Świadczenie rehabilitacyjne – czym jest? Sprawdź, czy przysługuje właśnie Tobie

świadczenie rehabilitacyjne

Czym jest świadczenie rehabilitacyjne? To forma wsparcia udzielanego pracownikom, którzy nie są w stanie wrócić do pracy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego. Ale czy każdy ubezpieczony może ubiegać się o takie wsparcie? Niekoniecznie.

Jeśli jesteś ubezpieczony/-a i wykorzystałeś/-aś już swoje prawo do zasiłku chorobowego, a mimo to nadal nie jesteś zdolny/-a do pracy, masz prawo starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Ważnym warunkiem jest jednak rokowanie, że dalsze leczenie lub rehabilitacja przyniosą oczekiwane efekty, to jest odzyskanie sprawności do tego stopnia, że będziemy zdolni wrócić na rynek pracy.

Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia rehabilitacyjnego?

Nie zawsze jednak ubieganie się o świadczenie rehabilitacyjne kończy się sukcesem. ZUS odmówi przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli: ubezpieczony ma prawo do emerytury, zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, renty ze względu na niezdolność do pracy, jest na urlopie dla poratowania zdrowia lub bezpłatnym, odbywa karę pozbawienia wolności lub jest tymczasowo aresztowany bez skierowania do pracy.

komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Jakie są warunki wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego?

Teoretycznie świadczenie rehabilitacyjne przysługuje uprawnionym przez okres niezbędny do powrotu do zdrowia. Jednak ZUS zastrzega, że wypłata świadczenia rehabilitacyjnego nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przez pierwsze trzy miesiące, a później już tylko 75 proc. Jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, to kobiecie przysługuje 100 proc. tej podstawy.

Pamiętajmy, że od 1 lipca podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosi 3106,44 zł.

Dodatkowe informacje o świadczeniu rehabilitacyjnym oraz terminy do zapamiętania

Jeżeli planujesz skorzystać z takiego świadczenia, wniosek złóż najlepiej co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Dlaczego? Ponieważ opóźnienie może skutkować rozpatrzeniem wniosku już po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego. To oznacza przerwę w dopływie gotówki.

Pamiętaj, że roszczenie o wypłatę świadczenia przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który świadczenie może być przyznane. W sytuacji, gdy nie jesteś w stanie zgłosić wniosku o wypłatę świadczenia z przyczyn niezależnych od Ciebie, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.

Jak długo musisz czekać na decyzję? Termin na rozpatrzenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wniosku wynosi 60 dni od daty wpływu do ZUS-u kompletnego wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Jeżeli konieczne jest badanie przez komisję lekarską, termin skróci się do 30 dni od daty wydania orzeczenia.

Gdy świadczenie rehabilitacyjne będzie wypłacane przez ZUS, wypłata nastąpi w terminie przewidzianym na rozpatrzenie wniosku. Jeśli zaś świadczenie rehabilitacyjne będzie wypłacane przez płatnika składek, wypłata nastąpi w najbliższym terminie przyjętym dla wypłaty wynagrodzeń, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania decyzji z ZUS-u przyznającej świadczenie.

Jak wnioskować o świadczenie rehabilitacyjne?

Aby ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odpowiedni formularz (ZNp-7). Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia. Środki z tytułu przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego wypłaca ZUS lub, w niektórych przypadkach, pracodawca (płatnik składek). Pracodawca jest zobowiązany wypłacać świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli zgłosi do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników.

Rozpocznij od zalogowania się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Następnie, w katalogu usług wybierz „Złożenie dokumentu ZNp-7” – wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (oświadczenie dla celów świadczenia rehabilitacyjnego).

Pierwszą część formularza wypełnij samodzielnie, określając jednocześnie sposób odbioru korespondencji w tej sprawie. Z automatu korespondencja trafi do Ciebie poprzez PUE ZUS, choć można też wybrać formę papierową do odbioru osobistego lub przez pełnomocnika, bądź dostarczenie pisma pocztą tradycyjną. Nie zapomnij podać numeru rachunku bankowego, na który w razie przyznania prawa do świadczenia zostanie ono wypłacone.

wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Po wypełnieniu części pierwszej dokument możesz wydrukować, a następnie po uzupełnieniu drugiej i trzeciej części dostarczyć do ZUS-u osobiście lub pocztą. Jeżeli Twój płatnik składek ma konto w PUE ZUS, może, korzystając z usługi umożliwiającej złożenie dokumentu ZNp-7, wypełnić drugą i ewentualnie trzecią część dokumentu ZNp-7 i wysłać do ZUS-u elektronicznie. W takim przypadku swój wypełniony w części pierwszej formularz podpisz i wyślij elektronicznie do ZUS-u.

Jeżeli wcześniej pobierałeś/-aś świadczenie rehabilitacyjne wypłacane przez ZUS i ubiegasz się o jego przyznanie na kolejny okres, wypełniony formularz podpisz i wyślij elektronicznie do ZUSu.

Odmowa przyznania świadczenia rehabilitacyjnego a odwołanie od decyzji

W przypadku, gdy nie zgadzasz się z decyzją lekarza orzecznika, możesz w ciągu 14 dni od daty doręczenia pisma złożyć sprzeciw za pomocą usługi „Złożenie dokumentu OL-4. Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika”. Po tym zostaniesz wezwany na badanie przez komisję lekarską ZUS-u.

formalności związane ze świadczeniem rehabilitacyjnym

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ZUS-u w sprawie świadczenia, możesz odwołać się do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie złóż za pośrednictwem Oddziału ZUS-u, który wydał decyzję, w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Jak widać, ubieganie się o świadczenie rehabilitacyjne wiąże się z załatwieniem szeregu formalności, ale chyba i tak warto przez nie przebrnąć, mając na uwadze, jak ważne w chorobie jest wsparcie finansowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *