Jakie są najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu?

błędy przy sporządzaniu testamentu

Testament spisany własnoręcznie np. w domu jest najbardziej dostępną formą rozrządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci, dopuszczoną przez prawo. Niemniej, aby był on ważny, musi spełnić konkretne wymagania. Skupmy się na pięciu najczęściej spotykanych błędach podczas tworzenia testamentu.

Jeden testament tworzony przez dwie osoby

Testament z założenia jest dokumentem jednoosobowym. Nie może być więc tworzony wspólnie przez dwie osoby. Najczęstszym przykładem tej pomyłki jest próba stworzenia testamentu małżeńskiego. Taki testament nie będzie miał mocy prawnej.

Używanie technologii do tworzenia testamentu

Niekiedy osoby tworzące testament decydują się na skorzystanie z komputera czy maszyny do pisania. Nawet jeśli taki dokument zostanie podpisany własnoręcznie i tak będzie nieważny. Testament holograficzny musi zostać stworzony całkowicie ręcznie – przy użyciu narzędzi takich jak długopis czy pióro.

testament a błędy

Delegowanie tworzenia testamentu

Nie możemy polecić stworzenia testamentu innej osobie, nawet jeśli podyktujemy jej treść do zapisania. Testament musi zostać spisany osobiście przez spadkodawcę. W przeciwnym razie będzie nieważny.

Brak podpisu

Zasadniczym elementem każdego testamentu jest podpis osoby, która go stworzyła. Nie wystarczają tu inicjały albo parafka. Podpis musi być wyraźny i jednoznacznie identyfikować autora dokumentu.

Brak daty sporządzenia testamentu

Chociaż brak daty automatycznie nie unieważnia testamentu, data jest bardzo ważna z kilku powodów. Dzięki dacie możemy ustalić, czy osoba spisująca testament miała pełną zdolność do czynności prawnych oraz ustalić, który z wielu testamentów (jeśli jest więcej niż jeden testament) jest tym ważnym (będzie to ten spisany najpóźniej). W przypadku braku daty sąd będzie zmuszony dokładnie przeanalizować okoliczności sporządzenia testamentu, co wydłuży cały proces.

W przypadku stworzenia nowego testamentu bez wyraźnych odniesień do poprzednich dokumentów interpretacja takiego testamentu może być skomplikowana.

błędy w testamencie

Podsumowując, tworzenie testamentu własnoręcznego wymaga pewnej ostrożności i znajomości podstawowych zasad. Wielu potknięć da się łatwo uniknąć. By upewnić się, że testament został sporządzony zgodnie ze sztuką, warto skorzystać z porady prawnika.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *