Brak rozliczenia PIT-u w terminie – sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje

deklaracja PIT

Podatnicy w Polsce mają obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jeśli z dowolnego powodu zapomnimy dostarczyć deklaracji w wymaganym terminie, możemy ponieść poważne konsekwencje. Jest jednak sposób, by uniknąć kary. Jaki? Przeczytaj.

Do kiedy złożyć PIT?

Nic nie wskazuje na to, by w 2023 roku terminy rozliczeń z fiskusem z wyjątkowych przyczyn uległy zmianie. Formularze: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-36S, PIT-37 i PIT-38, powinniśmy złożyć do 2 maja 2023 roku.

Co zrobić, jeśli złożyliśmy PIT po terminie?

Jeśli przegapiliśmy termin składania PIT-u, należy jak najszybciej złożyć dostarczyć do skarbówki swoje zeznanie roczne i skorzystać z prawa do tzw. czynnego żalu. To instytucja, która pozwala przyznać się do popełnienia czynu zabronionego, z jednoczesnym brakiem pociągnięcia nas do odpowiedzialności. W oświadczeniu należy wskazać okoliczności, które uniemożliwiły nam złożenie deklaracji w terminie, np. trudną sytuacje osobistą czy przypadki losowe. Skarbówka nie może odmówić przyjęcia kompletu dokumentów zawierających czynny żal.

Karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe nie podlega ten, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub Ustawy z 28 września 1991 roku o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty, i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wskazanym przez właściwy organ, uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie należność podatkową.

Jeśli w Twoim przypadku wystąpi niedopłata podatku, masz obowiązek uregulowania należności – wraz ze stosownymi odsetkami za każdy dzień zwłoki. Urząd skarbowy na pewno upomni się o te pieniądze.

Czynny żal można złożyć na piśmie i przesłać do urzędu skarbowego listem poleconym lub złożyć osobiście w okienku u urzędnika. Dopuszcza się także wyrażenie żalu ustnie do protokołu.

Brak złożenia PIT-u – wykroczenie i przestępstwo

Konsekwencje są poważniejsze, jeśli termin złożenia deklaracji PIT minął, a my nie skorzystaliśmy z czynnego żalu. W takiej sytuacji uchylenie się od złożenia deklaracji zostanie potraktowane jako przestępstwo skarbowe, zwłaszcza jeśli suma niewpłaconego podatku jest wysoka. To decyzja motywowana Ustawą z 10 września 1999 roku Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765, dalej KKS).

Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności lub obu tym karom łącznie. Z wykroczeniem mamy do czynienia wtedy, gdy należność publiczno-skarbowa nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym przypadku kara będzie mniej surowa.

Gdy nie wystąpiło uszczuplenie należności (a nawet mamy nadpłatę), za niezłożenie deklaracji podatkowej zostaniesz ukarany mandatem, którego wysokość może wahać się od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości płacy minimalnej. Zazwyczaj nie przekracza jej podwójnej wysokości.

PIT po terminie a organizacje pożytku publicznego

Spóźniając się z rozliczeniem PIT-u, odsuwamy w czasie zwrot z podatku, który wynika z korzystania z różnego rodzaju ulg. Co więcej, z PIT-u, który wpłynie po terminie, nie będzie można przekazać 1,5 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Tak samo nie skorzystasz z preferencyjnego rozliczenia się wspólnie z małżonkiem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *