Zbierasz i sprzedajesz jagody? Uważaj, bo możesz dostać mandat

kary za sprzedaż jagód bez zezwolenia

Chociaż niewielu zdaje sobie z tego sprawę, zbieranie jagód, a potem ich sprzedaż, może skończyć się mandatem. Surowe kary dotyczą tych, którzy handlują owocami leśnymi bez zezwolenia. Sprawdź, jakie zasady musisz respektować.

Czy zbieranie jagód w lesie jest legalne?

Ogólnie sytuacja nie wygląda aż tak źle. Polskie prawo nie zabrania zbierania jagód bez względu na to, czy zdecydujemy się zjeść kilka owoców prosto z krzaczka, czy zebrać kilka słoików i sprzedać je sąsiadom lub przydrożnym przechodniom. Oczywiście nie dotyczy to tylko jagód, ale także poziomek, jeżyn itp. Jednak musimy być ostrożni, ponieważ za swoją niefrasobliwość możemy słono zapłacić.

Jakie kary grożą za niewłaściwe zbieranie jagód?

Problemy mogą pojawić się, gdy entuzjaści jagód korzystają z tzw. maszynek do zbierania. To urządzenia przypominające rękawice, ale wykonane z drewna i wyposażone w metalowe końcówki, znacznie przyspieszające zbieranie owoców, ale równocześnie brutalnie uszkadzające krzewy.

jagody

Artykuł 153. Kodeksu wykroczeń precyzuje, że „kto zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, gdzie jest to zakazane, lub w niedozwolony sposób, może zostać ukarany grzywną do 250 zł lub karą nagany”.

Drugą opcją jest mandat za używanie maszynek do zbierania owoców, który wynosi do 500 zł, nałożony na podstawie Ustawy o ochronie przyrody. Maszynki do zbierania owoców jagodowych potocznie nazywane są grabkami lub grzebieniami.

Trzecią opcją jest kara za wjazd do lasu samochodem, co jest często praktykowane przez osoby zbierające duże ilości jagód. Za to grozi kara do 500 zł.

Chcesz legalnie sprzedawać jagody? Musisz uzyskać wpis

To nie wszystko. Zbieranie jagód z myślą o ich sprzedaży również jest uregulowane prawnie. Osoby, które chcą legalnie zarabiać na zebranych owocach, muszą mieć wpis do rejestru zakładów. Ten można uzyskać poprzez zgłoszenie się do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

kary za sprzedaż jagód

Wpis jest bezpłatny, a formularze są dostępne w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Wniosek o wpis powinien trafić do sanepidu 14 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności. Jeśli zostaniecie przyłapani na sprzedawaniu jagód bez wymaganego dokumentu, możecie słono zapłacić. Od 1 do nawet 5 tys. zł.

Dlaczego warto jeść jagody?

Jagody to bogactwo samo w sobie. Dzięki mieszance witamin i minerałów wyróżnia je działanie wzmacniające odporność, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jagody normują problemy związane z zaparciami i biegunkami. Stosowane są również poza sferą kulinarną jako środek polepszający wygląd skóry.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *