Korzyści z ubezpieczenia – tyle możesz zyskać

korzyści z ubezpieczenia dla seniora

Stałą cechą życia jest niepewność. I choć nie da się jej wyeliminować, można spróbować nieco ją zredukować. W tym celu należy skorzystać z ubezpieczenia. Sprawdź, dlaczego warto wykupić polisę.

Czym jest ubezpieczenie?

Ubezpieczenie to instytucja, na mocy której w razie wystąpienia niepożądanych zdarzeń losowych senior będzie mógł liczyć na pokrycie szkód powstałych w ich skutek. Towarzystwa ubezpieczeniowe swoją działalność opierają na ludzkim strachu i statycznym rozkładzie wystąpienia zdarzeń losowych. Zakres ochrony, w tym proces wypłaty odszkodowania, jest regulowany przez umowę ubezpieczenia.

Od czego można się ubezpieczyć?

Szczegółowy zakres asekuracji zależy od rodzaju polisy. Najczęściej ubezpieczenie majątkowe obejmuje pokrycie szkód w wyniku pożaru czy powodzi, upadku drzew, wybuchu, a na ataku terrorystycznym bądź jądrowym kończąc.

Czego nie obejmie ubezpieczenie?

Rodzajów ubezpieczeń jest wiele, lecz towarzystwa ubezpieczeniowe raczej nie będą zainteresowane ubezpieczaniem obiektów w złym stanie technicznym oraz tych tymczasowych bądź trwale niepołączonych z gruntem. Nie można ubezpieczyć budynku, który nie jest własnością najemcy. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia niekiedy przedmiot ubezpieczenia ogląda rzeczoznawca. Gdy wykupujesz polisę zdrowotną, jesteś proszony o wcześniejsze wypełnienie ankiety medycznej.

Jakie są korzyści z wykupienia ubezpieczenia?

Naczelną korzyścią ubezpieczeń jest zniwelowanie skutków finansowych przykrych zdarzeń losowych. Dzięki ubezpieczeniu:

  • chronisz siebie i bliskich (ubezpieczenie może być wsparciem na wypadek niezdolności do pracy bądź śmierci),
  • nie musisz martwić się o zajęcia komornicze (ubezpieczenie nie podlega egzekucjom komorniczym; za wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych),
  • ubezpieczenie na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej, dzięki czemu jego przyznanie nie jest uzależnione od wyniku postępowania spadkowego.

Z uwagi na fakt, że ubezpieczenie jest wolne od podatku od darowizn, możesz bezkosztowo zrzec się polisy na rzecz drugiej osoby.

O co senior może rozszerzyć ubezpieczenie?

Tu także różnice mogą wynikać z zasad konkretnej polisy przedstawionej przez towarzystwo ubezpieczeniowe, lecz przyjmuje się, że rozszerzenie ubezpieczenia uwzględnia:

  • poważne zachorowanie (nowotwór) – świadczenie można przeznaczyć np. na zakup leków czy pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji,
  • konieczność hospitalizacji – wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje wypłatę świadczenia za każdy dzień pobytu w szpitalu,
  • konieczność poddania się operacji – po podpisaniu umowy dodatkowej można liczyć na odszkodowanie z tytułu zabiegu,
  • uszkodzenie ciała – dzięki czemu możemy pokryć koszty leczenia oraz rehabilitacji,
  • zgon członka rodziny ubezpieczonego – polisa chroni w sytuacji, gdy umrze małżonek/partner.

Uwaga! Przed zakupem ubezpieczenia dokładnie dowiedz się, jaki pakiet obejmuje polisa.

Dodatkowe ubezpieczenie a korzyści dla kredytobiorcy 

Choć formalnie kredytobiorcy nie mają obowiązku wykupienia ubezpieczania, ci, którzy to zrobią, będą mogli liczyć na preferencyjne warunki. Dzięki polisie wiarygodność klienta wzrasta. Bank ma gwarancję, że trudniejsza sytuacja życiowa dłużnika nie wpłynie na tempo spłacania rat.

Na co senior powinien uważać przy zakupie ubezpieczenia?

Pamiętajmy, że cena polisy oraz ich elementy z zakresu ochrony zawsze muszą być dopasowane do osobistych potrzeb. Obowiązkiem ubezpieczyciela przed wykupieniem polisy przez klienta jest poinformowanie go o dokładnych postanowieniach dokumentu (w tym m.in. o wysokości sumy ubezpieczenia). W celu rozjaśnienia wątpliwości skorzystaj z porady. Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy z tytułu wykonywania działalności agencyjnej dokładnie wytłumaczy, jakie są rodzaje ubezpieczeń, w tym poda ich zakres ochrony. Wyjaśni, w jakich przypadkach ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i kiedy lepiej wybrać ubezpieczenie bezterminowe, a kiedy to na czas określony.

Całość można streścić w 3 punktach:

  • dokładnie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia – to podstawowy dokument, w którym są określone prawa i obowiązki zarówno klienta, jak i zakładu ubezpieczeń.
  • skrupulatnie przeanalizuj zaproponowaną ofertę – agenci ubezpieczeniowi często proponują oferty dodatkowe, które mogą być dla Ciebie atrakcyjne.
  • wyjaśnij wątpliwości – pamiętaj, aby pytać zawsze, jeżeli czegoś nie rozumiesz. Błędne zinterpretowanie zapisu umownego może mieć nieprzyjemne konsekwencje gotówkowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *