Polisa OC dla seniora a odkup odszkodowania – jakie warunki musisz spełnić?

odkup odszkodowania seniora

Nieostrożność na drodze może doprowadzić do kolizji bądź wypadku. Wówczas senior ma prawo ubiegać się o rekompensatę z OC sprawcy zdarzenia. Niestety wysokość odszkodowania często może odbiegać od naszych oczekiwań. Co zrobić, gdy ubezpieczyciel nie uwzględni naszych uwag?

Jak działa odszkodowanie z polisy OC?

Odszkodowanie w ramach odpowiedzialności cywilnej jest instrumentem pozwalającym na zaspokojenie roszczeń poszkodowanego. Najczęściej o polisie OC mówi się w kontekście komunikacji, gdyż jest to obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów. Dzięki rekompensacie możemy pokryć np. koszty naprawy uszkodzonego auta bądź otrzymać zwrot kosztów leczenia. W przypadku wypadku śmiertelnego odszkodowanie przysługuje rodzinie.

Czy ubezpieczyciele robią problemy z wypłatą odszkodowania?

Gdy wina jest bezsporna, towarzystwa ubezpieczeniowe świadczenie powinny wypłacić bezproblemowo. Choć jego wysokość może być dyskusyjna. Często okazuje się, że nie wystarcza ono, by w pełni pokryć koszt naprawy pojazdu. Wynika to z celowego wliczenia do kosztorysu cen zamienników – zamiast oryginalnych części – bądź zawyżania wartości komponentów przy jednoczesnym zaniżeniu wartości samochodu. W takiej sytuacji najpewniej mamy do czynienia ze zjawiskiem zaniżonego odszkodowania.

Jeśli nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela co do wysokości wypłaconego świadczenia, przejście przez proces likwidacji szkody może być trudne. Najpierw należy złożyć reklamację, a gdy to nie rozwiąże problemu zainteresować sprawą Rzecznika Finansowego i wkroczyć na drogę sądową. By zapobiec czasochłonnemu procesowi, a jednocześnie nie ucierpieć finansowo, warto skorzystać ze zrzeczenia się praw do odszkodowania w zamian za rekompensatę pieniężną. Odkup może być bardzo przydatny w przypadku zaniżonego odszkodowania.

Odkup odszkodowania – jakie warunki musi spełnić senior?

Sprzedaż odszkodowania – bądź z perspektywy firmy odkup odszkodowania OC – jest możliwy, jeżeli:

  • odmówiłeś ubezpieczycielowi zawarcia ugody,
  • od kolizji czy wypadku nie minęło więcej niż 3 lata (inaczej roszczenie się przedawni),
  • samochód, którego dotyczy sprawa, został wyprodukowany po 2000 roku,
  • odszkodowanie od ubezpieczyciela otrzymałeś w formie gotówki.

W celu ubiegania się o odkupienie odszkodowania musisz pozyskać od ubezpieczyciela dokumentację odszkodowawczą (każdorazowo należy dostarczyć kosztorys naprawy pojazdu) bądź upoważnić do działania w Twoim imieniu podmiot odkupujący. Dodatkowo do dokumentów należy dołączyć skan dowodu rejestracyjnego i kosztorys powypadkowy.

Odkup szkody jest możliwy również w przypadku, gdy poszkodowany nie jest już właścicielem samochodu. W takim przypadku konieczne jest dostarczenie umowy sprzedaży pojazdu. Zawarcie umowy cesji możliwe jest nawet wtedy, gdy poszkodowany jeszcze nie naprawił samochodu.

Uwaga! Dopłata do odszkodowania (jej wartość) może być różna zależnie od okoliczności. Odkup odszkodowań komunikacyjnych czy też skup odszkodowań jest mocno związany z warunkami firmy.

Jak przebiega podpisanie umowy o odkup odszkodowania?

Podpisanie umowy może odbyć się w towarzystwie doradcy ubezpieczeniowego albo – jeżeli taka forma jest dla Ciebie dogodniejsza – dokument otrzymasz za pośrednictwem kuriera. Pamiętaj, że nieprawdą jest często powielane przekonanie, iż sprzedaż odszkodowania poskutkuje utratą zniżek z tytułu ubezpieczenia. Po podpisaniu umowy – a tym samym cesji (zrzeczeniu się) praw – wypłaty odszkodowania możesz spodziewać się nawet już następnego dnia roboczego. Z kolei podmiot odkupujący będzie miał pełne prawo, by wejść z zakładem ubezpieczeń na drogę sądową.

Odkup odszkodowania a rozliczenie z urzędem skarbowym

Senior, który skorzystał z odkupu odszkodowania, jest zobowiązany rozliczyć się z urzędem skarbowym. Kancelaria po opłaceniu zaliczki na podatek do końca lutego następnego roku przesyła klientowi PIT-11. Poszkodowany jest zobligowany do ujęcia dostarczonego dokumentu w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Czy po sprzedaży odszkodowania mogę być wzywany do sądu?

Co do zasady podmiot, który odkupił od Ciebie prawa do odszkodowania, chcąc zyskać, wystąpi na drogę sądową z ubezpieczycielem. Ty nie musisz martwić się ani o przebieg, ani o wynik postępowania, gdyż nie jesteś stroną w sprawie. Nie można jednak wykluczyć, że zostaniesz wezwany do sądu w charakterze świadka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *