Zdrada – kiedy się zaczyna, czy warto wybaczyć?

zdrada seniora

Związek opiera się na zaufaniu, którym senior obdarza partnera bądź partnerkę. Niestety nie zawsze początkowo udana relacja będzie taką na zawsze. Problemem, który może się pojawić, jest zdrada. Co świadczy o niewierności?

Czym jest zdrada?

Zdradą nazywamy odstępstwo od przyjętych norm i wartości niezależnie od rodzaju ich złamania. W przypadku związku zdrada jest synonimem niewierności względem partnera bądź partnerki.

Jakie są rodzaje zdrady?

W formalnej bądź nieformalnej relacji zdrada może przybrać formę taką jak:

Zdrada emocjonalna

Jest traktowana jako zapowiedź rozpadu związku i psychicznie najbardziej obciąża kobiety. Przejawia się coraz mniejszym zaangażowaniem w sprawy rodzinne i rozmyślaniem o innej osobie, a także podejmowaniem z nią kontaktów fizycznych.

Zdrada fizyczna

To odpowiednik intymnego kontaktu z osobą spoza związku. Na ten rodzaj zdrady są wyczuleni zwłaszcza mężczyźni. Szczególnie silnie towarzyszą jej emocje takie jak gniew i frustracja przeplatane smutkiem, lękiem i poczuciem oszukania.

Cyberzdrada

Inaczej nazywana jest wirtualnym romansem. Z uwagi na formę nie obejmuje standardowej relacji intymnej, lecz nawiązywanie bliższych kontaktów poprzez komunikatory i serwisy randkowe.

Kiedy zaczyna się zdrada?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak jak miłość dla każdego seniora detalicznie oznacza coś innego, tam samo każdy inaczej może zdefiniować punkt, po przekroczeniu którego występuje zdrada męża albo zdrada żony. By nie mieć co do tego wątpliwości, warto na początku związku wyraźnie ustalić granice. Klasycznym wyznacznikiem momentu zdrady może być chwila, w której zaczynamy ukrywać swoją aktywność z uwagi na spodziewaną złość ze strony partnerki bądź partnera. 

Jakie są oznaki zdrady?

Choć definicja zdrady nie jest jednolita, istnieje szereg typowych czynników, które mogą ją zwiastować. Zaliczamy do nich m.in.:

  • unikanie kontaktu z partnerem,
  • częste wychodzenie z domu,
  • motywowanie późniejszego powrotu do domu dodatkowymi obowiązkami służbowymi,
  • nagłą zmianę nastroju (na bardziej pogodny),
  • przywiązywanie większej uwagi do wyglądu,
  • wytężoną dbałość o prywatność (np. niepozostawianie telefonu na widoku, unikanie rozmów w obecności partnera),
  • niechęć do zabierania partnera bądź partnerki do grupy wspólnych znajomych,
  • wykonywanie czynności, które wcześniej stawały się zarzewiem konfliktów.

Pamiętajmy, że te czynniki mogą sygnalizować zdradę, ale niekoniecznie ją oznaczać. Jeśli nie mamy pewności co do niewierności, nie powinniśmy ostentacyjnie oskarżać o nią partnera. Takie postępowanie może doprowadzić do zaprzepaszczenia długo budowanej relacji. Jeżeli jesteś pewny bądź pewna co do zdrady, po prostu o tym powiedz. Partner może zareagować na dwa sposoby – wykręcać się, tłumaczyć, kłamać albo od razu przyznać się do winy.

Dlaczego seniorzy zdradzają?

Brak satysfakcji ze związku, poczucie zaniedbania, chęć zemsty, niespełnienie w sferze intymnej, ciekawość czy ucieczka od problemów – powodów, dla których zdradzają seniorzy, jest wiele. Mimo wszystko niezależnie od przyczyny każda zdrada jest tak samo bolesna.

Czy da się wybaczyć zdradę?

Moment, w którym ostatecznie dowiemy się o niewierności partnera bądź partnerki, wbrew pozorom nie jest zbawienny. Z jednej strony kończymy etap domysłów, z drugiej – zderzamy się z trudną rzeczywistością. W pośpiechu próbujemy szukać odpowiedzi na setki pytań kłębiących się w naszej głowie: dlaczego to zrobił? czy to była tylko jednorazowa przygoda? Niecierpliwość jest w tym przypadku złym doradcą. By choć trochę przyzwyczaić się do sytuacji, musimy odczekać: tydzień, miesiąc, rok, a może jeszcze dłużej.

Mimo że nie jest to proste, niektórzy seniorzy zamiast brać rozwód decydują się na wybaczenie zdrady. Dają partnerowi bądź partnerce drugą szansę i rozpoczynają proces mający na celu odbudowanie zaufania. W cztery oczy rozmawiają o wzajemnych potrzebach i oczekiwaniach bądź korzystają z pomocy terapeuty par, który spróbuje ustalić, co doprowadziło do zdrady. Niewierność partnera jest bardzo silnym doświadczeniem wzbudzającym negatywne emocje: poczucie krzywdy, cierpienie. Nie raz powrót do relacji partnerskiej to sinusoida kłótni, frustracji i natłoku myśli.

Zdrada a nowa relacja

Dla wielu seniorów zdrada małżeńska jest nie do wybaczenia. Wówczas decydują się na rozstanie z partnerem bądź partnerką, która zdecydowała się na romans. Niestety każda zdrada mimo upływu czasu potrafi mocno oddziaływać. Osoby po zdradzie małżeńskiej często mają problem, by nawiązać nową relację, wejść w nowe związki. Te polegają na budowaniu relacji, a osoba zdradzona przez swojego partnera często nie potrafi zaufać kolejny raz. Mimo wszystko warto próbować, ponieważ masz pełne prawo do tego, by być szczęśliwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *