Skarbówka napędzi Polakom stracha. Skontroluje Twoje konto

kontrola skarbowa

Administracja skarbowa ma prawo do kontroli salda i transakcji na twoim koncie bankowym. I chętnie z tego prawa korzysta. Tym bardziej że od 1 lipca 2022 roku naczelnikom urzędów skarbowych rozszerzono uprawnienia. Na oku administracji skarbowej może znaleźć się każdy.

Większe uprawnienia skarbówki

Od 1 lipca ubiegłego roku urzędnicy administracji skarbowej mają możliwość żądania od banków udostępnienia pewnych informacji o ich klientach. Chodzi o informacje takie jak m.in.: liczba rachunków i pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi oraz obroty i stan tych rachunków wraz z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów.

kontrola konta przez skarbówkę

Komu banki muszą udostępniać informacje objęte tajemnicą bankową?

Zgodnie z Ustawą o prawie bankowym z 29 sierpnia 1997 roku banki są zobligowane do udostępniania informacji chronionych tajemnicą bankową określonym podmiotom. Wśród nich znajdują się m.in. inne banki oraz instytucje kredytowe – w zakresie, w którym informacje te są niezbędne do realizacji operacji bankowych oraz tych związanych z wierzytelnościami. Informacje te należy udostępnić także np. sądom lub prokuraturze w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo, w tym przestępstwo skarbowe. Również skarbówce banki nie mogą odmówić. Klient banku nie ma więc podstaw do zgłaszania jakichkolwiek pretensji wobec banku, który udostępnił skarbówce jego dane.

Kontrola skarbówki a zablokowanie konta

Kontrola konta bankowego przez organy administracji skarbowej może być dla nas niemiłą niespodzianką. I to nie tylko z tego powodu, że raczej nikt nie lubi być na celowniku skarbówki.

urząd skarbowy

Poważne problemy pojawiają się, gdy kontrola doprowadzi do zablokowania konta bankowego. W takiej sytuacji osoba poddana kontroli nie będzie mogła ani dokonać płatności kartą, ani wypłacić pieniędzy z konta. Zazwyczaj blokada konta trwa 72 godziny. Aby uniknąć problemów z tym związanych, zawsze warto mieć w domu nieco zaskórniaków.

Rosnące potrzeby budżetowe państwa

Od 1 lipca zeszłego roku przepisy umożliwiły zajęcie 3,2 mln rachunków bankowych. To wzrost o około 200 tys. w porównaniu do roku 2021. W tym roku na celowniku skarbówki będą zwłaszcza podatnicy, którzy skorzystali z nowych ulg. Według Macieja Krawiela, radcy prawnego i eksperta prawa podatkowego, wzrost liczby zablokowanych kont wynika bezsprzecznie z użycia nowego prawa. Rząd szuka dodatkowych pieniędzy, dlatego chętniej bada finansową uczciwość obywateli.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *