Zdrada w dojrzałym związku. Kiedy się zaczyna?

Czym jest i kiedy zaczyna się zdrada? Na zdjęciu mężczyzna błaga kobietę o wybaczenie.

W obecnych czasach temat niewierności wzbudza silne emocje i dyskusje, szczególnie wśród osób w wieku 50+. Mogłoby się wydawać, że po wielu wspólnie przeżytych latach, pary są odporne na zewnętrzne pokusy, jednak życie często pisze skomplikowane scenariusze. Jaka jest definicja zdrady? Kiedy zaczyna się zdrada? Zdrada i co potem – czy warto wybaczyć? 

Czym jest zdrada? Definicja zdrady

Zdrada – to słowo budzi różne skojarzenia i emocje. Trudno też jednoznacznie wskazać, czym jest zdrada. Na pytanie, co to jest zdrada, inaczej odpowie terapeuta, inaczej osoba zdradzona, a jeszcze inaczej zdradzający. Jednak w ogólnym ujęciu definicja zdrady mówi, że to złamanie zaufania i lojalności w związku wobec partnera. W relacjach międzyludzkich, szczególnie tych długotrwałych, zdrada uderza z ogromną siłą, gdyż podważa fundamenty, na których zbudowano wzajemną miłość.

W społeczeństwie najbardziej rozpoznawalna jest zdrada fizyczna, czy też zdrada seksualna, rozumiana jako nawiązywanie intymnych relacji z osobą poza związkiem. Oznacza odbycie dobrowolnego stosunku płciowego z inną kobietą lub innym mężczyzną. Zwykle wszelkie rozważania związane z niewiernością małżeńską, czy też partnerską, dotyczą właśnie zdrady fizycznej. Niestety mało mówi się o zdradzie emocjonalnej, a ta występuje bardzo często – również w dojrzałych związkach. Zdrada emocjonalna, jak kto woli zdrada psychiczna to tworzenie silnych więzi z kimś innym niż nasz partner. Skutki emocjonalnej zdrady bywają tak samo szkodliwe dla partnerów, jak te wywoływane przez zdradę fizyczną.

Czym jest zdrada? Kiedy się zaczyna? Na zdjęciu małżeństwo po zdradzie.

Kiedy zaczyna się zdrada w związku?

Czy jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy zaczyna się zdrada? Z pewnością to niełatwe zadanie. Definicja pozostaje mocno uogólniona, szczególnie w przypadku zdrady emocjonalnej. W większości grup społecznych za fizyczną zdradę partnera zazwyczaj uznaje się dopiero stosunek seksualny z inną osobą. Zatem mowa o sytuacji, gdy partner w tajemnicy decyduje się na życie seksualne z obcym człowiekiem. Niekiedy już sam pocałunek, najmniejszy intymny kontakt, prowadzi do utraty zaufania, jeśli dla osoby zdradzonej w relacji pocałunek jest ważnym jej elementem.

Niestety zdradę emocjonalną zdecydowanie trudniej włożyć w jasno ustalone ramy. Każdy inaczej postrzega psychiczne granice, więc nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czym jest zdrada emocjonalna. Dla jednych emocjonalną zdradą jest samo ukrywanie emocji ze strony partnera, choć dzieli je z przyjaciółmi lub znajomymi z pracy. Drudzy ten rodzaj zdrady odczuwają po tym, jak spotka ich poczucie krzywdy spowodowane przez złamanie zasady poufności w związku. Jeszcze inni uważają, że zdrada ma miejsce dopiero w wyniku kontaktów fizycznych, czyli de facto zdrady fizycznej.

Przeczytajcie również:

W dojrzałych związkach zdrada często zaczyna się od pozornie niewinnych rozmów. Zamiast przekazywać uczucia swojemu partnerowi, niewierny partner woli dzielić się nimi z obcymi. Z czasem te wymiany przeradzają się w osobiste i intymne konwersacje. To skutkuje obniżeniem poczucia zaufania w relacji, w wyniku czego potem przychodzi brak lojalności. Sytuacja się pogarsza – dochodzi do częstszych kontaktów w postaci spotkań ukrywanych przed drugą połówką. Wiele osób nie ma świadomości przekroczenia granicy między przyjaźnią a zdradą emocjonalną.

Skąd bierze się zdrada partnera?

Czym kierują się osoby, które decydują się na niewierność? Często wskazują one na niespełnienie w sferze intymnej. Wynika ono z monotonii lub całkowitego braku współżycia. Zdrada partnera pojawia się wtedy, gdy próby ożywienia relacji w łóżku nie przynoszą pożądanych rezultatów. Osoba odczuwająca poczucie krzywdy zaczyna szukać nowych, intensywnych wrażeń. Zdecydowanie częściej z powodów seksualnych zdradzają mężczyźni. U kobiet dominują przyczyny emocjonalne. Nieistotne, czy chodzi o relacje człowieka młodego, czy relacje seniora w związku.

Jaka jest definicja zdrady? Na zdjęciu kłócące się małżeństwo.

Seksualne pożądanie to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Nawet u mężczyzn za zdradą gdzieś we wnętrzu ich serca kryją się głębsze potrzeby – pragnienie czułości, akceptacji lub zrozumienia. Kiedy partnerka lub partner nie zaspokaja potrzeb emocjonalnych, wtedy niewierny partner szuka pocieszenia u kogoś innego. Niemal zawsze je uzyskuje, ale tylko pozornie i to na krótko. Później pojawia się poczucie winy.

Czasem zdrada stanowi formę zemsty, ukarania partnera za doznane krzywdy. Podobnie rozczarowanie partnerem również prowadzi do poszukiwania “idealnego” partnera na boku. Typową przyczyną zdrady są też trudne okresy życiowe, jak chociażby kryzys wieku średniego u faceta po 50-tce, kryzys w związku czy ciąża partnerki w młodszych związkach. Związane z nimi zmiany prowadzą do przewartościowania dotychczasowych wyborów i poszukiwania nowych ścieżek, także w sferze miłosnej. Zdrada bywa też próbą podniesienia własnej samooceny oraz poczucia atrakcyjności

Warto przeczytać:

Niemal zawsze przyczyny zdrady bywają złożone i nie zawsze uświadomione. Lęk przed bliskością czy trudności w nawiązywaniu głębszych relacji to tylko niektóre z nich. W rzeczywistości, zamiast pojedynczej przyczyny, często mamy do czynienia z całą gamą motywów, które składają się na decyzję o zdradzie.

Typowe objawy zdrady w związku

Typowe sygnały wskazujące na niewierność partnera to:

  • nieoczekiwane zmiany w dbaniu o wygląd,
  • zwiększona ilość czasu spędzanego poza domem,
  • tajemnicze zachowania dotyczące czasu i miejsca pobytu,
  • ukrywanie telefonu i unikanie rozmów o codziennych sprawach,
  • zmniejszone zainteresowanie bliskością fizyczną i emocjonalną,
  • unikanie kontaktu wzrokowego i rzadsze rozmowy,
  • pojawianie się konfliktów, agresji lub irytacji,
  • niewyjaśnione wydatki i ukrywanie informacji finansowych.

Niewierny partner zawsze robi wszystko, aby ukryć zdradę fizyczną lub emocjonalną. Nawet wtedy, gdy męczy go poczucie winy, rzadko decyduje się wyznać prawdę drugiej połówce na samym początku ukrywanej relacji. A im dłużej to trwa, tym gorzej dla ewentualnej odbudowy zaufania w związku. Niektórzy mają odwagę, by szybko przyznać się do winy i spróbować naprawić błąd – ale to rzadkość. Jak zatem rozpoznać zdradę partnera? Pewne zachowania mogą zasygnalizować, że w relacji dzieje się coś niepokojącego.

Skąd bierze się zdrada? Na zdjęciu kłótnia małżeńska.

Jeśli partner zaczyna nagle przywiązywać większą wagę do swojego wyglądu, choć nigdy tego nie robił, warto się tym zainteresować. Jeżeli jednocześnie spędza zdecydowanie więcej czasu poza domem lub nie chce dzieli się informacjami o tym, gdzie i z kim przebywa, istnieje prawdopodobieństwo niewierności. Inny sygnałem wzrost tajemniczości. Ukrywanie telefonu i ekranu komputera, brak codziennych rozmów na tematy omawiane do tej pory regularnie czy ciągłe zamknięcie w sobie bywają objawem zdrady. Oczywiście nie wolno generalizować, ponieważ wymienione sytuacje nierzadko oznaczają też inne problemy.

Niewierny partner bardzo często wykazuje mniejsze zainteresowanie bliskością, unika kontaktu wzrokowego lub rzadziej angażuje się w rozmowy. Nie ma na to energii, bo swoje uczucia kieruje gdzie indziej. Towarzyszą temu inicjowane przez niego kłótnie, wynikające z irytacji sytuacją, w jakiej się znalazł i ciągłymi pytaniami. Nierzadko zaczyna wykazywać agresję, irytację lub wszczyna otwarte konflikty – nawet bez większego powodu. Złość w związku wyczuwa się wtedy na każdym kroku. Ostatecznie dochodzi do całkowitego braku szczerości w sferze finansowej.

Przeczytajcie koniecznie:

Zdrada i co dalej? Czy warto wybaczyć?

To, czy warto wybaczyć zdradę, zależy od konkretnej sytuacji i stanu relacji w związku. Dla jednych zdrada oznacza definitywny koniec, bo stanowi przypieczętowanie trwających od lat problemów. Dla innych zdrada to nieoczekiwany scenariusz, którego zupełnie się nie spodziewali i mimo trudnej sytuacji chcą walczyć o dobrze funkcjonujący dotychczas związek. W każdym przypadku decyzja o naprawie związku po zdradzie nie jest łatwa. Emocje prędko nie powrócą do normy, a odbudowa zaufania potrwa wiele miesięcy, a może lat.

Po podjęciu takiej decyzji naturalnie pojawia się mieszanka uczuć – od znieczulenia, przez wątpliwości, aż po żal czy złość. W procesie odbudowywania zaufania najważniejsze okazuje się uzyskanie wyjaśnień od partnera. Zrozumienie przyczyn zdrady to pierwszy krok ku nowej przyszłości, choć nie należy zbyt mocno wnikać w szczegóły. Te czasem bardziej szkodzą, niż pomagają. Jednocześnie niewierny partner, powinien uznać i zrozumieć emocje drugiej strony, wyrazić skruchę i zapewnić o zaangażowaniu w uniknięcie podobnych sytuacji w przyszłości.

I najważniejsze – jeśli to Ty zdradziłeś, musisz zmierzyć się z konsekwencjami swojego działania i zakończyć wszelkie kontakty z osobą trzecią. Twoim priorytetem powinien być teraz partner, a uczucia wobec osoby trzeciej należy przetworzyć samodzielnie, bez obciążania nimi zdradzonego partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *