Dziecko lub pies w rozgrzanym aucie – czy możemy legalnie stłuc szybę?

dziecko w aucie

Pojazd pozostawiony na pełnym słońcu w moment zamienia się w śmiertelną pułapkę. Wystarczy chwila, aby temperatura wewnątrz auta wzrosła do 50–60 stopni Celsjusza. Co robić, jeśli zobaczymy dziecko bądź psa w nagrzanym aucie? Trzeba reagować.

Nagrzany samochód to śmiertelna pułapka

Należy absolutnie unikać pozostawiania dzieci czy zwierząt w zamkniętym pojeździe, szczególnie w czasie upałów. Choć wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy z tego niebezpieczeństwa, taka sytuacja to przepis na tragedię. Niestety, mimo corocznych ostrzeżeń wydawanych przez policję, nadal są osoby, które notorycznie ignorują takie komunikaty.

Do wyobraźni najlepiej przemawiają wyniki prostego eksperymentu. Samochód zaparkowany w pełnym słońcu był monitorowany za pomocą termometru umieszczonego w środku. W zaledwie 10 minut temperatura wewnątrz osiągnęła 50 stopni Celsjusza, a po 90 minutach termometr eksplodował.

dziecko w aucie

Dziecko albo pies w rozgrzanym samochodzie a prawo do rozbicia szyby

Normalnie wybicie szyby w aucie to akt wandalizmu, ale nie wtedy, gdy zagrożone jest czyjeś życie. Wówczas prawo pozwala nam na więcej.

Na mocy art. 26 § 1 Kodeksu karnego osoba, która działa w celu zapobieżenia bezpośredniemu niebezpieczeństwu dla dobra chronionego prawem, nie popełnia przestępstwa, jeśli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone jest mniej wartościowe niż dobro ratowane. Oznacza to, że w razie braku innych możliwości mamy pełne prawo rozbić szybę, aby ratować dziecko lub zwierzę.

Jak bezpiecznie rozbić szybę w samochodzie?

Chcesz kogoś uratować? To bardzo szlachetne. Ale nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Ono zawsze jest najważniejsze. Jak więc rozbić szybę, aby z całej sytuacji samemu nie wyjść z obrażeniami? Trzymaj się prostych zasad. Na przykład, jeżeli dziecko lub pies są na tylnej kanapie, należy stłuc przednią boczną szybę. Natomiast jeśli znajdują się na przednim siedzeniu, powinniśmy rozbić tylną boczną szybę. Aby uniknąć zranienia, nie warto próbować rozbijać szyby ręką czy łokciem. Zamiast tego, użyjmy kamienia.

pies w nagrzanym aucie

Co grozi za pozostawienie psa albo dziecka w nagrzanym aucie?

Za pozostawienie dziecka w rozgrzanym samochodzie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność za dziecko spoczywa na osobie lub osobach, które w danym momencie opiekują się nim. Podobnie pozostawienie psa w samochodzie jest zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt uważane za znęcanie się nad zwierzętami i zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku szczególnego okrucieństwa kara może wzrosnąć do 5 lat więzienia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *