Kto może skorzystać z przeliczenia renty?

przeliczenie renty

Jeśli masz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, możesz wystąpić z wnioskiem o jej przeliczenie (wniosek ERPO). To szansa na zwiększenie Twojego świadczenia.

Trzy główne powody do przeliczenia renty 

Istnieją trzy główne powody do przeliczenia:

  • Gdy nie miałeś/-aś wszystkich potrzebnych dokumentów podczas składania wniosku o emeryturę lub rentę.
  • Jeśli teraz posiadasz dokumenty potwierdzające zarobki sprzed momentu przejścia na emeryturę lub rentę.
  • Gdy po przyznaniu świadczenia pracowałeś lub płaciłeś składki na ubezpieczenie społeczne.
kto może skorzystać z przeliczenia renty?

Jakie są zasady przeliczenia świadczeń?

W zależności od sposobu, w jaki uzyskałeś swoje świadczenie, mogą obowiązywać różne zasady jego przeliczania. Jeśli otrzymujesz emeryturę lub rentę ustaloną według starych zasad, dowiesz się tutaj, jakie masz możliwości jej przeliczenia. Ważnym punktem zmian jest fakt, że od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono nowe regulacje dotyczące przeliczenia świadczeń, które wpłynęły m.in. na sposób doliczania okresów ubezpieczenia.

Jakie dokumenty są potrzebne do przeliczenia świadczenia?

Aby Twoja renta została przeliczona, musisz do wniosku dołączyć dokumenty, które potwierdzają twoje okresy składkowe przed jej przyznaniem. Jeśli odnajdziesz lub uzyskasz dokumenty potwierdzające Twoje faktyczne zarobki, mogą one wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Wszelkie dokumenty, które mogą być potrzebne do przeliczenia, to m.in. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, legitymacja ubezpieczeniowa czy świadectwo pracy.

Jak obliczana jest wysokość nowego świadczenia?

Podstawę wymiaru Twojego świadczenia oraz jego wysokość ZUS obliczy z uwzględnieniem kwoty bazowej ostatnio stosowanej podczas obliczania świadczenia. Za każdy miesiąc okresu składkowego ZUS doliczy 1,3 proc. tej podstawy. Jeśli znajdziesz dokumenty dotyczące Twoich zarobków sprzed przyznania świadczenia, mogą one wpłynąć na podstawę wymiaru Twojego świadczenia.

dla kogo przeliczenie renty?

Ważne informacje dotyczące wnioskowania o przeliczenie

Przeliczenie świadczenia następuje wyłącznie na Twój wniosek i od miesiąca, w którym go złożysz. Jeśli z przeliczenia wyniknie, że Twoje świadczenie powinno być niższe, nie obawiaj się. ZUS będzie wypłacał Ci rentę w dotychczasowej wysokości – nie obniży jej. Jeśli Twoje świadczenie zostało przyznane przed 2009 roku i nie byłeś/-aś w stanie udokumentować zarobków, ZUS przeliczy je, uwzględniając minimalne wynagrodzenie za te okresy. Jeśli Twoje świadczenie zostało przyznane po 31 grudnia 2008 roku, minimalne wynagrodzenie pracowników zostanie uwzględnione automatycznie.

Sprawdź też Czym jest prewencja rentowa ZUS?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *