Sport to zdrowie – ruszył program „Senior w dobrej formie”

sport to zdrowie

Z najnowszych badań MultiSport Index 2023 wynika, że większość Polaków w podeszłym wieku, bo aż 76 proc., nie angażuje się w żadne formy aktywności fizycznej przynajmniej raz na siedem dni. W odpowiedzi na ten niepokojący trend Fundacja MultiSport we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking uruchomiła program „Senior w dobrej formie”.

Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna jest konieczna w celu zachowania zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Regularne ćwiczenia fizyczne nie tylko zwiększają siłę mięśni i poprawiają kondycję serca, ale również wspomagają funkcje poznawcze, poprawiają nastrój i obniżają poziom stresu.

Mimo że korzyści płynące z aktywności fizycznej są dobrze znane, motywowanie do ruchu to wyzwanie, z którym mierzy się współczesne społeczeństwo. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia ludzie powyżej 65 roku życia powinny poświęcić co najmniej 150 minut tygodniowo na umiarkowane ćwiczenia aerobowe lub 75 minut na intensywne treningi aerobowe, a także co najmniej dwa razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Nie wszyscy ćwiczą, chociaż wiedzą, że to zdrowe

Ludzie starsi, mimo że nie zawsze są wystarczająco aktywni, zdają sobie sprawę z pozytywnego wpływu ruchu na ich samopoczucie. Aż 41 proc. z nich twierdzi, że to właśnie dbałość o zdrowie skłania ich do regularnych ćwiczeń. 26 proc. ceni relaks i przyjemność, jaką daje aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia jest poprawa nastroju, którą jako główną motywację wskazuje 12 proc., a także zalecenia lekarskie – te są motywacją do ćwiczeń dla 5 proc.

sport dla osób starszych

Aż 78 proc. osób po 60 roku życia przyznaje, że ruch ma pozytywny wpływ na ich zdrowie psychiczne, a 75 proc. zauważa, że ruch pomaga im walczyć ze stresem. Badania opublikowane w „Geriatric Nursing” wykazały, że osoby starsze, które ćwiczą, rzadziej doświadczają izolacji społecznej. Umiarkowana aktywność obniża to ryzyko o 31 proc., a intensywne ćwiczenia o 35 proc.

Ruszył program „Senior w dobrej formie”

W związku z niepokojąco niskim poziomem ruchu w starszej grupie wiekowej Polaków Fundacja MultiSport zainicjowała program „Senior w dobrej formie”, mający na celu zwiększenie aktywności fizycznej wśród osób starszych i stworzenie dla nich przestrzeni do wzajemnej integracji. Projekt uzyskał wsparcie finansowe od Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Fundacja MultiSport, założona przez Benefit Systems w 2021 roku, działa na rzecz zwalczania hipokinezji, czyli braku aktywności ruchowej. W obliczu rosnącej liczby godzin, które Polacy spędzają siedząc, fundacja stawia sobie za cel promowanie zdrowego trybu życia wśród różnych grup wiekowych. Realizuje projekty zwiększające dostęp do infrastruktury sportowej, uczy o korzyściach płynących z aktywności fizycznej i współpracuje z organizacjami w celu kształtowania zdrowych nawyków oraz przełamywania stereotypów związanych ze sportem.

program senior w dobrej formie

Co oferuje program?

Program proponuje bezpłatne zajęcia, które obejmują bieganie i nordic walking – dyscyplinę szczególnie polecaną osobom po 60 roku życia. Nordic walking poprawia ogólną sprawność, wzmacnia mięśnie i pozytywnie wpływa na układ krążenia. Ta forma aktywności wspomaga koordynację ruchową i pomaga obniżyć stres.

Treningi są połączeniem praktyki sportowej z elementami edukacyjnymi, dzięki czemu uczestnicy nie tylko poprawiają swoją kondycję, ale również zdobywają wiedzę na temat zdrowego trybu życia i właściwego odżywiania. Zajęcia odbywają się pod okiem doświadczonych instruktorów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *