Umowa ubezpieczenia – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

umowa ubezpieczenia seniora

Klient towarzystwa ubezpieczeniowego i ubezpieczyciel w celu sformalizowania postanowień polisy muszą zawrzeć umowę. Sprawdź, jakie obowiązki i prawa masz w związku z podpisaniem dokumentu.

Czym jest umowa ubezpieczenia?

Umowa ubezpieczenia to dokument cywilnoprawny regulujący prawa i obowiązki ubezpieczanego oraz zakładu ubezpieczeń. Oba podmioty określa się jako strony umowy ubezpieczenia.

Do czego w umowie zobowiązuje się ubezpieczyciel?

Poprzez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w stosunku do klienta.W przypadku ubezpieczeń majątkowych ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania, z kolei w przypadku ubezpieczeń osobowych rekompensaty w postaci renty lub innego świadczenia – np. określonej jednorazowej kwoty. Korzyści z ubezpieczenia z zasady są większe niż brak polisy.

Jakie są obowiązki ubezpieczającego?

W zamian za pewien zakres ochrony ubezpieczeniowej senior przede wszystkim jest zobowiązany do terminowego regulowania składek. Pamiętaj, że ubezpieczyciel zobowiązuje Cię do każdorazowego poinformowania go o wystąpieniu zdarzenia ubezpieczeniowego podanego w umowie oraz zmianach okoliczności wpływających na ryzyko jego wystąpienia (w odniesieniu do ubezpieczeń majątkowych). Np. zmiany instalacji wodno-kanalizacyjnej w lokalu. W razie wystąpienia zdarzenia niepożądanego powinieneś z zachowaniem środków ostrożności maksymalnie zminimalizować rozległość szkody.

Jakie są cechy umowy ubezpieczenia?

Umowa ubezpieczenia jest dwustronnie zobowiązująca, odpłatna i najczęściej ma charakter masowy. To znaczy, że ma ustandaryzowaną formę i najczęściej brak lub niewielkie możliwości w zakresie negocjacji. Po zapoznaniu się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) możesz zaakceptować proponowane warunki i podpisać umowę lub ewentualnie od niej odstąpić.

Istotną cechą umowy ubezpieczenia jest również tzw. najwyższa dobra wola, którą należy rozumieć jako wzajemne zaufanie stron umowy. Ubezpieczyciel, przystępując do umowy, zakłada, że wszystkie informacje przekazane mu przez klienta są zgodne ze stanem faktycznym.

W jakim trybie senior może zawrzeć umowę ubezpieczenia?

Prawo dopuszcza zawarcie umowy ubezpieczenia w jednym z 3 trybów: rokowaniowym, ofertowym i przetargowym.

Tryb rokowaniowy

W jego przypadku zawarcie umowy poprzedzają negocjacje ubezpieczyciela i klienta dotyczące ogólnych warunków ubezpieczenia. Polisa jest zawierana dopiero po wypracowaniu obopólnie korzystnych postanowień.

Tryb ofertowy

To najpopularniejsza forma kupowania polisy. Zawarcie umowy jest poprzedzone złożeniem pisemnego bądź słownego wniosku przez klienta. Poprzez złożenie wniosku ubezpieczający wyraża wolę zawarcia umowy na zasadach przewidzianych w danej ofercie. Niekiedy ubezpieczyciel może składać klientowi kontrpropozycje, które być może będą lepiej odpowiadać na jego potrzeby. Sformalizowaniem uzgodnionych warunków jest podpisanie umowy.

Tryb przetargowy

W tym trybie umowa ubezpieczenia jest zawierana po wyborze najkorzystniejszej oferty w drodze przetargu. Taki model stosują przeważnie duże zakłady pracy.

Jakie dokumenty są potrzebne seniorowi do zakupu polisy?

Dokumenty, które będą Ci potrzebne do zawarcia polisy, różnicują się w zależności od jej wariantu. Gdy ubezpieczasz się na życie, we wniosku musisz podać numer i serię dowodu osobistego, adres zamieszkania i PESEL. Gdy polisa na życie będzie miała wersję rodzinną, kwestionariusz dodatkowo musisz uzupełnić danymi współmałżonka oraz dzieci (jeśli je masz). Jeśli chcesz wystawić upoważnienie, musisz podać PESEL oraz pełne dane osobowe. Jeżeli korzystasz z ubezpieczenia komunikacyjnego, zabierz ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy i obecną polisę.

Kiedy umowa ubezpieczenia jest nieważna?

Umowa ubezpieczenia nie zawsze będzie miała dla seniora charakter wiążący. Z mocy przepisów staje się nieważna, gdy:

  • jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego,
  • ubezpieczającego, który ją zawarł, nie miał pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • została zawarta przez ubezpieczyciela z przekroczeniem zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej,
  • oświadczenie woli którejkolwiek ze stron jest obarczone wadą skutkującą nieważnością,
  • czynności prawnej lub też strona skorzystała z uprawnienia do uchylenia się od skutków swego oświadczenia woli,
  • jest bezprzedmiotowa z uwagi na brak możliwości zaistnienia wypadku ubezpieczeniowego.

Czy w trakcie umowy można zrezygnować z polisy ubezpieczeniowej?

Co do zasady umowa, którą z seniorem zawarł zakład ubezpieczeń, wygasa po upływie okresu, na jaki ją sporządzono. Mimo to ustawodawca dopuszcza możliwość wcześniejszego odstąpienia od polisy. Zgodnie z kodeksem cywilnym rezygnację z polisy – nieskutkującą konsekwencjami prawnymi – możemy złożyć w ciągu 30 dni od podpisania dokumentu (jeżeli polisa została zawarta na minimum 6 miesięcy). W przypadku przedsiębiorców chcących zrezygnować z polisy w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa termin zostaje skrócony do 7 dni.

Co powinien zawierać wniosek o rezygnacji z ubezpieczenia?

Formularz wypowiedzenia umowy ubezpieczenia powinien zawierać:

  • dane ubezpieczonego (imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, aktualny adres, serię i numer dokumentu tożsamości),
  • numer posiadanej polisy,
  • oświadczenie uprawnionego (np. o odstąpieniu od umowy, rezygnacji z wniosku o zawarcie umowy),
  • w przypadku ubiegania się o zwrot nadpłaconych składek lub wykupu ubezpieczenia – prośbę o wypłatę, wskazanie sposobu przekazania pieniędzy (np. przelew, przekaz) i numeru konta bankowego,
  • aktualną datę i koniecznie – czytelny podpis, zgodny z tym złożonym na umowie ubezpieczeniowej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *