Bezsenność u osób starszych – sprawdź, jak zadbać o dobry sen

bezsenność u osób starszych

Starszy wiek często determinuje zaburzenia snu. Uciążliwy problem utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny bezsenności i co zrobić, by się wysypiać?

Dlaczego sen jest ważny?

Sen to nieodłączny element życia. Umożliwia prawidłowe funkcjonowanie i jest kluczowy w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Gdy jego przebieg zostaje zaburzony, organizm przestaje pracować wydajnie z powodu obniżenia nastroju, rozdrażnienia i niechęci do aktywności. Sen jest ważny niezależnie od tego, ile mamy lat, choć seniorzy często potrzebują go mniej niż dzieci bądź osoby w średnim wieku. Osoby starsze optymalnie powinny spać nie mniej niż 7–8 godzin na dobę.

Jakie mogą być przyczyny bezsenności?

Przyczyny zaburzeń snu u osób w podeszłym wieku mogą mieć różnorakie źródło. Negatywny wpływ na jakość snu mają częste budzenie, bóle stawów, zaburzenia lękowe i bezdech senny. Za bezsenność mogą odpowiadać też m.in.:

  • zdiagnozowane bądź ukryte choroby przewlekłe,
  • nadmierny stres,
  • nieodpowiednia kuracja lecznicza danego schorzenia (źle dobrane leki),
  • depresja.

Łącznikiem między bezsennością a depresją jest postrzeganie przez pacjenta świata wyłącznie w czarnych barwach, apatia (brak energii) i rozdrażnienie. W tym przypadku chory ma do czynienia z transakcją wiązaną, gdyż obie przypadłości mogą wzajemnie na siebie wpływać i się przenikać.

Mimo to przyczyna bezsenności zazwyczaj ma bardziej prozaiczny charakter. Oznacza to, iż jej genezy nie należy upatrywać w bardzo poważnej chorobie, jaką jest depresja. Może wynikać po prostu z zaburzeń związanych ze zmianą trybu życia, rozregulowania organizmu lub zmniejszonego zapotrzebowania na sen będącego następstwem przyzwyczajeń.

Jakie są skutki bezsenności?

Bezsenność należy leczyć, gdyż w długookresowej perspektywie może ona mocno zaburzyć nasze funkcjonowanie. Nieprawidłowości prowadzą do:

  • pogorszenia pamięci,
  • spadku motywacji,
  • problemów z koncentracją,
  • obniżenia zdolności uczenia się,
  • agresji,
  • trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Takie skutki bezsenności mogą być przyczyną częstszego ulegania różnego rodzaju wypadkom będącym zagrożeniem dla zdrowia i życia osoby chorej oraz jej otoczenia. Ponadto badania kliniczne wykazały, że problemy ze snem zwiększają ryzyko wystąpienia niektórych chorób, m.in. choroby Alzheimera.

Jak ustalić z czego wynika bezsenność?

Z racji tego, że bezsenność może mieć różnoraką przyczynę, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wyników zleconych badań będzie w stanie określić typologię problemu. Do postawienia prawidłowej diagnozy lekarz będzie potrzebował także informacji od pacjenta o objawach, jakie ten zaobserwował u siebie w ostatnim czasie. Jeśli towarzyszy nam np. zespół niespokojnych nóg, insomnia powinna ustąpić po wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

Odpowiedzi na temat przyczyny bezsenności możemy szukać również, obserwując swoje wieczorne nawyki. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach towarzyszy nam bezsenność, i ilu godzin w pełni nie przesypiamy. To dobry trop szczególnie wtedy, gdy lekarz z dużym prawdopodobieństwem z przyczyn bezsenności wykluczy chorobę.

Jaka powinna być higiena snu?

W leczeniu bezsenności szczególnie ważne jest zachowanie zasad higieny snu, czyli przestrzeganie zbioru reguł poprawiających jego jakość.

Zadbaj o wyciszenie

By polepszyć jakość snu, przed bezpośrednim położeniem się spać senior powinien zadbać o wyciszenie. Należy zrezygnować z oglądania telewizji chwilę przed zaśnięciem. Brak nowych bodźców pozwoli organizmowi na relaks. Dla prawidłowej higieny snu konieczne jest dostarczenie ciału regularnej aktywności fizycznej. Ruch pozwoli dotlenić mózg, dzięki czemu powinniśmy nie mieć problemów z zaśnięciem. Nie warto przy tym przesadzić, gdyż w innym wypadku nocny wypoczynek uniemożliwią nam bóle mięśniowe.

Wypracuj rytuały

Higiena snu w dużym stopniu bazuje na rytuałach. Dzięki temu, że co wieczór będziemy kładli się o tej samej porze nie rozregulujemy organizmu. Unikajmy dłuższych drzemek w ciągu dnia. Podsypianie w naturalny sposób zmniejszy zapotrzebowanie organizmu na sen w porze nocnej. Zaburzenia snu są częstą przypadłością dotykającą seniorów po przejściu na emeryturę. Ma to związek ze zmianą tempa życia. By poprawić wydajność organizmu, być może warto powrócić do snu w godzinach z czasów aktywności zawodowej.

Emeryci mający mniej zajęć często kładą się wcześniej. Gdy położysz się o 21, do czego dodamy mniejsze zapotrzebowanie seniora na sen, nic dziwnego, że będziesz budził się w środku nocy. Wnikliwa obserwacja swojego organizmu pozwoli Ci dopasować sen do rytmu dobowego, co sprawi, że wypoczynek będzie efektywny. W ciągu dnia staraj się unikać przebywania w sypialni. Czasami dość błahym powodem problemów z zasypianiem może okazać się niewłaściwe ustawienie łóżka. Przykładowo, jeśli przez okno padają na nie światła z zewnątrz.

Reguluj temperaturę

Przed snem przewietrz pomieszczenie i zadbaj o to, by w pokoju nie było za gorąco. Optymalna temperatura do spania to około 18 stopni Celsjusza. Do łóżka wejdź dopiero wtedy, kiedy poczujesz senność.

Nie jedz bezpośrednio przed snem

Kolację powinniśmy spożyć minimum 3 godziny przed snem i ważne przy tym, by nie była ona zbyt obfita. Dzięki temu nasz układ pokarmowy nie będzie zmuszony do nadmiernego wysiłku.

Prowadź dzienniczek snu

W poszukiwaniu przyczyn bezsenności pomocny może okazać się np. dzienniczek snu, który ułatwi nam prowadzić zapisy zgodnie z harmonogramem. Codzienne notowanie liczby godzin przespanych i nieprzespanych oraz okoliczności snu korzystnie uwydatni elementy, nad którymi warto popracować.

Jak można leczyć problemy ze snem?

Leczenie bezsenności często opiera się na kuracji farmakologicznej. W celu polepszenia swojego komfortu możemy skorzystać z szerokiej palety środków ułatwiających zasypianie, które uzupełnią melatoninę i magnez. Środki nasenne zwykle opierają się na wyciągach z kozłka lekarskiego, dziurawca, melisy, szyszek chmielu, owoców głogu czy dzikiej róży. Nigdy nie powinniśmy jednak traktować ich jako sposobu rozwiązania sytuacji. Leki nasenne jedynie zamaskują problem ze snem u osób starszych, ale go nie wyeliminują.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *