Jakie obowiązki ma właściciel psa? Dowiedz się, zanim zapłacisz mandat

obowiązki właściciela psa

Posiadanie czworonoga to nie tylko ogromna przyjemność, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Dlatego przypominamy o przepisach, które powinien znać każdy właściciel psa, oraz przekazujemy kilka rad, które mogą przydać się podczas spaceru z czworonogiem.

Ustawa o ochronie zwierząt

W Polsce ustawą regulującą kwestie prawne związane z ochroną zwierząt jest Ustawa z 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.

Na wstępie należy podkreślić, że za posiadane zwierzę odpowiada jego właściciel. Zgodnie z art. 9 Ustawy o ochronie zwierząt każdy właściciel psa ma obowiązek zapewnić zwierzęciu warunki do życia, które gwarantują mu dostęp do światła dziennego, ochronę przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi oraz odpowiednie odżywianie. Zabronione jest trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Niezapewnienie tych warunków może zostać uznane za znęcanie się nad zwierzęciem.

Odpowiedzialność karna za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy albo znęcanie się nad zwierzęciem podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności.

Pies w miejscach publicznych

Właściciel psa powinien pamiętać o tym, by w miejscach publicznych dla bezpieczeństwa trzymać psa na smyczy. Jeśli podróżujesz z psem komunikacją publiczną, koniecznie wyposaż go w kaganiec. Będzie Ci on potrzebny niezależnie od tego, jak łagodny i ułożony jest Twój pupil.

Szczególną ostrożność trzeba zachować w kontakcie z psami potencjalnie niebezpiecznymi. W Polsce wykaz ras psów uznawanych za agresywne obejmuje takie rasy jak:

 • amerykański pit bull terrier,
 • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
 • buldog amerykański,
 • dog argentyński,
 • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
 • tosa inu,
 • rottweiler,
 • akbash dog,
 • anatolian karabash,
 • moskiewski stróżujący,
 • owczarek kaukaski.
pies a odpowiedzialność właściciela

Posiadanie psa wiąże się również z obowiązkiem posprzątania po nim odchodów. Za nieuprzątnięcie nieczystości przewidziano mandat do 500 zł.

Konsekwencje prawne dla nieodpowiedzialnych właścicieli psów

Jeśli chodzi o konsekwencje naruszenia obowiązków właściciela, Kodeks wykroczeń stanowi, że osoby niezachowujące nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia lub drażniące i płoszące zwierzęta w miejscach publicznych podlegają karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł albo karze nagany.

Gdy Twoje zwierzę wyrządzi szkodę, będziesz zobowiązany do jej pokrycia. Zgodnie z Kodeksem cywilnym każdy właściciel zwierzęcia jest odpowiedzialny za szkody spowodowane przez to zwierzę. Na wypadek nieprzyjemnych sytuacji, na przykład pogryzienia kogoś przez naszego psa, warto się ubezpieczyć.

Obowiązki szczepienia czworonogów

Właściciel czworonoga musi pamiętać o obowiązku zaszczepienia psa. Psy powinny być regularnie szczepione przeciwko wściekliźnie – w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Podstawowe szczepienia szczeniaka obejmują: w 5-6 tygodniu życia nosówkę i parwowirozę; w 8-9 tygodniu nosówkę, parwowirozę i chorobę Rubartha, ewentualnie leptospirozę; w 12-13 tygodniu nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha, wirus parainfluenzy, adenowirus (zapalenie górnych dróg oddechowych, tzw. kaszel kenelowy), ewentualnie leptospirozę; w 12-16 tygodniu obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia przypominające dla psa dorosłego: w wieku ok. 15 miesięcy szczepionka pięcioskładnikowa (nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus parainfluenzy, adenowirus) + leptospiroza + wścieklizna; do 3 roku życia co roku szczepionka pięcioskładnikowa + leptospiroza + wścieklizna; powyżej 3 roku życia co 2-3 lata szczepionka pięcioskładnikowa, a co roku leptospiroza + wścieklizna.

odpowiedzialność właściciela psa

Zachowanie odpowiednich warunków dla czworonogów

Pamiętajmy, że właściwe traktowanie i utrzymanie czystości w otoczeniu naszego pupila to nie tylko kwestia przestrzegania prawa, ale przede wszystkim troska o dobro naszego zwierzęcia. Nasz najwierniejszy przyjaciel zasługuje na odpowiednie warunki i troskliwość. Stosujmy się do zasad, które chronią zarówno nas, jak i naszego czworonoga przed problemami.

Kojec dla niewielkich psów nie powinien być mniejszy niż 2 × 2 metry, a dla dużych psów 3 × 3 metry. Pamiętaj o regularnym szczepieniu zwierzaka i o tym, że higiena czworonoga zależy od jego rasy. Poradnik dla świeżo upieczonych właścicieli psów znajdziesz tutaj.

Pamiętaj, aby dbać o swojego psa i w miarę możliwości pomagać innym czworonogom. Możesz np. wziąć udział w akcji Nakarm psa z OLX. To serwis ogłoszeniowy, który wykorzystuje swoją platformę do pomocy zwierzętom w schroniskach i wspiera poszukiwanie dobrych domów dla psiaków. Inicjatywa polega na zapełnieniu wirtualnej kości. Po zrobieniu tego, do schroniska, którego dotyczy dana zbiórka, trafi karma dla zwierząt. Nabór zgłoszeń miejsc, które w tym roku będą mogły wziąć udział w akcji, ruszył 25 października.

Zachęcamy też do przeczytania artykułu pt. Czy można zabrać zwierzę do sanatorium?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *