Michael Jackson

Michael Jackson – estradowe życie króla popu

Gdyby nie Elvis, nie byłoby Michaela Jacksona. Gdyby nie Michael Jackson, nie byłoby muzyki pop, jaką dziś znamy. Przeczytajcie, jak skromny, utalentowany, a przy tym niezwykle niezrozumiany chłopak z Gary, dokonał rewolucji w branży.

Michael Jackson to jeden z najpopularniejszych artystów naszych czasów. Na swoim koncie ma 14 statuetek Grammy. Został upamiętniony dwukrotnym wprowadzeniem do Rock and Roll Hall of Fame. Mimo wielu kontrowersji, jakie towarzyszyły jego życiu, Jackson na zawsze wpisał się w historię muzyki popularnej. A wszystko zaczęło się w mieście oddalonym o zaledwie 40 kilometrów od Chicago.

Początki

Michael Jackson urodził się 29 sierpnia 1958 roku w Gary w stanie Indiana w rodzinie Josepha i Katherine Jacksonów. Był siódmym z ich dziewięciorga dzieci. Został wychowany jako świadek Jehowy, ponieważ takiego wyznania była jego matka. Później wykluczono go ze wspólnoty. 

Już jako młody chłopiec przejawiał talenty muzyczne. W 1964 roku wraz z bratem Marlonem przyłączył się do nowo założonego zespołu The Jackson Brothers, którego twórcami byli: Jackie, Tito i Jermaine. Na początku młody Michael wspomagał starszych braci, grając na kongach i tamburynie, dopiero później on i Jermaine zostali wokalistami kapeli.

Dom, w którym mieszkał Michael Jackson
Fot. 1: Rodzinny dom Michaela Jacksona w Gary

Już z Michaelem jako wokalistą zespół The Jackson 5 zwyciężył lokalny konkurs talentów zorganizowany przez stan Indiana. Wykonał wtedy piosenkę grupy The Temptations – My girl. Dzięki zwycięstwu w 1966 roku przed braćmi otworzyły się bramy do wielkiej kariery. Zaprowadziły one młodych artystów oraz ich despotycznego ojca do kontraktu z wytwórnią Motown. The Jackson 5 podpisali swój wymarzony kontrakt dwa lata po zwycięstwie w konkursie, który uczynił ich sławnymi. 

Zespół wylansował takie hity jak: I want you back, ABC, The love you save i I’ll be there, które znalazły się na pierwszych miejscach listy przebojów Billboardu. Sława kapeli rosła w ogromnym tempie. Młody Michael postanowił to wykorzystać i zaczął próbował swoich sił w karierze solowej. Nagrał w tym czasie dwie płyty – Got to be there i Ben.

Zespół, w którym występował Michael Jackson
Fot. 2: Michael Jackson (w środku) w składzie The Jackson 5, rok 1972

Bracia kontynuowali podbój estrady, jednak już pod zmienioną nazwą – The Jacksons. W latach 70. wylansowali takie przeboje jak: Shake your gody (Down to the ground), This place hotel, Can you feel it, oraz jeden z najpopularniejszych kawałków grupy – Blame it on the boogie. Michael nadal w międzyczasie starał się działać solo. Przełom na tym polu nastąpił w roku 1979, wraz z piątym solowym albumem Jacksona – Off the wall. Krążek sprzedał się w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy, co uczyniło z Michaela Jacksona gwiazdę pop światowego formatu. Po sukcesie Off the wall wokalista postanowił skupić się wyłącznie na karierze solowej.

Okres Thrillera

Następny album artysty – Thriller – również okazał się olbrzymim hitem. Płytę wydaną w grudniu 1982 roku sprzedano w nakładzie ponad 100 milionów egzemplarzy. To tylko scementowało status Króla Popu, jaki nadano Michaelowi. Ba, do dziś Thriller jest najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów. 

Na sukces krążka składają się także teledyski nagrywane do kolejnych singli. Trwający trzynaście minut teledysk do utworu Thriller został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, a masowa emisja i duża popularność klipu doprowadziły do wydania krótkometrażowego filmu Making Michael Jackson’s thriller na kasetach. Został on najlepiej sprzedającą się kasetą domowego wideo w historii. Teledysk do piosenki Billie Jean był pierwszym takim wideo afroamerykańskiego artysty, regularnie wyświetlanym w MTV.

Michael Jackson na scenie
Fot. 3: Michael Jackson podczas występu

Sukces Thrillera pokazują także inne liczby. Album spędził 37 tygodni na pierwszym miejscu najlepszych albumów Billboardu; łącznie pozostał tam przez 122 tygodni i zdobył 27-krotny status platyny tylko w Stanach Zjednoczonych. Jackson zdobył za album aż 8 statuetek Grammy, czym pobił ówczesny rekord nagród przyznanych solowemu artyście. Ogromny sukces sprawił, że Jackson stał się „większy niż świat”. Młodzież oszalała na punkcie Michaela – zaczęto nawet sprzedawać lalki przypominające artystę. On sam uchodził za ideał mężczyzny.

Kolejnym przedsięwzięciem Michaela był utwór We are the world nagrany razem z Lionelem Richiem. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na cele charytatywne. Celem piosenki było przybliżenie problemu głodu w Afryce. Singiel nagrany przez duet wielkich artystów został jednym z najlepiej sprzedających się singli w historii.

Michael Jackson w trakcie występu
Fot. 4: Jackson podczas swojej trasy koncertowej

Jako ciekawostkę warto dodać, że to właśnie w tym czasie zadebiutowały moonwalk oraz słynna biała rękawiczka, która do tej pory kojarzona jest z Jacksonem.

Na fali sukcesu

Kolejnym krążkiem w dyskografii Jacksona był wydany w 1987 roku album Bad. Płyta powtórzyła sukces Thrillera i przez pewien czas dzierżyła status najlepszego albumu wszech czasów. I nie ma co się dziwić. Bad sprzedał się w 45 milionach egzemplarzy. Mimo że nie udało się pobić rekordu sprzedaży poprzednika, album zwyciężył na innym polu – do dziś jest płytą z największą liczbą piosenek, które znalazły się na pierwszym miejscu listy przebojów Billboardu. Jackson w ramach promocji płyty zdecydował się na swoją pierwszą światową trasę koncertową. Artysta zagrał 123 koncerty przed ponad 4 milionami widzów. 

Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Teledysk do tytułowej piosenki – Bad – nagrany razem z legendarnym reżyserem Martinem Scorsese pokazał nowy wygląd artysty. Jego nos był węższy, a policzki miały inny kształt. Najwięcej wątpliwości wzbudził kolor skóry Michaela. Nagle stała się znacznie jaśniejsza. Muzyk tłumaczył później, że to efekt ciężkiej choroby, jaka towarzyszyła mu od urodzenia – bielactwa. Twierdził, że białe plamy na skórze, które dotąd udawało się ukryć, stały się tak duże, że nie było sensu ich chować. 

Kolejne płyty i kontrowersje

W listopadzie 1991 roku Jackson wydał kolejny album, zatytułowany Dangerous. Najpopularniejszą piosenką z tego krążka został Black or white. Singiel dotarł na szczyt listy przebojów i utrzymał się tam przez siedem kolejnych tygodni. Piosence towarzyszył kontrowersyjny teledysk wyemitowany w stacjach telewizyjnych FOX, MTV i BET, zawierający sceny erotyczne oraz sceny przemocy. Dyskusyjne ujęcia w końcu wycięto tak, by zapobiec zakazowi emisji klipu. 14 listopada 1991 teledysk zadebiutował jednocześnie w 27 krajach i pobił rekord liczby widzów. Przed odbiornikami zgromadziło się 500 milionów osób. 

Graffiti przedstawiające Jacksona
Fot. 5: Graffiti przedstawiające Michaela Jacksona

W styczniu 1993 roku Michael Jackson wystąpił na Super Bowl XXVII, co przyczyniło się do zgromadzenia największej widowni w historii amerykańskiej telewizji.

W tym samym roku po raz pierwszy oskarżono artystę o molestowanie nieletnich. Jacksonowi udało się uwolnić od zarzutów, jednak nie na długo. Sprawy tego typu towarzyszyły mu do końca życia. 

Także w tym okresie Jackson poślubił córkę Elvisa Presleya – Lisę Marie Presley. Małżeństwo przetrwało tylko dwa lata. Drugą żoną artysty była Debbie Rowe. Jackson miał troje dzieci.

Pomnik Jacksona w Holandii
Fot. 6: Pomnik Jacksona w Holandii promujący album HIStory

Kolejne płyty Jacksona – HiStory oraz Invincible – sprzedawały się równie dobrze co poprzednie. HiStory przekroczyło nakład 25 milionów egzemplarzy, a Invincible – 13. Największym hitem z HiStory był wydany w kwietniu 1996 roku singiel They don’t care about us. Tu także nie obyło się bez konfliktu. Piosenka zawierała słowa: „Jew me, sue me” (ang. Jew – Żyd, sue – podać kogoś do sądu) oraz „kick me, kiked me” (ang. kick – kopać, kike – wulgarne określenie wyznawcy judaizmu). Pod wpływem nacisków ze strony środowisk żydowskich w późniejszych wydaniach ten fragment usunięto. Podczas trasy koncertowej HiStory World Tour Jackson jedyny raz wystąpił w Polsce. 

Przerwane plany

W 2003 roku majątek Neverland – nazwany tak na cześć słynnej Nibylandii z Piotrusia Pana – został przeszukany przez policję. Ponownie pojawiły się zarzuty sugerujące, że Jackson mógł molestować nieletnich, kiedy Ci gościli na jego ranczu. 

Proces artysty rozpoczął się 31 stycznia 2005 roku w Santa Maria w stanie Kalifornia, a zakończył pod koniec maja tego samego roku oczyszczeniem ze wszystkich stawianych mu zarzutów. Po uniewinnieniu Jackson przeprowadził się do Bahrajnu, gdzie skupił się na komponowaniu nowej muzyki. 

Jasna gwiazda artysty powoli gasła. Wpływ na to miały oczywiście procesy w sprawie molestowania dzieci, ale także kontrowersje wokół wyglądu Jacksona. Muzyk był wyjątkowo szczupły i miał bardzo wąski nos. Jego skóra była trupio blada. Gdzieniegdzie plotkowano, że Jackson może być uzależniony od narkotyków. 

Płyta pamiątkowa Jacksona
Fot. 7: Pokryta kwiatami gwiazda Jacksona na Hollywood Walk of Fame, lipiec 2009

Choć zamierzał powrócić na scenę, ostatecznie do tego nie doszło. Zmarł 25 czerwca 2009 roku w Los Angeles po przedawkowaniu leków nasennych. W listopadzie 2011, po trwającym dwa lata dochodzeniu, osobisty lekarz Michaela Jacksona – Conrad Murray – został uznany za winnego nieumyślnego zabójstwa piosenkarza poprzez podanie propofolu, którego stosowanie w warunkach domowych jest niedozwolone.

Mimo licznych kontrowersji Michael Jackson na zawsze zapisał się w historii muzyki popularnej, a utwory takie jak: Beat it, Thriller, Billie Jean czy Bad, do dziś zachwycają słuchaczy.

Źródło zdjęć:

Fot. 1: oryginalnym przesyłającym był Ianmacm z angielskiej Wikipedii – Na Commons przeniesiono z en.wikipedia., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12837285,

Fot. 2: autorstwa CBS Television – Original text : eBay itemphoto frontphoto back), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16354100,

Fot. 3 i główne: autorstwa Drew H. Cohena (c) 1988*Michaeljacksonphoto_drewcohen.JPG: Drew H. Cohenderivative work: Gaston S/Kpo! 09 (talk) – Michaeljacksonphoto_drewcohen.JPG, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7406154,

Fot. 4: by Zoran Veselinovic – https://www.flickr.com/photos/56492970@N07/5762802777/in/photostream/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15326191,

Fot. 5: by Heart of Oakderivative work: BadMuroZ – Rest_In_Peace_Michael_Jackson._King_of_Pop..jpg, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9837032,

Fot. 6: autorstwa Sjorsa Provoosta from Utrecht, Netherlands – Cropped from img_0149.jpg, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4486244,

Fot. 7: autorstwa Taty2007 – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7359469.

Zostaw komentarz