Sanah splata literaturę z muzyką. Teraz śpiewa do słów Marii Konopnickiej

sanah

Sanah ponownie łączy muzykę z literaturą, tym razem oddając hołd twórczości Marii Konopnickiej. Artystka, która zyskała uznanie polskiej publiczności, zaprezentowała utwór inspirowany wierszem „Na grobie rycerza”. Kompozycja zyskała wizualną oprawę w postaci teledysku i jednocześnie stanowi element promocyjny filmu „Powstaniec 1863” pod kierunkiem Tadeusza Syki.

Pasja do poezji

Sanah – Zuzanna Irena Grabowska – to artystka, która zdobyła serca słuchaczy swoim wyjątkowym podejściem do muzyki. Jej talent wokalny i umiejętność gry na skrzypcach idą w parze z samodzielnym tworzeniem kompozycji i tekstów. Piosenki pełne młodzieżowego języka przeplatane poetyckimi obrazami szybko wpadają w ucho dzięki melodyjności i rytmiczności. Mimo że jej twórczość zdaje się szczególnie bliska młodszemu pokoleniu, to jednak zawarte w niej uniwersalne tematy mogą przemówić do każdego.

Sanah śpiewa Poezyje

Pasja Sanah do poezji nie jest tajemnicą. Artystka, której koncerty przyciągają tłumy na największe stadiony i areny, w listopadzie 2022 roku wydała album „sanah śpiewa Poezyje”. Płyta, ciepło przyjęta przez odbiorców, zawiera dziesięć muzycznych interpretacji wierszy cenionych przez sanah poetów. Wśród nich znajdują się dzieła Wisławy Szymborskiej, Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Juliana Tuwina, Juliusza Słowackiego oraz Jacka Cygana.

Utwór do słów Konopnickiej

Ostatnio Sanah zaskoczyła fanów, tworząc utwór do słów wiersza Marii Konopnickiej. Artystka podzieliła się swoim entuzjazmem na Instagramie, wyrażając radość z możliwości uczestniczenia w projekcie filmowym. Jej kompozycja stała się częścią ścieżki dźwiękowej do filmu „Powstaniec 1863”, który opowiada o walce Polaków o niepodległość. W głównej roli kapelana generała Brzóski wystąpi Sebastian Fabijański, a premierę filmu zaplanowano na początek 2024 roku.

Sanah, dzięki swojej twórczości, przyczynia się do popularyzacji polskiej poezji wśród młodych ludzi. Jej zaangażowanie zostało docenione przez Fundację Wisławy Szymborskiej, co świadczy o jej wyjątkowym wkładzie w kulturę.

Powstaniec 1863

O czym opowiada film, do którego zaśpiewała Sanah? W przededniu decydującej bitwy o Warszawę w 1920 roku wśród żołnierzy znalazł się człowiek, który pamiętał jeszcze czasy powstania styczniowego. Jego myśli przeniosły go niemal sześć dekad wstecz, do okresu, kiedy to wraz z odważnym księdzem Stanisławem Brzóską stawiali czoła rosyjskiemu imperium. W tamtych burzliwych czasach, kiedy Rosjanie stosowali przymusowy pobór Polaków do swojej armii i represjonowali naród, zrodziła się idea zbrojnego oporu.

22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu powstania narodowego, ksiądz Brzóska objął dowództwo nad oddziałem, który następnie odniósł zwycięstwo nad rosyjskim garnizonem. Jego rola jako duchownego i przywódcy została dodatkowo wzmocniona mianowaniem go oficerem i głównym kapelanem powstańców. Mimo że rosyjski pułkownik Manukin, znany jako Kat Podlasia, podjął pościg za księdzem, przez kolejne dwa lata Brzóska mu umykał. Swoją nieugiętą postawą i działaniami przeciwko zaborcy ks. Brzóska stał się symbolem nadziei dla Polaków pragnących wyzwolenia spod rosyjskiej dominacji.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu.

Fot. materiały prasowe

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *