Ulga podatkowa dla pracujących emerytów – skarbówka zapowiada kontrole!

podatki emerytów

Rok 2022 przyniósł znaczne zmiany w sferze opodatkowania. Do najważniejszych należy podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie wynosi ona 30 tys. zł. Drugą istotną zmianą jest wprowadzenie nowej ulgi – tzw. PIT-0 dla seniora. Ci, którzy skorzystali z ulgi, mogą spodziewać się kontroli ich rozliczenia podatkowego za ubiegły rok.

e-PIT jest coraz popularniejszy

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi podczas konferencji Ministerstwa Finansów coraz więcej osób starszych korzysta z usługi Twój e-PIT, czyli elektronicznego rozliczenia podatków z pomocą urzędu skarbowego. Najstarsza osoba, która skorzystała z tej usługi, miała 108 lat, a najstarszy podatnik, któremu system automatycznie zaakceptował zeznanie – 112 lat. Tylko niecałe 7 proc. deklaracji zostało złożonych w tradycyjnej papierowej formie.

Osoby, które skorzystały z usługi Twój e-PIT, mogły liczyć na szybki zwrot podatku. Dzięki automatyzacji średni czas zwrotu z PIT wyniósł w 2022 roku 19 dni.

Kontrole ulgi dla pracujących emerytów – czego możemy się spodziewać?

Podczas konferencji resortu finansów poinformowano o zaplanowanych kontrolach zeznań podatkowych uwzględniających nowe ulgi, w tym ulgę dla pracujących emerytów (ale niepobierających emerytury). Ulga weszła w życie 1 stycznia 2022 roku, co oznacza, że ubiegły rok był pierwszym, gdy można było z niej skorzystać.

ulga podatkowa dla emerytów

Do uprawnionych do skorzystania z ulgi należą ci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) i nie pobierają emerytury. Ta nowa ulga pozwala na niepłacenie podatku dochodowego od przychodów do sumy 85 528 zł rocznie. Dodatkowo, jeśli rozliczamy się według skali podatkowej, mamy prawo skorzystać z kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 30 tys. zł. To oznacza, że podatku nie zapłacimy nawet do kwoty 115 528 zł rocznie.

e-PIT a ulga – uwaga na pułapki

Mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, możemy nie mieć prawa do ulgi, nawet jeśli została ona uwzględniona w zeznaniu przygotowanym przez skarbówkę i udostępnionym w usłudze e-PIT. Mogło się tak zdarzyć, jeśli urząd skarbowy korzystał z nieprawidłowych informacji, które otrzymał np. w PIT-11. Błędy mogą wystąpić również wtedy, gdy korzystaliśmy z komercyjnych programów do składania rocznego zeznania podatkowego, które nie zawsze prawidłowo naliczają rabat.

Kontrola ulgi – ile czasu ma na to fiskus?

Urząd skarbowy ma prawo do kontroli zeznań podatkowych do czasu przedawnienia zobowiązania, czyli przez pięć lat, licząc od końca 2023 roku. To oznacza, że PIT za 2022 roku przedawnia się 31 grudnia 2028. W przypadku, gdy okaże się, że ulga nie przysługiwała lub przysługiwała w mniejszej wysokości, będziemy musieli ją zwrócić wraz z odsetkami naliczonymi od 2 maja 2023 roku.

ulga w podatkach

Złóż korektę, zanim skarbówka Cię znajdzie

Jeśli wiemy, że skorzystaliśmy z ulgi, która nam się nie należała, albo wykorzystaliśmy ulgę ponad obowiązujący limit, możemy złożyć korektę zeznania i uregulować zaległy podatek wraz z odsetkami jeszcze przed interwencją urzędu skarbowego. Do korekty warto dołączyć czynny żal. To może uratować nas przed dodatkowymi konsekwencjami finansowymi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *