynę w związku można przełamać na wiele sposobów. I wcale nie muszą one wiązać się z wymyślnymi sytuacjami. Świeżość Waszej relacji mogą przynieść:

Szczera rozmowa

Pierwszym i najprostszym sposobem na poprawę sytuacji jest szczera rozmowa. Jej kluczową cechą musi być szczerość. Tylko wtedy, gdy obie strony wyznają, jakie okoliczności są dla nich niekomfortowe, będziemy w stanie je zmienić. Warto, by rozmowa objęła szeroki zakres zagadnień. To, że jesteśmy z kimś w związku dłuższy czas, wcale nie oznacza, że o partnerze wiemy wszystko. Pamiętajcie, że nawet stały związek (w którym już długo jesteście razem) może skrywać wiele tajemnic. Partnerstwo to nieustanne odkrywanie siebie nawzajem.

Rozwój osobisty każdego z partnerów

Przełamać rutynę możecie, komunikując się o swoich potrzebach oraz wcielając je w życie. Każdy ma prawo do rozwoju osobistego, a poszanowanie tego pragnienia jest kluczem do utrzymania szczęśliwej relacji. Dobrym rozwiązaniem będzie powrót do aktywności podejmowanych w dawnych latach związku. Rutynę możecie przełamać, zabierając swojego partnera na wycieczkę pełną ekstremalnych wrażeń. W swojej relacji powinniście pielęgnować miłe chwile i chętnie do nich wracać. By ożywić relacje, równie dobrze możecie obejrzeć stare fotografie, które z pewnością przywołają wiele ciekawych wspomnień.

Przeczytaj także:

Realizowanie wspólnych zainteresowań

Świetnie, jeśli macie wspólne zainteresowania. Być może lubicie ten sam zespół muzyczny? Razem posłuchajcie jego piosenek. Lubicie uczyć się nowych rzeczy? Jeśli tak, zabierzcie drugą osobę na ciekawe warsztaty.

Niespodzianki

Wystarczy drobny gest, by wywołać uśmiech na twarzy ukochanej. Zamiast kolejny dzień z rzędu szykować kolację w domu, zaskocz swoją drugą połówkę i zabierz ją do restauracji. Kolejny weekend zamierzacie spędzić przed telewizorem? Przełamcie rutynę i pójdźcie do kina bądź teatru.

jak pokonać rutynę w związku?

Docenianie pracy męża i żony

Z pozoru banalne „dziękuję” wypowiedziane przez żonę bądź męża za umycie samochodu czy przygotowanie obiadu także pozwoli nieco przerwać związkową monotonię. Docenienie pracy drugiej osoby jest wyrazem szacunku.

Okazywanie uczucia

Będąc w związku przez dłuższy czas, często zapominajmy, że każdy pożąda czułych gestów. Miłe słowo czy niespodziewany pocałunek po powrocie z pracy potrafią wprawić w dobry nastrój i utwierdzić w przekonaniu, że mimo upływu lat nasze uczucie nie wygasło.

Aby pokonać monotonię, partnerzy mogą wprowadzać do swojej relacji nowe aktywności, wspólnie określać cele i zainteresowania, które odświeżą ich postrzeganie siebie nawzajem oraz świata. Wzajemne wsłuchanie się w potrzeby i marzenia może otworzyć drzwi do nieoczekiwanych, inspirujących doświadczeń. Przeciwdziałanie rutynie wymaga kreatywności i chęci do zmian, ale jest potrzebne dla zachowania głębi i dynamiki związku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *