Rozmowa z doradcą ubezpieczeniowym – czego powinna dotyczyć, jak się przygotować?

doradca ubezpieczeniowy dla seniora

Wybór polisy nie musi być skomplikowany. Wszelkie wątpliwości powinna pomóc nam rozjaśnić rozmowa z agentem ds. ubezpieczeń. By była w pełni merytoryczna, do spotkania należy się przygotować. Tłumaczymy, jak to zrobić i cieszyć się wydajną ochroną ubezpieczeniową.

Jaki powinien być idealny doradca ubezpieczeniowy?

U doradców ubezpieczeniowych (którymi są głównie agenci ubezpieczeniowi; często tych terminów używa się zamiennie) klienci cenią głównie uczciwość i przejrzystość. Dobry agent musi wzbudzać w kliencie poczucie bezpieczeństwa i wykazywać się fachową wiedzą z dziedziny finansów i ubezpieczeń, którą wykorzysta w doborze ubezpieczenia optymalnego dla klienta. Na prośbę klienta agent ubezpieczeniowy powinien wyjaśnić również niejasne zapisy umowne, prostym językiem zdefiniować trudne terminy. W pracy może posiłkować się m.in. katalogiem, w którym znajdziemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dlaczego warto spotkać się z doradcą ubezpieczeniowym?

Rozmowa z doradcą ubezpieczeniowym to pierwszy i najważniejszy krok przed zakupem polisy. Podczas spotkania możemy zapytać o:

  • ogólne warunki ubezpieczenia,
  • różne modele ubezpieczeń,
  • zakres ochrony,
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • karencję,
  • wysokość składki czy…
  • ewentualne możliwości, jeżeli chodzi o modyfikacje umowy.

Rozmowy seniora z doradcą ubezpieczeniowym powinny trwać tak długo, jak będzie to konieczne. Rzetelny agent odpowie na nasze wszelkie pytania dotyczące umowy o ubezpieczenie (nie bójmy się ich zadawać). Bazując na informacjach, które mu przekażemy, powinien realnie ocenić ryzyko ubezpieczeniowe i dopasować warunki polisy do naszych potrzeb – m.in. w zakresie poziomu ochrony czy częstotliwości płacenia składek.

Czy spotkanie z doradcą ubezpieczeniowym jest konieczne?

Tak, jeśli zależy nam na atrakcyjnych warunkach umowy. Dzięki spotkaniu z doradcą możemy zapłacić mniej i zyskać lepszą ochronę.

O co warto zapytać agenta ubezpieczeniowego?  

By o niczym nie zapomnieć, przed spotkaniem z agentem ubezpieczeniowym warto sporządzić listę pytań, które chcemy zadać. Częściowo będą one miały charakter bardzo indywidualny, jednak wśród tych uniwersalnych nie powinno zabraknąć takich:

  • co i kogo możemy ubezpieczyć – czy zależy nam wyłącznie na ochronie bliskich, czy na wypadek trudnej sytuacji chcemy zabezpieczyć także siebie,
  • jak dopasować składkę – należność nie powinna przekraczać naszych możliwości finansowych,
  • jaką sumę ubezpieczenia wybrać – trzeba znaleźć złoty środek między wysokim odszkodowaniem a składkami, które nadmiernie nie obciążą budżetu domowego,
  • jakie wyłączenia odpowiedzialności ma wybrana polisa – dokładnie dowiedz się, kiedy ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od wypłaty odszkodowania,
  • na jaki rodzaj ochrony możemy liczyć – ten w zależności od oferty i towarzystwa ubezpieczeniowego niekiedy może znacznie się różnić,
  • jak zgłosić roszczenie  zawczasu poznaj procedurę. Dzięki temu w razie wypadku nie będziesz musiał tracić czasu na przeglądanie dokumentów, lecz całą energię spożytkujesz na jak najszybsze złożenie wniosku o rekompensatę.   

O co zapyta nas doradca ubezpieczeniowy?

Doradca ubezpieczeniowy przede wszystkim zapyta seniora o stan zdrowia, w tym:

  • przebyte choroby i operacje (nawet te w dzieciństwie),
  • nałogi,
  • zażywane leki,
  • pobyty w szpitalu,
  • inne nieprawidłowości zdrowotne stwierdzone w dotychczasowych badaniach.

W tym celu zazwyczaj prosi o wypełnienie ankiety medycznej. Pamiętajmy, aby podawać wyłącznie prawdziwe informacje. Przekazywanie wiadomości fałszywych bądź zatajanie istotnych szczegółów zadziała wyłącznie na naszą niekorzyść. 

Doradca ubezpieczeniowy może zapytać również o nasze miesięczne zarobki i wydatki – w tym obciążenia finansowe – oraz preferowany sposób spędzania wolnego czasu. Jeśli czynnie uprawiamy np. sporty ekstremalne, ryzyko wypadków (również tych tragicznych), wzrasta. To przekłada się na zwiększenie składki ubezpieczeniowej.

Czy można kupić polisę bez agenta ubezpieczeniowego?

Taką możliwość dają seniorom oferty online, przy czym zwykle są to niezbyt atrakcyjne ubezpieczenia. Z uwagi na niemożność profesjonalnej oceny ryzyka klientom proponowany jest wyłącznie podstawowy dobór warunków umowy (w tym zakres ochrony), a suma ubezpieczenia jest niska.

Czy Polacy doceniają rolę doradców ubezpieczeniowych?

Większość Polaków docenia pracę doradców ubezpieczeniowych. Pozwalają oni zrozumieć klientowi wszelkie korzyści z ubezpieczenia, jak i jego wady. Jak wynika z analiz przeprowadzonych na zlecenie firmy MetLife, ponad 60% badanych uważa, że rola agenta ubezpieczeniowego w doborze dopasowanego ubezpieczenia na życie jest ważna. Jedynie około co piąty ankietowany odpowiedział, że ta rola nie jest lub raczej nie jest ważna, a 16,8% ankietowanych nie ma na ten temat zdania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *