Zmiany w funkcjonowaniu urzędów skarbowych. Czym jest skarbówka na telefon?

skarbówka na telefon

Wprowadzone przez Ministerstwo Finansów zmiany mogą przynieść znaczne udogodnienia w kontaktach między obywatelem a urzędem skarbowym. Potencjalnie już od połowy czerwca nie musisz odwiedzać urzędu osobiście, aby uzyskać potrzebne Ci informacje. Wystarczy, że skorzystasz z „telefonicznej skarbówki”.

Ministerstwo Finansów chce ułatwić życie obywatelom – to nie jest żart

Projekt rozporządzenia ministra finansów, opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji, zapowiedział istotne zmiany w korzystaniu z e-Urzędu Skarbowego. Celem zmian jest ułatwienie pracy naczelnikom skarbówek, ale w konsekwencji skorzystają na nich także obywatele. W jaki sposób? Będą mogli prościej i szybciej załatwić swoje sprawy w urzędzie.

Prostsze udostępnianie informacji

Rozporządzenie umożliwi naczelnikom US łatwiejsze udostępnianie informacji objętych tajemnicą skarbową. Będą mogli to robić poprzez konto na platformie e-Urząd Skarbowy, a nawet telefonicznie. Tajemnica skarbowa obejmuje dane zawarte w indywidualnych deklaracjach podatkowych, innych dokumentach składanych przez podatników, aktach sprawdzających, aktach postępowania podatkowego oraz dokumentacji rachunkowej. Takie informacje stanowią większość spraw, które obywatel załatwia w urzędzie skarbowym. Dotychczas dostęp do danych objętych tajemnicą skarbową był możliwy jedynie osobiście, w urzędzie skarbowym.

urzędy skarbowe

„Telefoniczna skarbówka” działa od połowy czerwca

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 15 czerwca i tego dnia też nastąpiła aktualizacja platformy e-US. Dzięki temu osoby posiadające konto na tej platformie będą mogły prosić o udostępnienie informacji objętych tajemnicą skarbową. Podatnicy będą mieli do wyboru dwie opcje: livechat albo połączenie telefoniczne.

Należy pamiętać, że zdobycie informacji, które nie są objęte tajemnicą skarbową, np. ogólnych w sprawie zasad zwrotu podatku, jest możliwe już teraz poprzez zwykłą infolinię. Wprowadzane zmiany mają jednak ułatwić dostęp do danych, które dotychczas były trudniej dostępne dla obywateli. Wszystko wskazuje na to, że „telefoniczna skarbówka” znacznie zwiększy komfort i efektywność kontaktów z urzędem, przynosząc korzyści zarówno podatnikom, jak i samej skarbówce.

Telefon ze skarbówki – uważaj, bo czasami to może być oszustwo 

Kontaktowanie się ze skarbówką telefonicznie jest wygodne, ale może mieć też swoje złe strony, ponieważ otwiera dodatkowe pole dla naciągaczy. Ministerstwo Finansów wielokrotnie zwracało uwagę na istotne zagrożenie, jakim są nieuczciwe telefony od nieznanych osób, podszywających się pod pracowników urzędów skarbowych lub resortu finansów. 

telefoniczny kontakt ze skarbówką

W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu i ewentualnej próby wyłudzenia danych należy skorzystać z funkcji „przekaż” lub „udostępnij” dostępnych w urządzeniu telefonicznym i przesłać treść otrzymanej wiadomości pod numer 799 448 084. W ten sposób zgłoszenie zostanie przekazane do analityków CERT Polska, którzy podejmą odpowiednie działania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *