Dziedziczenie po dzieciach – kiedy może mieć miejsce? Tłumaczymy

dziedziczenie po dzieciach

Dziedziczenie nie zawsze ma standardowy charakter. Czasami bywa tak, że to rodzice nabywają majątek po swoich dzieciach. Kiedy jest to możliwe i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdź!

Czym jest dziedziczenie?

Dziedziczenie to przejście na skutek śmierci danej osoby ogółu praw i obowiązków na spadkobiercę. W prawie moment ten określa się mianem otwarcia spadku.

Kiedy możliwe jest dziedziczenie po dzieciach?

Dziedziczenie po dzieciach zaistnieje wtedy, gdy dziecko zmarło wcześniej niż rodzice i zostawiło bądź nie zostawiło testamentu. W drugiej z opcji będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe (co nie oznacza, że rodzice zawsze są uprawnieni do majątku po zmarłym synu bądź córce).

Jeśli spadkodawca wpisał do testamentu rodziców, ci będą mieli możliwość odebrania majątku w pozostawionej im wysokości. Testament może sporządzić jedynie osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, czyli przede wszystkim pełnoletnia. Rodzicami spadkodawcy są osoby wskazane w akcie urodzenia jako jego ojciec i matka. Sposób ustalenia ojcostwa bądź charakter związku obojga nie ma znaczenia.

Potomkowie a majątek spadkodawcy

W pierwszej kolejności spadek przypada aktualnemu małżonkowi spadkodawcy i jego dzieciom. Dzieci i mąż (żona) dziedziczą w częściach równych. Jak wynika z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego (KC), część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Gdy w momencie śmierci spadkodawcy, nie żyją jego dzieci, ale żyją jego wnuki, sytuacja będzie wyglądała podobnie. Spadek najpierw trafi do potomków. Tę kwestię reguluje art. 931 § 2 KC. Zgodnie z nim w sytuacji, w której dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by temu dziecku przypadał, należy się w równych częściach jego dzieciom i analogicznie dalszym zstępnym.

Brak potomka a częściowe dziedziczenie po dzieciach

W przypadku braku testamentu na dziedziczenie po dzieciach rodzice mogą liczyć tylko wtedy, gdy spadkodawca w chwili śmierci nie miał żywych potomków. Dodatkowo, jeśli spadkodawca (spadkodawczyni) ma małżonka, to spadek dostają małżonek spadkodawcy i rodzice spadkodawcy. Jeśli oboje rodzice żyją, udział spadkowy matki spadkodawcy jest taki sam jak ojca: każdy z rodziców dostaje po ¼ spadku. Małżonek spadkodawcy dostaje połowę spadku.

Część spadku a śmierć któregoś z rodziców

W przypadku, gdy któreś z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku, jego udział spadkowy przypada w równych częściach rodzeństwu spadkodawcy. Jeśli któreś z rodzeństwa nie żyje, to udział rodzeństwa przypada jego potomkom. Z kolei w przypadku, gdy jeden z rodziców nie żyje, a spadkodawca nie miał rodzeństwa (bądź rodzeństwo nie żyje i nie pozostawiło zstępnych), udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę majątku.

Czy rodzice pominięci w testamencie mogą starać się o zachowek?

Rodzice, którzy nie zostali uwzględnieni w testamencie, mogą dochodzić swoich praw o zachowek. Ale tylko wtedy, gdy ich nie wydziedziczono. W przypadku osób dorosłych (samodzielnych życiowo) zachowek to połowa wartości majątku, który uprawniony do dziedziczenia otrzymałby na drodze dziedziczenia ustawowego. Zachowku należy żądać od osób, które otrzymały spadek.

Kiedy rodzice odziedziczą cały majątek swojego dziecka?

By rodzice mogli przejąć cały majątek po dziecku, w przypadku dziedziczenia ustawowego muszą zaistnieć 3 przesłanki:

  • brak małżonka spadkodawcy,
  • brak potomków spadkodawcy,
  • oboje rodzice spadkodawcy muszą żyć.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *