Dodatek gazowy – kto i kiedy może złożyć wniosek?

dodatek gazowy

Dodatek gazowy w formie zwrotu podatku VAT za gaz w 2023 roku przysługuje niektórym osobom ogrzewającym domy w ten sposób. Według szacunków rządu z rozwiązania skorzysta około 300 tys. gospodarstw domowych. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dodatek gazowy? Tłumaczymy!

Ochrona odbiorców paliw gazowych

Z początkiem 2023 roku przestała obowiązywać tarcza antyinflacyjna, w ramach której VAT na gaz zredukowano do zera. Obecnie stawka wynosi 23 proc.

1 stycznia w życie weszła jednak ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych, nazywana tarczą energetyczną 2023. Zgodnie z nią działania osłonowe dla gospodarstw domowych oraz podmiotów wrażliwych (m.in. takich jak: szkoły, szpitale, muzea, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czy organizacje pozarządowe), zużywających paliwa gazowe do celów grzewczych, będą mogły liczyć na preferencyjne warunki rozliczeń.

Dodatek gazowy

W ich przypadku w celu zminimalizowania negatywnych skutków wzrostu cen zdecydowano o:

  • utrzymaniu cen gazu w 2023 na poziomie 200,17 zł/MWh, czyli ceny obowiązującej w 2022 roku,
  • utrzymaniu cen dystrybucji gazu,
  • rekompensatach dla przedsiębiorstw energetycznych,
  • refundacji poniesionych kosztów podatku VAT za gaz.

W ramach ostatniego punktu przewidziano tzw. dodatek gazowy stanowiący równowartość wspomnianego podatku i przyznawany w formie zwrotu.

Komu przysługuje zwrot VAT-u za gaz?

Ze zwrotu mogą skorzystać tylko osoby, dla których gaz jest paliwem wykorzystywanym do ogrzania domu lub mieszkania. Rodzaj źródła ogrzewania musi być potwierdzony wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Z dodatku gazowego nie skorzystamy, jeśli gazu używamy wyłącznie do podgrzewania wody lub gotowania, albo przekroczymy kryterium dochodowe:

  • 1500 zł ­– w przypadku gospodarstw wieloosobowych,
  • 2100 zł – w przypadku osób samotnie gospodarujących.

Wnioski o zwrot VAT-u za gaz – gdzie i kiedy składać?

Wniosek należy pobrać i złożyć w urzędzie miasta lub odpowiednio – gminy. Dokument można pobrać także z internetu. O zwrot można ubiegać się przez cały 2023 rok. Wniosek należy złożyć w ciągu 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych. Do wniosku należy dołączyć fakturę, która potwierdza dostarczenie paliw gazowych do odbiorcy (gospodarstwa domowego), oraz dowód zapłaty.

Jeżeli wniosek zostanie złożony między styczniem a końcem lipca 2023 roku, przy wyliczaniu kryterium dochodowego urzędnicy wezmą pod uwagę dochód przypadający na osobę w 2021 roku. Gdy wniosek, złożymy od sierpnia do końca roku urzędnicy uwzględnią dochód z ubiegłego roku. Dochody weryfikowane są jednorazowo, podczas złożenia pierwszego wniosku o refundację.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *