„Informacja zwrotna” dla czytelników i kinomanów

informacja zwrotna

Marcin Kania, były muzyk żyjący z praw autorskich do swojego przeboju, stoi przed życiowym wyzwaniem. Jego syn nagle znika, a jedynym śladem są plamy krwi na prześcieradle. Kania, który zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, nie jest w stanie przypomnieć sobie wydarzeń z wieczoru, kiedy widział się z synem – alkohol zatarł jego wspomnienia.

Opowieść o desperacji

Zdesperowany ojciec, który próbuje wyjść na prostą w ośrodku terapeutycznym „Jutro”, decyduje się na wyprawę w głąb miasta, aby odnaleźć swoje dziecko. Ta pełna napięcia podróż przenosi go przez miejsca skrywające mroczne sekrety, a także zmusza do zmierzenia się z najciemniejszymi zakamarkami ludzkiej psychiki. W trakcie poszukiwań natrafia na ślady jednej z największych afer reprywatyzacyjnych w historii Polski, co prowadzi go do konfrontacji z własnymi demonami i krzywdami, które wyrządził swojej rodzinie. Rozwiązanie zagadki i szansa na odnalezienie syna leżą gdzieś w zniszczonym przez alkohol umyśle Kani.

Żulczyk o problemie alkoholizmu

Twórczość Jakuba Żulczyka, znana z głębokiego przedstawiania ludzkich dramatów, zyskała uznanie dzięki takim produkcjom jak „Belfer” czy „Ślepnąc od świateł”. Tym bardziej zaskakujące było, gdy „Warszawianka” nie spełniła oczekiwań, prezentując się jako zbiór spostrzeżeń bez głębszego przesłania. Wstępna niepewność co do jego nowego serialu, wywołana tym rozczarowaniem, okazała się na szczęście nieuzasadniona.

Tworzenie zapadających w pamięć kryminałów w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę ich obfitość na rynku. Żulczyk zdaje sobie sprawę z tej trudności, dlatego w „Informacji zwrotnej” skupia się na głębokiej analizie problemu alkoholizmu, z jego bolesnymi konsekwencjami, wykorzystując zagadkę kryminalną jako tło dla rozbudowanej narracji, którą można obejrzeć na Netflixie.

Rozpad rodziny i zagadka w tle

Główny bohater, Marcin Kania, w przeszłości był wokalistą popularnego zespołu rockowego. Jego walka z alkoholizmem, próby zadośćuczynienia bliskim za lata cierpień poprzez drogie prezenty, doprowadziły do rozpadu rodziny. Terapia grupowa wydawała się ostatnią deską ratunku. Na początku serialu Marcin twierdzi, że jest trzeźwy od dwóch lat, ale wydarzenia pewnego wieczoru, kiedy to jego syn zniknął, sprawiły, że znów sięgnął po alkohol, nie pamiętając jednak, co dokładnie się wydarzyło.

Serial rozwija się na kilku płaszczyznach. Obecne śledztwo Marcina, wspomagane przez przyjaciela policjanta alkoholika oraz koleżankę z terapii, przeplata się z retrospekcjami ukazującymi przeszłość bohatera, jego relacje i decyzje, które doprowadziły do obecnej sytuacji.

Marcin, mimo pozorów, nie jest postacią zbyt złożoną. Jego stereotypowość w żaden sposób nie umniejsza jednak jego charakteru. Jakubik z wirtuozerią oddaje jego emocjonalne wahania, od euforii po wstyd, które są widoczne między kolejnymi drinkami. Twórca postaci, Żulczyk, czerpał z osobistych przeżyć i doświadczeń osób z terapii, co jest zauważalne w autentyczności dialogów. Dialogi mają w sobie pewną niezręczną prawdziwość, która sprawia, że oglądanie serialu dla niektórych może być niekomfortowe. Jakubik z niezwykłą precyzją oddaje wewnętrzne przemiany, a jego racjonalizacje są przerażająco realistyczne.

W roli głównej

Jakubik wyróżnia się na ich tle, ponieważ pozostali aktorzy pełnią raczej funkcję tła dla głównego bohatera. Arkadiusz Jakubik w roli Marcina prezentuje szeroki wachlarz emocji, od trzeźwości po stan upojenia alkoholowego. Pozostaje więc pewien niedosyt związany z niewykorzystaniem potencjału pięciogodzinnego seansu do lepszego rozwinięcia postaci drugoplanowych, przez co świat przedstawiony wydaje się nieco płaski.

Mimo wszystko „Informacja zwrotna” to serial, który z niebanalnym podejściem analizuje psychikę osoby zmagającej się z alkoholizmem poprzez umieszczenie tego problemu w kontekście zagadki kryminalnej. Nie jest to lekki seans, ale zdecydowanie wart zobaczenia.

Fot. kadr z serialu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *