Zwiększenie rolne w ZUS to dodatek do emerytury przysługujący osobom, które opłacały składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), ale jednocześnie ubiegają się o emeryturę z ZUS-u. Jest to forma rekompensaty dla tych, którzy nie uzyskali prawa do pełnej emerytury rolniczej, ponieważ ich okres składkowy w KRUS-ie był krótszy niż 25 lat.
Kryteria przyznawania zwiększenia rolnego
Dodatek rolny przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoba ubiegająca się o takie świadczenie musi wykazać okresy składkowe oraz nieskładkowe w KRUS-ie, które nie zostały uzupełnione okresami rolnymi.
Emerytura z FUS jest podwyższana za okresy wniesienia składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zgodnie z regulacjami dotyczącymi ubezpieczenia społecznego rolników. Dotyczy to postanowień zawartych w Ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym dla rolników z 27 października 1977 (Dz.U. nr 32, poz. 140), Ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych z 14 grudnia 1982 (Dz.U. nr 24, poz. 133 ze zm.) oraz Ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników z 20 grudnia 1990 (Dz.U. z 2021 r. poz. 266 ze zm.). Aktualnie obowiązuje już tylko ostatnia z wymienionych ustaw.
Wysokość zwiększenia i sposób jego ustalania
Zwiększenie emerytury oblicza się na podstawie przepisów o składkowej emeryturze rolniczej, korzystając z zaświadczenia KRUS o okresach składkowych. KRUS ma 7 dni na wydanie tego zaświadczenia od momentu otrzymania wniosku i może, jeśli jest taka potrzeba, przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.
Do kalkulacji zwiększenia stosuje się art. 25 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z nim, zwiększenie to 1 proc. najniższej emerytury, ustalonej przez prezesa ZUS-u, za każdy rok składkowy. Przypomnijmy, że od 1 marca emerytura podstawowa z KRUS-u wynosi 1429,60 zł, a z ZUS-u 1588,44 zł brutto.
Procedura składania wniosku o dodatek rolny
Osoby zainteresowane zwiększeniem rolnym muszą dostarczyć odpowiednie dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najpierw – podobnie jak wtedy, kiedy składamy wniosek o emeryturę – trzeba pobrać odpowiedni dokument w dowolnej placówce ZUS-u lub na stronie internetowej. Następnie konieczne jest przedłożenie zaświadczenia z KRUS-u potwierdzającego opłacanie składek na ubezpieczenie rolnicze. Prawidłowo wypełniony wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu 30 dni.
Prawo do pobierania dodatku zacznie obowiązywać od miesiąca złożenia tych dokumentów.
Dodatek rolny ustalany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych służy do kompensacji brakujących lat składkowych rolnikom w systemie ubezpieczenia rolników. To mechanizm zabezpieczający przed utratą środków wpłaconych do KRUS-u.
2 oceny “Ile wynosi dodatek rolny do emerytury ZUS?”
Mam ubezpieczenie w:
– ZUS – 29 lat, kapitał ok mln PLN
– KRUS – 10 lat (nie przysługuje mi emerytura KRUS)
Czy 10 lat w KRUS w jakiś sposób może wpłynąć na zwiększenie emerytury z ZUS
Krus by się nie ośmieszał z tym dodatkiem rolnym bo za 10lat opłacania składek dostaje się sto pare złotych kpina i żerowanie na ludziach za ciężką prace