Biały szum dla dorosłych – jak działa i czy faktycznie pomaga?

biały szum

Zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Aby się wyspać, musimy zasnąć bez problemu i przespać kilka godzin. Dopiero wtedy obudzimy się rześcy. Niestety, czasem przeszkadza nam w tym hałas z zewnątrz lub wewnętrzny niepokój. Na szczęście jest sposób, aby temu zaradzić – wystarczy zwrócić uwagę na specyficzne intensywne dźwięki, które mogą nam pomóc. Poznaj korzyści ze słuchania białego szumu.

Czym jest biały szum?

Biały szum pomaga jako rodzaj dźwięku, który charakteryzuje się stałą częstotliwością i intensywnością. To nie melodia ani zgiełk ulicy, lecz jednolity, kojący szum. Może on mieć korzystny wpływ na nasz organizm i umysł. Ciekawostką jest, że biały szum towarzyszy nam już od najwcześniejszych chwil życia. Już w łonie matki, otoczeni płynem owodniowym, słyszymy dźwięki w stłumiony sposób, co przypomina szum rzeki. To właśnie dlatego takie dźwięki mogą wydawać się kojące i pomagać w zasypianiu.

Wyobraźcie sobie, że po całym dniu pełnym wrażeń kładziecie się do łóżka, a tu zamiast spokoju czeka Was natłok myśli i dźwięków z zewnątrz. Bicie zegara, hałas z ulicy i chrapanie partnera mogą skutecznie przeszkodzić w zaśnięciu. W takich chwilach biały szum przychodzi z pomocą, ponieważ tworzy dźwiękową zasłonę, która izoluje i pozwala głowie odprężyć się.

Fale, wiatr, deszcz to biały szum

Słuchanie białego szumu, znanego również jako szum elektromagnetyczny, mieszaniny intensywnych dźwięków, jest popularną metodą na uspokojenie głowy i poprawę koncentracji. Dla dzieci szumiące zabawki emitujące różne formy szumu, w tym szum biały, są skutecznym sposobem na zapewnienie im spokojnego snu.

biały szum u dorosłych

Biały szum skutecznie zagłusza niechciane odgłosy, które mogą nas wybudzać lub rozpraszać. Dlatego jest on wykorzystywany do poprawy jakości snu zarówno u maluchów, jak i u osób dorosłych. Przykładami białego szumu są naturalne dźwięki, takie jak szum fal, deszczu, wodospadu, wiatru, ale również te wytworzone przez człowieka, jak suszarka do włosów czy okap kuchenny. Na co dzień często ich nie zauważamy.

Noworodki instynktownie kojarzą szum z bezpieczeństwem i spokojem, podobnie jak kołysanie. To nieprawda, że po narodzinach dzieci muszą przyzwyczaić się do ciszy.

Biały szum może poprawić jakość snu, ułatwić zasypianie i zapewnić odpoczynek. To fakt, choć nie jest to uniwersalne rozwiązanie dla każdego problemu ze snem. Warto jednak sprawdzić, czy taki rodzaj dźwięku pomoże Ci odpocząć.

Szum może być nie tylko biały

Biały szum, jego monotonny dźwięk, stanowiący mieszankę wszystkich częstotliwości słyszalnych dla ludzkiego ucha, poprawia jakość snu i tworzy przyjemne tło, które umożliwia głęboki odpoczynek. Słuchanie białego szumu, dzięki możliwości regulacji głośności, pozwala na dostosowanie dźwięku do indywidualnych potrzeb, co jest korzystne w terapii dźwiękiem dla osób cierpiących na szumy uszne. Jednostajny dźwięk ogranicza rozpraszanie uwagi. Jednak nie każdy wie, że kojący szum wcale nie musi być wyłącznie biały.

Oto krótka lekcja różnorodności szumów. Oprócz białego mamy też szum różowy, który jest jakby bardziej intensywny, przypomina dźwięk potężnego wodospadu. Jest jeszcze szum brązowy, który nasuwa na myśl szumienie wiatru – taki bardziej stonowany i głęboki. A co powiecie na szum niebieski? To już wyższe rejestry, które rosną w siłę, tak jakbyśmy stali pod strumieniem ulewnego deszczu. I na koniec szum fioletowy, jeszcze intensywniejszy, pełen wysokich tonów.

Ciało uwielbia rutynę

Dlatego szybko przyzwyczaja się do schematów. To z tego powodu wieczorna kąpiel albo chwila relaksu przy muzyce mogą zadziałać na nas usypiająco. I to dlatego biały szum może stać się naszym sprzymierzeńcem w walce z bezsennością.

Przeczytaj także:

Ale czy biały szum jest dla każdego? Oczywiście, że nie. Są osoby, które uwielbiają zasypiać w tle gwaru miasta i przy dźwiękach z telewizora. Dla nich biały szum nie będzie atrakcyjny. Jednak jeśli jesteście wśród tych, którzy cenią sobie spokój i potrzebują pomocy, by odciąć się od zewnętrznych zakłóceń, to biały szum może okazać się idealnym rozwiązaniem.

Kto zwłaszcza może odnaleźć sojusznika w białym szumie? Osoby zmagające się z nieprzyjemnymi szumami usznymi. Szumy uszne mają różne podłoża – mogą być wynikiem zaburzeń słuchu albo mechanicznych blokad w uchu. W takich przypadkach kontrolowany, stały szum często koi poprzez „zagłuszenie” niechcianych dźwięków.

jak działa biały szum?

Z białym szumem lepiej nie przesadzić

Zbyt głośne dźwięki zwykle nie służą uszom, a zbyt długie nasłuchiwanie może zamiast polepszyć to pogorszyć efekt. Dlatego warto pamiętać, by ustawić urządzenie emitujące biały szum na niską głośność, a najlepiej, aby samo wyłączyło się po określonym czasie.

Wybierając generator szumów, warto zwrócić uwagę na to, co lubimy, co nas uspokaja. Niektóre urządzenia oferują dźwięki przypominające naturę, inne to dźwięki intensywniejsze, pomagające szybciej odciąć się od otoczenia. To szczególnie przydatne, gdy chcemy czym prędzej wyciszyć rozbiegane myśli i rzucić się w objęcia Morfeusza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *