Ubezpieczenie nagrobka – ile kosztuje, przed czym chroni?

ubezpieczenie nagrobka

Uszkodzenie nagrobka to sytuacja, która może zdarzyć się w każdym momencie. Dziś zastanowimy się nad ubezpieczeniem nagrobka – ile kosztuje i jakie korzyści może nam przynieść? Czy ubezpieczenie to dobry sposób na to, by zabezpieczyć się przed kosztowym wydatkiem? Jak ubezpieczyć nagrobek? Przeczytaj.

Od skutków jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie nagrobka?

Nagrobek upamiętniający naszego bliskiego ma ogromną wartość symboliczną. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie utrzymać go w nienaruszonym stanie. Wandalizm, kradzież, powódź, a może wichura, która spowodowała upadek drzew wznoszących się przy pomniku i uszkodzenie nagrobka? To wszystko może się zdarzyć i właśnie od kosztownych skutków takich zjawisk ochroni nas dobre ubezpieczenie.

ubezpieczenie nagrobka

Czego zwykle nie obejmuje ubezpieczenie nagrobka?

Standardowa ochrona nagrobka zwykle wystarczy, by zaspokoić nasze roszczenia. Jednak tak jak w przypadku każdego ubezpieczenia, i tu w polisach pojawiają się sytuacje, za skutki których ubezpieczyciel nam nie zapłaci. Zwykle dotyczą one:

  • szkód w elementach dekoracyjnych, które nie są na trwale przymocowane do nagrobka (np. wieńców, zniczy);
  • działania dymu i sadzy;
  • osuwania i zapadania się ziemi;
  • szkód spowodowanych przez kamieniarzy;
  • „starzenia się” materiału;
  • zabrudzeń;
  • szkód spowodowanych przez zarząd cmentarza;
  • szkód spowodowanych przez firmy pogrzebowe.

Gdzie kupić ubezpieczenie nagrobka?

Kiedy zdecydujemy się na ubezpieczenie nagrobka, naturalnie pojawia się pytanie: gdzie można takie ubezpieczenie wykupić? Pierwszą osobą, do której warto się udać, jest zarządca cmentarza. Warto dowiedzieć się, czy zarządca cmentarza współpracuje z ubezpieczycielem, który oferuje preferencyjne opcje ubezpieczenia dla nagrobków.

Alternatywnie można pominąć zarządcę i skontaktować się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Niektóre z nich oferują ubezpieczenia nagrobka jako odrębną polisę; w ofercie innych ubezpieczenie nagrobka jest dostępne w ramach polisy mieszkaniowej. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia. Z dokumentu dowiemy się, jakie zdarzenia są objęte ochroną, a za skutki których ubezpieczyciel nam nie zwróci.

Czy za nagrobek odpowiada zarządca cmentarza?

Zarządca cmentarza ma za zadanie dbać o ogólny porządek na terenie cmentarza oraz utrzymanie cmentarnej infrastruktury, takiej jak alejki. Najczęściej nekropolie są ubezpieczone wyłącznie od odpowiedzialności cywilnej (wypadków ludzi na ich terenie). Brak pełnego ubezpieczenia cmentarza oraz niestwierdzenie, że do uszkodzenia doszło z winy zarządcy, uniemożliwią pociągnięcie go do odpowiedzialności. Dlatego zawsze warto dodatkowo wykupić prywatną ochronę. O pomoc w wybraniu najlepszej opcji możemy poprosić doradcę ubezpieczeniowego.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia nagrobka?

Koszt polisy zależy m.in. od wartości nagrobka, zakresu ochrony czy ryzyka związanego z miejscem pochówku (np. prawdopodobieństwem przewrócenia się drzewa na nagrobek).

jak działa ubezpieczenie nagrobka
  • Zakres ochrony: sprawdź, jakie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem nagrobka Twojego bliskiego. Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa cena. Podstawowy zakres ochrony zazwyczaj obejmuje zdarzenia losowe, takie jak powódź, pożar, silny wiatr, trzęsienie ziemi, uderzenie pojazdu mechanicznego, upadek drzewa lub masztu.
  • Przedmiot ochrony: towarzystwa ubezpieczeniowe mogą mieć nieco inną definicję pomnika. Ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie elementy, takie jak płyta, tablica z napisami, litery, wazon, rzeźby nagrobne i inne elementy dekoracyjne, są objęte ochroną.
  • Udział własny: czasami towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają wpłaty określonego procentu wartości szkód, abyś mógł otrzymać odszkodowanie. Sumy te zazwyczaj nie są wysokie (wynoszą np. 200 zł).
  • Franszyza integralna: warto sprawdzić, czy w umowie widnieje zapis dotyczący franszyzy integralnej. W niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe może bowiem odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli wartość szkody jest relatywnie niska.
  • Suma ubezpieczenia: to maksymalna kwota, jaką można otrzymać po wystąpieniu szkody. Jest określana przez osobę ubezpieczającą na podstawie wartości mienia.
ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka

Ile zapłacimy za ubezpieczenie nagrobka?

Ubezpieczenie nagrobka jest ważne tak długo, jak ważna jest polisa – przeważnie 12 miesięcy. Mówimy tu o przypadku, gdy ubezpieczenie nagrobka to płatny bonus do polisy mieszkaniowej. W skali roku koszt ubezpieczenia nagrobka i całej nieruchomości to wydatek średnio od 100 do ponad 500 zł. To wciąż niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że za najtańsze nagrobki zapłacimy dziś nawet 2-4 tys.

Mając na uwadze ewentualne szkody, które mogą dotknąć nagrobek w każdym momencie, ubezpieczenie nagrobka wydaje się dobrą opcją na zapewnienie sobie komfortu psychicznego. Tym bardziej że w przypadku poważnych uszkodzeń możemy być zmuszeni do pokrycia nie tyle kosztów renowacji, co wymiany pomnika.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *