Zwrot podatku dla emerytów – sprawdź, do kiedy trzeba złożyć wniosek

zwrot podatku dla emerytów

Dodatkowy zastrzyk gotówki to szczególnie miły akcent dla polskich emerytów i rencistów. Z racji statystycznie niewielkich dochodów i z uwagi na wysoką inflację wielu z nich jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. Kiedy skarbówka zwróci pieniądze?

Z czego wynika zwrotu podatku dla emerytów?

W 2023 roku uprawnieni do zwrotu podatku dochodowego będą wyłącznie ci emeryci, których świadczenie przekracza 2500 zł brutto. Osoby, które otrzymują emeryturę niższą, nie mogą liczyć na zwrot z urzędu skarbowego, gdyż od 1 stycznia br. ich emerytura nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym.

Zwroty wynikają z obniżenia od 1 lipca 2022 roku stawki podatkowej z 17 do 12 proc. (z uwzględnieniem, że redukcja obowiązuje także za pozostałe miesiące, czyli od 1 stycznia). Oznacza to, że osoby, które od stycznia do czerwca, nadpłaciły swój podatek, mogą liczyć na zwrot gotówki. 

Ile będzie wynosić zwrot podatku?

Wysokość zwrotu jest uzależniona od wielkości emerytury. Najwięcej dostaną Ci, którzy pobierają najwyższe świadczenia, gdyż to oni odprowadzają największe podatki. Na każde 100 zł powyżej 2500 zł brutto przypada zwrot w wysokości 30 zł.

Kiedy dostaniemy zwrot podatku?

Przy zwrocie podatku urząd skarbowy bazuje na rocznych rozliczeniach podatników. Deklarację podatkową trzeba złożyć najpóźniej do końca kwietnia (w 2023 do 2 maja). Osoby pobierające emeryturę niższą niż 2500 zł brutto nie muszą składać deklaracji PIT.

W przypadku rozliczeń elektronicznych urząd ma obowiązek przelać nam pieniądze w ciągu 45 dni. Z kolei w przypadku deklaracji składanych w tradycyjnej, papierowej formie termin zwrotu jest wydłużony do 3 miesięcy.

Warto już na początku akcji rozliczeń, w połowie lutego, zajrzeć do systemu Twój e-PIT i zaakceptować lub dokonać zmian we wstępnej deklaracji sporządzonej przez skarbówkę. W ten sposób przyspieszymy cały proces. Jeśli nie zrobimy nic, rozliczenie zostanie zaakceptowane automatycznie wraz z upływem terminu składania deklaracji.

Co trzeba zrobić, by otrzymać zwrot podatku?

Jeśli jesteś emerytem i spełniłeś powyższe warunki, skarbówka automatycznie prześle ci pieniądze. To oznacza, że nie musisz składać dodatkowych wniosków. Pamiętaj, że okres składania deklaracji podatkowych to gorący czas dla oszustów. W Twoim otoczeniu mogą pojawić się osoby podszywające się pod organy podatkowe i oferujące „pomoc” w rozliczeniach z fiskusem. Zawsze weryfikuj ich kompetencje, a jeśli masz wątpliwości co do uczciwości rozmówcy skontaktuj się z policją lub najbliższym urzędem skarbowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *